BirdLife Suomi Linturetkell. Kuva: Lauri Hnninen.  
Jrjest
Liity tai tue
Tapahtumat
Tiedotteet
Lintuhavainnot
Linnut ja harrastus
Suojelu ja tutkimus
Julkaisut ja tuotteet

Lintuvaruste-kauppa
BirdLife International

p svenska
in English

BirdLife Suomi ry
Annankatu 29 A 16
00100 Helsinki
puh. (ark. klo 1015)
09 4135 3300
fax 09 4135 3322
toimisto@birdlife.fi
Henkilst
Osoitteenmuutos

 

Metsähanhi Anser fabalis *
15.07.1978-20.07.1978 Säkylä Lännen tehtaat 1 Suomen 1. rodulleen määritetty rossicus (E.Mikkola ym.).

Lyhytnokkahanhi Anser brachyrhynchus (1975 -1990)*
30.04.1975 Oulunsalo Letonväylä 2 (H.Hongell).
16.08.1975-07.09.1975 Korppoo Jurmo 1p (H.Laine ym.).
24.09.1975 Lemland Lågskär 1m (P.Puhjo ym.).
07.05.1976 Pattijoki Kotiranta 1 (K.Karjalahti).
22.05.1976 Outokumpu Vuonos 1p (A.Juvonen).
23.05.1976 Närpiö Piolahti 2p (H.Koivuluoma).
25.05.1976 Kauhajoki Kauhajärvi 1p (K.Seppälä).
14.05.1977 Virolahti Hurppu 1p (T.Tohmo ym.).
02.05.1978 Pattijoki Kotiranta 1 (K.Karjalahti).
04.05.1978 Outokumpu Vuonos 2p (M.Leivo ym.).
06.05.1978 Pattijoki Kotiranta 2 (K.Karjalahti ym.).
27.04.1979 Hämeenkyrö Mannanmäki 14m (P.Rissanen).
28.04.1979 Tammisaari Kansjäv 1p (M.Lauren ym.).
30.04.1979-02.05.1979 Värtsilä Sääperi 1 (M.Kapanen ym.).
13.05.1979 Lumijoki kk 2p (M.Kapanen ym.).
05.05.1980 Liminka 1p (K.Haataja).
07.05.1980 Siikajoki Tauvo 2p (T.Karjalainen ym.).
09.05.1980-11.05.1980 Kempele 1 (H.Karhu ym.).
15.05.1980 Liminka 1p (M.Tynjälä ym.).
10.04.1981-20.04.1981 Sauvo Sauvonjoen suisto 1 (T.Numminen ym.).
19.04.1981-27.04.1981 Pukkila 2 Pukkila - Orimattila (M.Iikkanen ym.).
23.04.1981-24.04.1981 Paimio Paimionlahti 1 (T.Numminen ym.).
25.04.1981 Virolahti Vilkkiläntura 1 (H.Kotilainen ym.).
25.04.1981 Tammisaari Gennarby 1 (L.Iso-Iivari ym.).
25.04.1981 Kirkkonummi Järsö 1m Afab-parvessa (A.Topp ym.).
26.04.1981 Salo Halikonlahti 1 (J.Vuokko ym.).
02.05.1981-03.05.1981 Vaasa Söderfjärden 2 (A.Vuoristo ym.).
10.05.1981 Utajärvi Särkijärvi 2 (E.Männikkö).
15.05.1981 Liminka 2 (H.Pakkala).
16.05.1981 Pattijoki Kotiranta 3ad, 2p/S, 1p/N (I.Ala-Vainio ym.).
13.10.1981 Lemland Lågskär 2SW (M.Leivo ym.).
02.05.1982 Pori Kuuminainen 2 (J.Peltomäki ym.).
08.05.1982 Hailuoto Huikku 1 (J.Hannila ym.).
09.05.1982 Liperi Ahonkylä 2 (H.Räsänen ym.).
14.05.1982-15.05.1982 Korppoo Jurmo 1 (R.Baarman ym.).
16.05.1982 Paimio Paimionlahti 1 (M.Lauren).
27.09.1982 Hanko Uddskatan 1SW (J.Haapala ym.).
12.10.1982-16.10.1982 Porvoo åby 8 (A.Juvonen ym.).
17.10.1982 Porvoo Sondby 8SW samat kuin åbyssä (A.Juvonen).
23.04.1983 Hämeenkyrö Sasi 1m (P.Suhonen ym.).
23.04.1983 Maalahti Petolahti 1 (O.Lammi).
27.04.1983 Pernaja Pernajanlahti 1ENE (J.Lausamo ym.).
27.04.1983 Hämeenkyrö Mannanmäki 1NE (H.Koskinen).
08.05.1983 Mietoinen Mynälahti 1 (M.Huhta-Koivisto ym.).
14.05.1983-15.05.1983 Lumijoki 1 (J.Komi ym.).
15.05.1983 Pello Pellonjärvi 2 (J.Halonen ym.).
24.09.1983 Pori Kirrinsanta 4S (A.Lind ym.).
27.09.1983 Kirkkonummi Saltfjärden 1 (J.Lehto ym.).
15.04.1984 Köyliö Ehtamo 1 (S.Aro ym.).
15.04.1984 Mietoinen Mynälahti 1 (H.Klemola ym.).
23.04.1984 Lieksa Lamminkylä 2 (T.Martiskainen).
27.04.1984 Liminka Tupos 1 (J.Pessa ym.).
29.04.1984 Liminka Rantakylä 1 (A.Ohtonen ym.).
01.05.1984 Oulunsalo Niskaoja 1 (A.Ohtonen ym.).
03.06.1984 Rautjärvi Lahnanen 1 (P.Hotta).
22.04.1985 Laitila Untamala 1 (J.Kylänpää).
22.04.1985-25.04.1985 Lemu Mattila 1 (H.Päivärinta ym.).
24.04.1985-29.04.1985 Eurajoki Verkkokari 1 (O.Osmonen ym.).
27.04.1985 Kiukainen Panelia 3 (S.Aro ym.).
27.04.1985 Hyvinkää Ridasjärvi 1 (J.Siven ym.).
27.04.1985 Eurajoki Verkkokari 1 (J.Peltomäki ym.).
30.04.1985 Kemiö Sjölax 1 (T.Numminen ym.).
30.04.1985-04.05.1985 Hämeenkyrö Sarkkilanjärvi 1 (H.Koskinen ym.).
01.05.1985-03.05.1985 Ilmajoki Alajoki 2 (K.Saarinen ym.).
06.05.1985 Kempele Sipola 1 (A.Ohtonen).
06.05.1985 Tyrnävä Ritokorpi 1 (A.Ohtonen).
06.05.1985 Tyrnävä Murto 4+2 (A.Ohtonen).
06.05.1985 Liminka Rantakylä 1 (A.Ohtonen).
06.05.1985-07.05.1985 Vaasa Söderfjärden 1 (T.Lahti).
09.05.1985 Liminka Virkkula 1 (J.Pessa ym.).
12.05.1985 Siikajoki Saarenperä 1 (J.Pessa ym.).
28.05.1985 Virolahti Hurppu 1 (E.Kitula ym.).
28.05.1985 Siikajoki Tauvo 3 (L.Kosonen ym.).
14.06.1985 Rovaniemen Mlk Lamminaapa 1 (V.Nivala ym.).
19.04.1986 Ilmajoki Alajoki 2 (K.Saarinen ym.).
27.04.1986-03.05.1986 Liminka 2 (A.Ohtonen).
30.04.1986 Kemi Pajusaari 3 (P.Rauhala).
02.05.1986 Jämijärvi keskusta 1 N (E.Pasanen ym.).
05.05.1986 Liminka Virkkula 1ad (T.Kirkkomäki ym.).
10.05.1986 Lumijoki Hirvaslahti 4 (J.Pessa).
10.05.1986 Liminka Virkkula 1(+2kv) (P.Suhonen ym.).
10.05.1986 Lumijoki 1 (H.Koskinen ym.).
10.05.1986 Liminka Lumijoki 1 (P.Alho ym.).
11.05.1986 Oulu Oritkari 2 (K.Karjalahti).
11.05.1986 Liminka Temmesjokivarsi 1 (H.Koskinen ym.).
15.05.1986 Outokumpu Vuonos 2 (A.Vänskä).
29.05.1986 Virolahti Lakakallio 1E (J.J.Nurmi ym.).
08.08.1986-01.10.1986 Kemiö Smedaböle 1, 1(2kv) r (M.Harmanen ym.).
18.09.1986 Luvia Säppi 1SW (J.Peltomäki ym.).
19.04.1987 Köyliö Kirkkosaari 2 (S.Aro ym.).
20.04.1987-30.04.1987 Pukkila Kantele 1 (A.Juvonen ym.).
21.04.1987 Liminka Tupos 1 (J.Pessa).
22.04.1987 Liminka Parras 3 (J.Pessa).
23.04.1987-28.04.1987 Liminka Tupos 4 (arvioitu 4 eri lintua) (A.Ohtonen).
23.04.1987 Kempele Isoaukea 1 (J.Pessa ym.).
24.04.1987 Liminka ängeslevä 2 (J.Pessa ym.).
24.04.1987-30.04.1987 Liminka Ritokorpi 2 (J.Pessa ym.).
25.04.1987-03.05.1987 Tyrnävä Ritokorpi ja Murto 2+1+1 (A.Ohtonen ym.).
25.04.1987 Lapua Alajoki 1 (K.Venho ym.).
25.04.1987-26.04.1987 äetsä Kulmuntila 1 (J.Metsälä).
25.04.1987-26.04.1987 äetsä Honkola 3 (P.Suhonen ym.).
25.04.1987 Jalasjärvi Hirvijärvi 1 (K.Venho ym.).
29.04.1987 Lempäälä Ahtialanjärvi 1 (P.Suhonen ym.).
30.04.1987 Liminka Rantakylä 3 (A.Ohtonen).
30.04.1987 Jalasjärvi Hirvijärvi 2 (K.Venho ym.).
30.04.1987 Kangasala Vatiala 6NE (J.Lindqvist).
30.04.1987 Parikkala Siikalahti 1 (O-P.Pietiläinen ym.).
01.05.1987 Liminka Tupos 1 (P.Aalto ym.).
2.5.1987 Hailuoto Ruohokari E (Juha Markkola, Esko Strömmer, Annamari Markkola).
03.05.1987 Oulu Kempeleenlahti 1 (T.Eskelin ym.).
04.05.1987 Polvijärvi Viklinrimpi 1 (M.Leivo).
05.05.1987-07.05.1987 Liminka Virkkula 1 (J.Pessa ym.).
05.05.1987 Liminka kko 1 (K.Salonen).
06.05.1987 Kokkola Tankar 2NE (J.Hannila ym.).
06.05.1987 Siikajoki Merikylänlahti 1 (T.Eskelin ym.).
09.05.1987 Kempele Liminganlahti 1 (H.Klemola ym.).
17.05.1987 Kirkkonummi Porkkala 1 (K.Laine ym.).
20.07.1987 Liminka Temmesjokisuu 1 (K.Salonen ym.).
06.10.1987 Luvia 1ammuttu sorsajahdissa (A.Ilmonen).
25.10.1987 Korsnäs Södra Björkön 1 (A.Lahti).
24.04.1988 Jalasjärvi Luopajärvi 2 (M.Karonen ym.).
26.04.1988 Ilmajoki Röyskölä 1 (K.Venho ym.).
26.04.1988 Jalasjärvi Luopajärvenkylä 1 (K.Venho ym.).
26.04.1988-27.04.1988 Ilmajoki Alajoki 2 (K.Venho ym.).
26.04.1988 Kristiinankaupunki Lappfjärd 1ad (M.Koivuluoma ym.).
27.04.1988-28.04.1988 Jalasjärvi Hirvijärvi 27.4. 2, 28.4. 3 yks (E.Vierimaa).
27.04.1988 äetsä Honkola 1 (M.Kangasniemi ym.).
29.04.1988 Liminka Luhasto 1 (A.Ohtonen ym.).
29.04.1988 Lohtaja Ohtakari 1NNE (M.Pohjoismäki ym.).
30.04.1988 Jalasjärvi Hirvijärvi 1 (H.Koskinen ym.).
30.04.1988 Jalasjärvi Luopajärvi 1 (H.Koskinen ym.).
30.04.1988 Tyrnävä Jokisilta 2 (T.Karjalainen).
01.05.1988 Kemi Pajusaari 1 (P.Rauhala ym.).
01.05.1988 Hämeenkyrö Vesajärvi 1 (H.Koskinen ym.).
01.05.1988 Jalasjärvi Hirvijärvi 3 (K.Venho ym.).
01.05.1988 Jalasjärvi Luopajärvenkylä 4 (K.Venho ym.).
02.05.1988 Tyrnävä Ojakylä 2 (A.Ohtonen).
02.05.1988-03.05.1988 Vaasa Söderfjärden 1 (T.Lahti).
02.05.1988 Tyrnävä Murto 12 (A.Ohtonen).
03.05.1988-10.05.1988 Liperi Ahonkylä 3 (M.Leivo).
03.05.1988-05.05.1988 Liminka kko-Virkkula 9 (J.Peltomäki).
04.05.1988 Liminka ängesleväjoen varsi 2 (R.Kylmänen).
04.05.1988 Polvijärvi Viklinrimpi 1 (A.Parviainen ym.).
04.05.1988 Tyrnävä Jokisilta 1 (T.Karjalainen).
06.05.1988 Pelkosenniemi 1 (T.Hietajärvi).
07.05.1988 Värtsilä Sääperinranta 3p/E (P.Hottola).
14.05.1988 Saari Mikkolanniemi 1 (J.Kontiokorpi ym.).
20.-22.05.1988 Inari, Ivalojokisuu 1 metsähanhiparvessa (Heikki Karhu).
09.06.1988 Korppoo Jurmo 1ad p/E (K.Kuokkanen ym.).
30.08.1988 Ilmajoki Alajoki 1 (H.Koskinen ym.).
19.09.1988 Luvia Säppi 1W (J.Vastamäki ym.).
11.10.1988 Luvia Säppi 1S (J.Sjöholm).
22.10.1988 Pori Kirrinsanta 3S (A.Eriksson).
27.03.1989 Mietoinen Pyhä 1 (H.Assinen ym.).
02.04.1989-23.04.1989 Kristiinankaupunki Lålby 3 (M.Koivuluoma ym.).
02.04.1989-07.04.1989 Eurajoki Verkkokari 1 (J.Sjöholm ym.).
09.04.1989 äetsä Kiviniemi 1 (H.Kettunen ym.).
11.04.1989 Kankaanpää Kyynärjärvi 1 (H.Koskinen ym.).
11.04.1989 Kankaanpää Rajasalonkylä 1 (H.Koskinen ym.).
13.04.1989-24.04.1989 Ilmajoki Alajoki 3 (tulkittu 3 eri lintua) (K.Saarinen).
16.04.1989 Närpiö Pjelax 2 (M.Saarinen ym.).
16.04.1989 Tyrnävä Rajakorpi 3-4 (A.Ohtonen ym.).
16.04.1989-21.04.1989 Pukkiila Ruha 2 (T.Hämäläinen ym.).
22.04.1989 Pori Kyläsaari 1 (J.Peltomäki ym.).
22.04.1989-23.04.1989 Liminka ängesleväjoen varsi 5 (A.Ohtonen ym.).
22.04.1989 Pyhäranta Rihtniemi 1NE (J.Komi ym.).
23.04.1989 Pattijoki Kotiranta 1 (K.Karjalahti).
26.04.1989 Tyrnävä ängeslevä 1 (S.Cairenius ym.).
26.04.1989 Tyrnävä Ritokorpi 1 (S.Cairenius ym.).
26.04.1989 Liminka Temmesjokisuu 1 (S.Cairenius ym.).
28.04.1989 Siikajoki Säärenperä 1 (A.Ohtonen ym.).
28.04.1989 Kuusamo Vuotunki 1 (H.Seppänen ym.).
29.04.1989 Pori Yyteri 2SE (T.Lindroos ym.).
04.05.1989 Inari, Ivalojokisuu, 1 metsähanhiparvessa (Heikki Karhu).
07.05.1989 Lumijoki Sannanlahti 1NE (P.Suhonen ym.).
11.05.1989 Pori Preiviikinlahti 1 (J.Peltomäki).
11.05.1989 Hailuoto Ulkokarvo 1 (T.Eskelin).
17.03.1990-23.03.1990 Pori Preiviikki 1 (T.Lilja ym.).
10.04.1990 Kristiinankaupunki Lålby 1 (M.Koivuluoma ym.).
11.04.1990 Virolahti Vilkkiläntura 1 (Ja.Venemies ym.).
12.04.1990 Ilmajoki Lähtelänkylä 1 (M.Saarinen).
12.04.1990 Närpiö Ståbacka 1 (M.Saarinen).
14.04.1990 Pattijoki Pöllä 2N (J.Hauru ym.).
14.04.1990 Ilmajoki Alajoki 1 (K.Saarinen ym.).
14.04.1990 Siikajoki Tauvo 1 (M.Ojanen ym.).
15.04.1990 Liminka Selkämaa 1 (R.Kylmänen).
15.04.1990 Pyhtää Ristisaari 1NE (A.Vuorio ym.).
15.04.1990 Jalasjärvi Luopajärvi 2 (K.Saarinen ym.).
17.04.1990 Tyrnävä ängeslevä 1 (R.Kylmänen).
18.04.1990 Huittinen Lauhankylä 2 (M.Kangasniemi ym.).
19.04.1990 Lumijoki 1 (J.Peltomäki ym.).
19.04.1990 Liminka kirkonkylän pellot 1 (J.Peltomäki ym.).
19.04.1990 äetsä Kiviniemi 1 (T.Palomäki ym.).
20.04.1990-21.04.1990 Karvia 2 (H.Koskinen ym.).
21.04.1990 Korsnäs Södra Björkö 1NE (T.Vestermark ym.).
22.04.1990 Kempele Vikiö 1 (M.Ojanen ym.).
23.04.1990-24.04.1990 Liminka Rantakylä 2 (M.Timisjärvi).
23.04.1990 Liminka Virkkula 1 (R.Kylmänen ym.).
24.04.1990 Liminka kirkonkylä 2 (P.Aalto ym.).
25.04.1990 Tyrnävä Jokisilta 1 (R.Kylmänen).
25.04.1990 Kokkola Laajalahti 1 (S.Salonkoski).
28.04.1990 Lumijoki Sannalahti 2 (U.Matturi).
05.05.1990 Virolahti Vilkkiläntura 1 (T.Tohmo ym.).
10.05.1990 Kuusamo Käsmä 1 (H.Seppänen ym.).
16.05.1990 Outokumpu 1 (A.Vänskä).
13.09.1990 Pori Kuuminainen 1 (T.Lilja).
13.09.1990 Kirkkonummi Sävals 1S (P.Pöyhönen ym.).
13.09.1990 Siikajoki Tauvo 1 (H.Pakkala ym.).
29.09.1990 Vihti Vanjärvi 1 (H.Friman ym.).
11.12.1990 Parainen Kopparö 1 (K-O.Pettersson ym.).

Tundrahanhi Anser albifrons flavirostris
5.–12.4.2012 Kemiönsaari Sjölax +2kv (v) (Henrik Lindholm ym.).
26.–28.4.2013 Pöytyä Rahkio – Loimaa Mellilä +2kv (v) (Mikko Tamminen, Tapani Numminen, Olli Loisa ym.).

Kiljuhanhi Anser erythropus (1975 -1985)*
21.04.1970-28.04.1970 Riihimäki Vankilanpellot 7 (H.Hellsten ym.).
29.04.1970 Joensuu Höytiäisen kanava 1p (M.Kapanen ym.).
19.05.1973 Lumijoki 4-6p (E.Herva).
31.05.1973 Porvoo Kummelskär 1m (R.Lammin-Soila).
29.06.1974 Inari 1 (S.Haavisto ym.).
30.08.1974 Lappeenranta Mäntylä n10ad 4juv m (M.Vanhapelto).
05.10.1974 Espoo Otaniemi 1juv m (H.Virkkunen ym.).
01.05.1975 Joensuu Linnunlahti 3ad m (J.Hyttinen).
15.05.1975-16.05.1975 Kempele Liminganlahti 1 (A.Ohtonen).
24.05.1975 Tornio Koivuluoto 1p (H.Huhtalo ym.).
14.10.1975 Kauhajoki Kauhajärvi 1juv p (K.Seppälä ym.).
08.05.1976 Lumijoki Sannanlahti 1p (K.Haataja ym.).
12.05.1976 Lumijoki kk 12p (K.Mikkola ym.).
12.05.1976 Siikajoki Tauvo 4p (A.Ohtonen).
29.06.1976 Inari 2ad 3pull (V.Vänskä).
01.08.1976-02.08.1976 Siikajoki Tauvo 5 (+1kv) p (H.Parviainen ym.).
19.09.1976 Outokumpu Vuonos 1(+1kv) m (A.Juvonen).
15.05.1977 Lumijoki 6-8p (E.Herva).
15.05.1977 Hailuoto Tömppä 9p (M.Tynjälä).
21.05.1977 Virolahti Hurppu 4m Aalb-parvessa (P.Uusivuori ym.).
09.10.1977 Vehkalahti Metsäkylä 2ad m/p (T.Hokkanen).
29.04.1978 Kauhava Alakylä 2m (E.Korpimäki ym.).
13.05.1978 Siikajoki Tauvo 33m (M.Tynjälä ym.).
13.05.1978 Liminka Hirvasniemi 1(2kv) m (H.Pakkala ym.).
14.05.1978 Lumijoki kk 17 + 2p (M.Kapanen ym.).
20.05.1978 Virolahti Huovari 4m (R.Sandberg).
13.09.1978 Siikajoki Tauvo 8ad 13juv p (P.Rusanen ym.).
26.09.1978 Parikkala Kangaskylä 1ad m (M.Purma).
27.09.1978 Parikkala Kangaskylä 1ad m (M.Purma ym.).
10.05.1979 Lumijoki Sannanlahti 7p (S.Kaupinen ym.).
13.05.1979 Lumijoki kk 14p (M.Kapanen ym.).
13.05.1979 Lumijoki Sannanlahti 15p (M.Tynjälä ym.).
16.05.1979-17.05.1979 Lumijoki kk 60+9+2p!! (V.Rauste ym.).
17.05.1979 Siikajoki Tauvo 8p (M.Tynjälä).
15.04.1980 Pori Kvistiluoto 1p (J.Lampolahti ym.).
28.04.1980 Polvijärvi Lahtolahti 1p (P.Hottola).
04.05.1980 Liminka 1(+2kv)p (H.Parviainen ym.).
11.05.1980 Lumijoki 2p (M.Kapanen ym.).
13.05.1980-15.05.1980 Lumijoki 6 (V.Rauste ym.).
25.05.1980 Virolahti Hurppu 3m (O.Tenovuo ym.).
20.06.1980 Utsjoki 2p (H.Lokki ym.).
09.05.1981 Lumijoki 1 (H.Pakkala).
9.5.1981 Hailuoto Tömppä 3 +2kv (Juha Markkola, Annamari Markkola, Eero Vierikko).
13.05.1981 Lumijoki 60 + 10 (A.Ohtonen).
14.05.1981-15.05.1981 Lumijoki 31+2 (K.Haataja ym.).
15.05.1981 Lumijoki 2 (A.Ohtonen ym.).
15.05.1981 Siikajoki Tauvo 2+3 (P.Hottola ym.).
16.05.1981 Lumijoki 2+2+7+9 (P.Hottola ym.).
16.05.1981 Kontiolahti Pitkäranta 8 (P.Liimatta).
17.05.1981 Lumijoki 6 + 1 (A.Ohtonen ym.).
18.05.1981 Kuusamo Ruka 3 (H.Hautala).
21.05.1981 Virolahti Vepsu 2m Bleu-parvessa (S.Siissalo ym.).
10.05.1982 Lumijoki 5 (J.Ihanus ym.).
13.5.1982 Hailuoto Tömppä 2 (Juha Markkola, Hannu Salonen)
15.05.1982 Lumijoki 9 (K.Haataja ym.).
15.05.1982 Lumijoki 7 (P.Hottola ym.).
02.09.1982 Merikarvia Lankosluoto 1 ammuttu merihanhena (T.Puska).
10.05.1983 Pori Yyteri 2ad + 4(2kv) (P.Kuusela ym.).
10.05.1983-11.05.1983 Siikajoki Tauvo 17 (A.Parviainen ym.).
14.05.1983-16.05.1983 Lumijoki 13-19, max 19 15.5. (J.Heikkinen ym.).
16.05.1983 Siikajoki Tauvo 11 (P.Hottola ym.).
16.5.1983 Hailuoto Tömppä 6 (Juha Markkola, Hannu Salonen, Esko Strömmer).
17.05.1983 Hanko Högholmen 3 (J.Lausamo ym.).
10.05.1984 Liminka Virkkulanranta 2ad (P.Liimatta).
10.05.1984 Lumijoki Kari 14 (E.Hohtola ym.).
11.05.1984 Lumijoki Kari 4 (T.Eskelin ym.).
12.05.1984 Liminka Virkkula 2 (P.Suhonen ym.).
12.05.1984 Liminka Virkkula 12 (V-P.Viklund).
12.05.1984-13.05.1984 Elimäki Elimäenjärvi 2ad ja ilm.(2kv) (T.Tohmo ym.).
13.05.1984 Lumijoki Kari 11 (T.Eskelin ym.).
13.05.1984 Rovaniemen Mlk Paskis 1 (J.Jokimäki).
13.05.1985 Maalahti Petolahden suisto 2 (T.Pahtamaa).
26.05.1985 Porvoo Söderskär 1(2kv) (M.Hario ym.).
14.09.1985 Pälkäne Mieliä 1 (T.Pietilä ym.).

Tiibetinhanhi Anser indicus (1975 -1999) E-kategoria *
24.05.1969 Tornio Koivuluoto 2p (A.Laitinen ym.).
31.05.1973-01.06.1973 Porvoo Söderskär 2p (O.Stenman).
18.06.1977 Utsjoki kk 1ad p (L.Iso-Iivari ym.).
23.08.1978 Kittilä 1 (Oulun Yliopiston kokoelma).
27.05.1979 Inari Koppelo 2p (E.Sirjola ym.).
08.05.1980 Helsinki Vanhankaupunginlahti 1p (J.Brunell).
15.06.1980-30.06.1980 Jokioinen 13 saksassa rengastettua (P.Tervamäki).
28.08.1980 Vehkalahti Koivuluoto 2(+1kv) (H.Repo ym.).
02.09.1980 Porvoo Kråkö 2 (A.Juvonen).
05.09.1980-14.09.1980 Kotka, Hovinsaari 2kv k 2kv n rengastettu Saksassa (K.Laine ym.).
24.06.1981-26.06.1981 Imatra, Vuoksi 2 (E.Thuren ym.).
26.09.1981 Tammisaari, Bromarv ad (L.Grönlund ym.).
19.05.1983 Turku Åvik (H.Lehto ym.).
23.05.1987-02.06.1987 Kokkola, Harrbåda 2 (H.Hongell ym.).
3.–21.7.1987 Hailuoto Ojakylänlahden Lahdenperä 2 +2kv (Juha Markkola, Paavo Sipola, Raimo Hämeenaho, Pekka Peussa, Juha Piispanen, Esko Strömmer, Ilari Kaarto)
20.05.1988 Siikajoki Säärenperä 2 (T.Kirkkomäki).
6.7.1988 Hailuoto Riisinnokka +2kv (Juha Markkola).
19.08.1988-25.09.1988 Siikajoki Tauvo (J.Repo).
12.06.1988 Siikajoki Säärenperä (J.Pessa).
12.08.-n.15.08.1989 Pori, Hilska (A.Eriksson).
13.09.1989-29.09.1989 Kemiö, Sjölax (J.K. Nurmi).
15.09.1989 Kemiö, Strömma ad (S.Cairenius ym.).
28.09.1989 Kristiinankaupunki, Kilhamn (T.Numminen ym.).
26.05.1991 Virolahti, Harvajanniemi 1E (T.Tohmo ym.).
03.06.1991 Kirkkonummi, Rönnskär 2E (P.Pöyhönen ym.).
14.8.1992 Siikajoki Tauvo lintuasema +1kv (Toni Eskelin).
01.06.1993-10.06.1993 Vuolijoki, Otanmäki ad (v) (Hannu Rönkkö ym.).
28.8.1993 Pori, Preiviiki 2 (J.Lampolahti ym.).
09.-11.06.1994 Sonkajärvi Sukeva 2 v (T.Ollikainen ym./ K.Ruokolainen).
22.05.1995 Raahe Preiskari 1 lähti N (H.Tuohimaa).
29.05.1995 Virolahti Harvajanniemi 1E n800 Bber parvessa (T.Tohmo ym.).
03.06.1996-04.06.1996 Sodankylä Siurunmaa-Kelojärvi 1 (O.Pihajoki ym.).
26.05.1997 Kustavi Pleikilä 5 hetken p, lähtivät NE (A.Suoranta).
22.09.1997-24.10.1997 Tornio Karunkijärvi 2 (M.Suopajärvi ym.).
20.05.1998 Sodankylä Hanhijänkä 1 (M.Salmi)
20.-26.05.1998 Pihtipudas Muurasjärvi 1 v (M.Mäkelä ym.)
22.05.1998 Sodankylä kk 2 (O.Pihajoki ym.)
04.-15.06.1998 Kalajoki Letto - Kääntä 1 v (S.Pudas ym.)
16.06.1998 Utsjoki Nuvvus 1 (J.Korhonen ym.)
20.06.1998 Luvia Säppi 1S (J.Sjöholm)
27.07.1998 Siikajoki Säärenperä 1 (S.Timonen)
09.08.-05.09.1998 Kemiö Sjölax 1 (H.Lindholm ym.)
16.08.1998 Siikajoki Tauvo 1 (H.Pakkala ym.)
13.-19.09.1998 Dragsfjärd Björkboda 1 sama lintu Kemiössä 9.8.-5.9. (H.Lindholm ym.)
18.09.1998 Taivalkoski Kisossuo 2 (H.Seppänen ym.)
23.09.-03.10.1998 Oulunsalo Akionlahti 1 (H.Räsänen ym.)
17.10.1998 Raahe Kultalanlahti 1S (H.Tuohimaa)
17.10.1998 Kalajoki Keskuskari 1SW sama lintu Raahessa (S.Pudas ym.)
25.04.1999 Kalajoki Letto 1NE (S.Pudas ym.).
24.05.1999-27.05.1999 Kemijärvi Lehtosalmi 2 v (H.Kelloniemi/ P.Aalto).
16.06.1999 Mustasaari Östra Norrskär 2 v (A.Lahti ym.).
29.06.1999-01.07.1999 Utsjoki Karigasniemi 2 v (V.Marttila ym.).
06.07.1999-08.07.1999 Kittilä Jeesiöjärvi 10(+1kv) (P.Jeesiöjärvi/ P.Aalto).
08.09.1999-01.10.1999 Pello Pellojärvi ja Säynäjärvi 3(+1kv) (J.Halonen ym.).
Osaa RK:n hyväksymistä havainnoista ei ole valitettavasti tallennettu tähän dataan.

Lumihanhi Anser caerulescens (1975  - 1999) *
14.09.1969 Uusikaupunki Petes 2ad (J.Laine).
11.06.1972 Hailuoto Huikunnokka 3ad p (H.Karhu).
15.09.1973 Kirkkonummi Mickelskären 2ad 1juv m (G.Bergman).
23.09.1974 Valkeakoski 1ad (P.Nikkanen).
20.04.1975 Kokkola Palo 1juv m (H.Hongell).
17.05.1975-24.05.1975 Kokkola Laajalahti 1ad (T.Hyytinen ym.).
16.08.1975 Kustavi Kuuskari 1p/m (J.Tenovuo ym.).
13.09.1975 Raisio keskusta 1ad m (D.Forsman ym.).
10.05.1976 Virolahti Mustamaa 1ad m (M.Huhta-Koivisto).
17.04.1977 Hämeenlinna Aulanko 1juv m (J.Tolvanen ym.).
21.05.1977 Virolahti Hurppu 1subad m (P.Uusivuori ym.).
11.09.1977 Tammisaari Trollshovda 1ad p (H.Järn ym.).
Kesäkuun alku 1979 Luvia Säppi 4ad p (J.Mäntysalo ym.).
13.05.1982 Kirkkonummi Porkkala 2 (H.Lehto ym.).
16.05.1982-31.07.1982 Kirkkonummi 1/1 pesä, 5pull, 1 lentop. (T.Toivonen ym.).
08.05.1983 Pernaja Fasarby 1 (L.Lönnström).
01.06.1983-30.06.1983 Kirkkonummi 2pesintä, 1 pull, VI (S.Michelsson).
28.04.1984 Kiikoinen Marjajärvi 1 (J.Valkama ym.).
04.06.1984-30.07.1984 Kirkkonummi Porkkala 4ad+2pull (S.Michelsson).
24.09.1984 Luvia Säppi 1ad SW (P.Suhonen ym.).
03.05.1986 Kangasala Pelisalmi 1NE (H.Orell ym.).
03.05.1986 Lemland Lågskär 3ENE (K.Soilevaara ym.).
14.05.1986 Lemland Lågskär 2ad p/SW (H.Jännes ym.).
02.09.1986 Merimasku Rautuinen 1 (P.Valtonen ym.).
25.04.1987 Liminka Temmesjokivvarsi 2sinisiä (J.Kostet ym.).
30.04.1987-05.06.1987 Pori Preiviiki 1 (A.Rajasärkkä).
28.04.1987-30.04.1987 Tyrnävä Murto 1 (J.Pessa).
28.04.1987 Tyrnävä Peräoja 1 (T.Numminen ym.).
29.04.1987 Hailuoto Kirkkosalmi 1W (J.Markkola ym.).
30.04.1987-10.05.1987 Pori Preiviiki 1 (A.Rajasärkkä ym.).
14.05.1987 Kauhava Alajoki 1N (E.Korpimäki ym.).
07.06.1987 Pori Kuuminainen 1 (P.Rissanen).
25.7.1987 Ii Ulkokrunni Liekolahti ad (Matti Tynjälä, Annikki Tynjälä).
08.08.1987-28.08.1987 Tammisaari Prästkulla 1 (H.Klemola ym.).
12.08.1987 Siikajooki Tauvo 1 (P.Kuokkanen ym.).
27.04.1988 Espoo Soukka Kasavuori 1NE sama lintu Porkkalasta (M.Pajunen ym.).
27.04.1988 Kirkkonummi Porkkala 1NNE sama lintu Soukasta (M.Keskitalo).
30.04.1988 Tyrnävä Ritokorpi 1 (M.Ojanen ym.).
30.04.1988 Liminka Liminganlahti 1 (E.Hohtola).
05.05.1988 Pori Leveäkari 3p/E (J.Lundgren).
06.05.1988 Mustasaari Björköby 3ad WNW (T.Lukkarinen).
08.05.1988 Lempäälä Ahtialanjärvi 2 (T.Ilomäki ym.).
08.05.1988 Vantaa Hermaskärinkallio 2ad NE (A.Mähönen).
10.05.1988 Parikkala Siikalahti 2 (O.Vesikko).
13.05.1988 Raisio Raisionlahti 2E (H.Kormano).
14.05.1988 Pori Leveäkari 1 (P.Rissanen).
25.05.1988 Lemland Lågskär 1ad WNW (T.Hietanen ym.).
26.05.1988 Siilinjärvi Kehvo 1 (E.Väänänen/ M.Ukkonen).
28.05.1988-29.05.1988 Ylöjärvi Siivikkala 1ad (H.Kettunen ym.).
29.05.1988 Ikaalinen Mansoniemi 1NW (J.Valkama ym.).
01.06.1988 Hanko Halias 2 (v) (Matti Lehti, Juha Saari)
04.06.1988 Luvia Säppi 2ad NE (E.Mäntylä ym.).
19.08.1988-06.11.1988 Turku Uittamo-Ruissalo 1 tarhakarkulainen ?? (J.Laine).
04.09.1988 Vammala Nuupala 1 (H.Koskinen ym.).
10.04.1989-11.04.1989 Kristiinankaupunki Lålby 1 (M.Koivuluoma ym.).
15.04.1989-22.04.1989 äetsä Honkola 1 (P.Saari ym.).
16.04.1989 Lumijoki Kari 1 (P.Aalto ym.).
24.04.1989 Nokia Tottijärvi 2S (L.Kosonen).
24.04.1989 Raahe Pitkäkari 1 (K.Varpenius)
30.04.1989 Pälkäne Mälkkilä 2 (S.Mäkinen ym.).
24.04.1989 Raahe Pitkäkari 1 (K. Varpenius).
30.04.1989 Liminka Selkämaa Letto 1 (J.Kostet).
30.04.1989 Lumijoki Sannanlahti 1 (P.Aalto ym.).
30.04.1989 Siikajoki Tauvo 2 (M.Ojanen).
07.05.1989 Espoo Suomenoja 1 (J.Ceder).
07.05.1989 Helsinki Tali 1N/W (J.Kärkkäinen).
13.05.1989 Pori Kuuminainen 2ENE (E.Lehikoinen ym.).
15.05.1989 Kaarina Kuusistonlahti 2 (D.Brännkärr ym.).
18.05.1989 Korppoo Utö 1 (T.Lineri).
08.08.1989 Korppoo Jurmo 1 +1kv (S.Laukkanen ym.).
01.-04.09.1989 Inkoo Backaviken 1(+1kv) v (R.Moberg)
18.04.1990 Huittinen Lauhankylä 2 (M.Kangasniemi).
12.05.1990 Luvia Säppi 1 (J.Niemi ym.).
15.05.1990 Kirkkonummi Porkkala 1E (A.Heikkilä ym.).
03.06.1990 Pori Kuuminainen 1 (J.Jauhiainen ym.).
04.04.1991 Pyhäranta Rihtniemi 1N (H.Klemola ym.).
13.04.1991 Valkeakoski Sääksmäki 1NE (J.Kallio ym.).
14.04.1991 Nakkila Viikkala 1 (M.Ryösä).
14.04.1991 Pori Preiviiki 1 (T.Lilja).
16.04.1991 Ähtäri Kuorelampi 1 (J.Ryssy).
01.06.1991 Pori Kuuminainen 2N (T.Lindroos ym.).
13.05.1993 Porvoo Söderskär 1ENE (G.Nordensvan ym.).
23.05.1995 Virolahti Siikasaari 1ENE klo 5.28 (H.Koskinen ym.).
23.05.1995 Virolahti Parrio 1ENE, sama Siikasaaressa klo 5.34 (J.Vastamäki ym.).
23.05.1995 Virolahti Hurppu 1ENE sama Siikasaaresta klo 5.34 (M.Ohtonen ym.).
01.06.1996 Kirkkonummi Porkkala 1NE klo 8.45 (J.Lindström ym.).
01.06.1996 Helsinki Santahamina 1E sama Porkkalassa klo 9.25 (I.Huolman ym.).
01.06.1996 Kotka Hovinsaari 1E sama Porkkalasta klo 10.35 (A.Seppä).
15.10.1996-20.10.1996 Hailuoto Kirkkosalmi 1(+1kv) (J.Peltomäki ym.).
23.04.1997 Pietarsaari Staffansnäs 1N klo 7.20 (J.Wikström).
23.04.1997 Pietarsaari Skutnäs 1NNE sama kuin edellinen klo 7.25 (L.Saarijärvi).
12.05.1997 Kirkkonummi Porkkala 1NE (S.Vuolanto ym.).
26.07.1997 Sodankylä Kelta-aapa 1 (P.Paarman). 12.10.1997 Sodankylä Vuotso 1(1kv) (O.Pihajoki)
29.05.1998 Pyhtää Ristisaari 1E (P.Tolvanen ym.).
10.06.1998 Kuusamo Pikku-Kero 1SW (M.Koljonen ym.).
15.06.1998 Uusikaupunki Vasikkari 1 (O.Tenovuo).
27.10.1998 Pudasjärvi Iinattiniemi 1(+1kv) v (I.Mikkola/ J.Peltomäki).
21.04.1999 Kustavi Isokari 1NE klo 7.45 (K.Kuusisto).
21.04.1999 Uusikaupunki Kankarovuori 1NE sama lintu klo 8.17 (R.Virtanen ym.).
13.4.-2.5.2007 Hailuoto mm. Kopsa/Rytijärvi (v) ssp. atlanticus (Juha Markkola, Jussi Holmi, Hanna Pulkkinen, Markku Niiranen, Veijo Nissilä).

Lumi-/eskimohanhi Anser caerulescens/rossii *
18.04.1990 Parikkala Siikalahti 1NE (E.Veijalainen).

Lumihanhi x Eskimohanhi Anser caerulescens x rossii E-kategoria
24.5.2006 Tohmajärvi Akkala ad (v) tn. risteymä, vaalea muoto (Hannu Kauhanen, Jani Varis, Ari Parviainen, Kari Lindblom, Kimmo Nevalainen, Pentti Zetterberg, Heikki Pönkkä, Roni Väisänen, Arvo Ohtonen, Kimmo Järvinen).
10.–14.10.2008 Tohmajärvi Korpi (v) tumma muoto (Markku Halonen, Kimmo Järvinen, Tuomo Eronen ym.).

Eskimohanhi Anser rossii E-kategoria
1. - 9.10.2006 Iitti Lyöttilä, Isokylä +1kv vaalea muoto (v) (Jari Piepponen, Antti Vänskä, Klaus Laine, Markku Piepponen ym.).
30.3.–1.4.2012 Saltvik Haga Kungsgård vaalea (v) (Petteri Mäkelä, Matti Mäkelä, Ari Pitkälä, Jussi Mäkinen ym.).
7.–20.4.2012 Vårdö Sandö vaalea (v) (Anders Mattsson ym.).
21.–28.4.2012 Lumparland Norrboda Söderängs vaalea (v) (Rami Lindroos).

Pikkukanadanhanhi Branta hutchinsii E-kategoria
3. - 7.10.2006 Parikkala Tarnala Kuposenmäki ja Pohjasuo +1kv minima (v) (Janne Aalto, Hanna Aalto, Rainer Rajakallio, Jouni Riihimäki, Ilkka Sahi ym.).
18.–19.7.2010 Kajaani Renforsin ranta ent. UPM-tehdasalue (v) (Hannu Rönkkö, Jouni Ruuskanen, Teppo Helo, Pekka Helo, Ari Partanen, Vilho Kallio).

Kanadanhanhi Branta canadensis/hutchinsii * E-kategoria
30.04.1998 (350-05) Lumijoki Sannanlahti, pienikokoinen kanadanhanhitaksoni (Janne & Hanna Aalto, Arvo Ohtonen).
21.05.2002 Pyhtää Ristisaari 1E, pienikokoinen kanadanhanhitaksoni (P.Tolvanen ym.).
19.9.2004 Artjärvi, Villikkalanjärvi, pienikokoinen kanadanhanhitaksoni (Ohto Oksanen, Matti Sillanmäki).
19.5.2007 Porvoo Tunnholmen E pienikokoinen kanadanhanhitaksoni (Matti Koivula, Karno Mikkola, Jussi Heikkilä, Ilkka Lehtinen, Risto Nevanlinna).
7.-9.10.2008 Pyhtää Heinlahti ja 10.-23.10.2008 Ruotsinpyhtää Teutjärvi pienikokoinen kanadanhanhitaksoni (v) (Ari Seppä, Klaus Laine ym.).

Sepelhanhi Branta bernicla hrota (1975 -1993)*
3 RK:n tarkastamatonta havaintoa (lähde Suomen Linnusto).
??.04.1848 Helsinki 1 (PLV).
02.11.1935 Espoo 1 (PLV).
25.05.1970 Kirkkonummi 1 (RK).
RK:n hyväksymät
23.05.1973 Kirkkonummi Porkkala 1m (J.Koistinen ym.).
01.06.1978 Porvoo Kummelskär 1m (T.Pettay).
24.05.1981 Virolahti Vepsu 1 (E.Mikkola ym.).
25.05.1981 Virolahti Siikasaari 1 ENE sama kuin Vähäharvaja (P.Rissanen).
25.05.1981 Virolahti Vähäharvaja 1m (M.Kitunen ym.).
21.05.1982 Virolahti Vepsu 1E klo 7.00 (H.Kettunen ym.).
21.05.1982 Virolahti Vepsu 2ENE (P.Rintamäki ym.).
09.06.1984 Porvoo Kummelskär 1m (J.Lausamo).
25.05.1985 Virolahti Harvajanniemi 1+1+1m (T.Muukkonen ym.).
26.05.1985 Kirkkonummi Porkkala 1NE (J.Honkala ym.).
28.05.1986 Kirkkonummi Porkkala 1ESE (H.Lindholm ym.).
27.05.1987 Kirkkonummi Porkkala 1E eri lintu LM6/1992 (E.Pasanen ym.).
27.05.1987 Kirkkonummi Porkkala 1E eri lintu (L.Laine ym.).
30.05.1987 Salo Halikonlahti 1E/SW (J.Honkala ym.).
31.05.1987 Kirkkonummi Porkkala 1E (B.Ollberg ym.).
19.09.1987 Joutseno Tiuruniemi 1ad SW (J.Jantunen ym.).
30.05.1988 Kirkkonummi Porkkala 2E (B.Ollberg).
04.06.1988 Virolahti Siikasaari 1ENE (K.Heiskanen ym.).
25.05.1989 Virolahti Virojoki 1 (M.Saarinen ym.).
25.05.1989 Kirkkonummi Porkkala 1E (B.Ollberg ym.).
26.05.1989 Kirkkonummi Porkkala 1 (B.Ollberg ym.).
31.05.1990 Kirkkonummi Porkkala 2E (J.Lausamo ym.).
31.07.1990-13.08.1990 Hailuoto Pökönnokka 1 +1kv julkaistu jo ennen (P.Aalto ym.).
06.10.1991 Vehkalahti Koivuluoto 1SW (H.Lindholm ym.).
08.10.1991 Punkaharju Hirvikoski 1+1ad SW (J.Kontiokorpi ym.).
08.10.1991 Lappeenranta Luukkaansalmi 1WSW (P.Uusivuori ym.).
12.10.1991 Vehkalahti Koivuluoto 1SW (H.Lindholm ym.).
21.05.1992 Virolahti Hurppu 1 (T.Numminen ym.).
23.05.1992 Helsinki Santahamina 1+1E (J.Saari ym.).
23.05.1992 Virolahti Hurppu 1E (T.Numminen ym.).
31.05.1992 Kirkkonummi Porkkala 1+1E (B.Ollberg ym.).
31.05.1992 Virolahti Hurppu 1ENE (M.Kangasniemi ym.).
05.06.1992 Kirkkonummi Porkkala 1E (M.Leivo ym.).
05.06.1992 Paimio Paimionlahti 1NE (T.Numminen ym.).
24.05.1993 Virolahti Suur-Pisi 1E (M.Ukkonen ym.).
29.05.1993 Kirkkonummi Porkkala 1ad E (B.Olberg ym.).
30.05.1993 Pyhtää Ristisaari 1 (P.Pynnönen ym.).
01.06.1993 Helsinki Santahamina 1 (J.Saari ym.).

Sepelhanhi Branta bernicla nigricans
22.05.1982 Virolahti Hurppu 1 sepelhanhiparvessa (P.Hottola ym.). Suomen 1. havainto.
20.05.1984 Kirkkonummi Porkkala 1p/m (S.Niiranen ym.).
17.10.1986-20.10.1986 Lemland Lågskär 1 (V.Rauste ym.).
31.05.1997 Virolahti Vähäharvaja 1E klo 5.57 (K.Tornikoski ym.).
31.05.1997 Virolahti Harvajanniemi 1E, sama lintu klo 6.00 (E.Hietanen ym.).
31.05.1997 Virolahti Hurppu 1E, sama lintu klo 6.25 (M.Ohtonen ym.).
30.09.2000-01.10.2000 Hanko Täktom Vedagrundet 1ad (K.Hotulainen ym.).
28.10.2011 Kontiolahti Häikänniemi +1kv (Harri Kontkanen, Urho Paakkunainen, Ari Parviainen, Mika Lätti, Juho Lätti).

Punakaulahanhi Branta ruficollis (1975 -1999)*
2 RK:n tarkastamatonta havaintoa (lähde Suomen Linnusto).
06.10.1879 Sääminki 1 (Palmen).
18.04.1963 Pori 1 (P. Kalinainen).
RK:n hyväksymät
25.05.1973 Kirkkonummi Porkkala 1m (J.Koistinen ym.).
17.05.1975 Pernaja Aspskär 2m (M.Hario).
24.05.1976 Virolahti Hurppu 2m (H.Repo ym.).
19.09.1976 Lappeenranta Lauritsala 1m (K.Jernström ym.).
14.04.1978-01.05.1978 Parikkala Siikalahti 1 (E.Veijalainen ym.).
26.05.1978 Porvoo Kummelskär 1m (J.Lausamo ym.).
25.05.1979 Kirkkonummi Porkkala 1m (K.Mikkola ym.).
28.05.1980 Pernaja Hamnskär 1ENE (T.Lindroos ym.).
24.05.1981 Virolahti Vepsu 1 (H.Karhu ym.).
25.05.1981 Virolahti Vepsu 1 (H.Karhu ym.).
23.05.1982 Vehkalahti Västäri 1NE (M.Mikkola).
15.10.1983 Rautjärvi Simpele 1SW sepelhanhiparvessa (J.Kontiokorpi ym.).
09.11.1984-11.11.1984 Haukipudas Kiviniemi 1(1kv) (P.Vehkaperä ym.).
26.05.1987 Virolahti Harvajanniemi 1m (T.Tohmo ym.).
31.05.1987 Virolahti Harvajanniemi 1m (Ja.Venemies).
10.10.1987 Ylämaa Sammalinen 1SSW (H.Lindholm ym.).
23.10.1987 Punkaharju Hirvikoski 2SW (J.Kontiokorpi).
19.05.1988 Virolahti Harvajanniemi 1NE (T.Tohmo ym.).
16.05.1989 Virolahti Hurppu 2E. Hav. myös Lakakalliolta (K.Saarinen ym.).
09.10.1989 Punkaharju Hirvikoski 1 (J.Kontiokorpi).
22.05.1991 Virolahti Hurppu 1 sama Kotka+Virolahti (K.Saarinen ym.).
12.10.1991 Vehkalahti Koivuluoto 1k SW (H.Lindholm ym.).
2.5.1992 Hailuoto kirkonkylä Rytijärvi (Eino Merilä, Marjatta Merilä).
15.05.1993 Pori Tahkoluoto 2ad (M.Sillanpää ym.).
20.05.1993 Virolahti Hurppu 1NE valkoposkiparvessa (H.Kettunen ym.).
31.05.1993 Virolahti Hurppu 1+1m (M.Nurminen ym.).
09.10.1993 Tampere Näsijärvi 1SE (S.Aro ym.).
26.04.1994 Kalajoki Pitkäsenkylä 80:n Afab parvessa (S.Pudas ym.).
29.04.1994-03.05.1994 Siikajoki Karinkanta 1 (J.Peltomäki ym.).
15.05.1994 Pyhtää Rsitisaari 2E 85:n valkoposken kanssa (P.Tolvanen ym.).
15.05.1994 Virolahti Hurppu 2E samat Ristisaaresta (J.Helstola ym.).
25.05.1994 Hanko Halias 1E sepelhanhiparvessa (J.Sjöholm ym.).
23.05.1995 Värtsilä Uusikylä 2NE 450:n Bleu:n kanssa klo 16.20 (P.Zetterberg ym.).
23.05.1995 Virolahti Hurppu 120:n Bleu:n kanssa klo 5.34 (P.Kuhno ym.).
23.05.1995 Virolahti Siikasaari 1E 1500:n Bleu:n kanssa klo 6.30 (H.Koskinen ym.).
23.05.1995 Virolahti Hurppu 1ENE 80:n Bleu:n kanssa klo 10.30 (M.Kangasniemi ym.).
23.05.1995 Virolahti Parrio 1m sama Hurpusta klo 10.30 (S.Tuomela ym.).
28.05.1995 Virolahti Harvajanniemi 2E n300 Bber parvessa (A.Kuusela ym.).
29.05.1995 Virolahti Harvajanniemi 1E 800:n Bber parvessa (T.Tohmo ym.).
23.05.1996 Kirkkonummi Porkkala 1NE 120 Bleu kanssa klo 6.32 (M.Ohtonen ym.).
23.05.1996 Espoo Espoonlahti 0sama NE 150 Bleu kanssa klo 6.45 (P.Hytönen).
23.05.1996 Helsinki Kaivopuisto 1sama NE Bleu-parvessa klo 7.04 (P.Komi ym.).
23.05.1996 Porvoo Tunnholmen 1NE 240 Bleu kanssa klo 8.46 (K.Mikkola ym.).
11.05.1997 Helsinki Länsi-Tonttu 2NE klo 9.42 (P.Pietiläinen ym.).
11.05.1997 Porvoo Emäsalo 2E, samat linnut klo 10.24 (S.Sarvanne).
11.05.1997 Porvoo Pellinki 2E, samat linnut klo 10.30 (A.Juvonen ym.).
11.05.1997 Pernaja Aspskär 2ENE, samat linnut klo 11.10 (M.Hyvärinen ym.).
11.05.1997 Ruotsinpyhtää Byskär 2E, samat linnut klo 11.23 (T.West ym.).
11.05.1997 Pyhtää Ristisaari 2NE, samat linnut klo 11.41 (T.Oesch ym.).
25.05.1997 Pernaja Aspskär 1NE valkoposkiparvessa klo 7.10 (O.Okko ym.).
15.06.1997-17.06.1997 Rautjärvi Metsäkylä 1 videoitu (J.Poutanen ym.).
01.-05.04.1998 Dragsfjärd Hiittinen 1 (E.Hanner ym.)
19.05.1998 Helsinki Santahamina 1ENE klo 5.06 (J.Saari ym.)
19.05.1998 Vehkalahti Aarholma 1m klo 5.46 (S.Hjerppe ym.)
19.05.1998 Virolahti Vähäharvaja 1NE sama lintu kuin Aarholmassa klo 5.53 (K.Tornikoski ym.)
19.05.1998 Kirkkonummi Söderskär 1NE klo 6.15 (D.Forsman ym.)
19.05.1998 Helsinki Länsi-Tonttu 1E sama lintu kuin Söderskärillä klo 6.40 (R.Aaltonen ym.)
19.05.1998 Kirkkonummi Porkkala 1E klo 7.34 (J.Sundström ym.)
28.05.1998 Lappeenranta Vainikkala 1NE (S.Löfgren)
02.07.1999-11.08.1999 Kotka Kultaa 1(2kv) v E-kategoria (M.Pöyhönen ym.).
08.10.1999 Kuopio matkustajasatama 1S  (H.Kotilainen).
08.10.1999 Kuopio Puutossalmi 1S sama lintu (E.Rissanen ym.).
08.10.1999 Sysmä Vähä-Juures 1m sama lintu (P.Saikko ym.).
08.10.1999 Asikkala Pulkkilansalmi 1m sama (T.Hämäläinen ym.).
08.10.1999 Asikkala Vääksy 1m sama lintu (P.Kuhno ym.).
08.10.1999-09.10.1999 Hollola Laitiala 1p sama lintu (T.Alanko ym.).

Afrikanhanhi Alopochen aegyptiaca E-kategoria
09.08.1968 Jämsänkoski Kankarisvesi 1p (P.Luopa). Suomen 1. Havainto lajista.
19.11.1977 Tampere Iidesjärvi 2 ad (v) (J.Riihimäki ym).

Ruostesorsa Tadorna ferruginea (1975 -1999)*
Runsaasti yksilöimättömiä, RK:n tarkastamattomia havaintoja (lähde Suomen Linnusto).
09.07.1887 Espoo 1 ammuttu (R. Palmgren) mainitaan Suomen ensimmäisenä.
RK:n hyväksymät
08.07.1970 Oulu öljysatama 4p (B.Granberg ym.).
01.08.1970 Siikajoki Tauvo 2 (H.Parviainen).
03.09.1970 Pori Yyteri 1 (A.Eriksson ym.).
13.05.1971 Raisio Raisionlahti 1/ (H.Päivärinta).
06.06.1971 Parikkala 1 (K.Savolainen).
11.07.1973 Vuolijoki Otanmäki 1p (K.Haataja).
27.07.1975-30.07.1975 Pori Yyteri /3ad p (A.Eriksson ym.).
08.05.1977 Raahe Someronlahti /1p (K.Karjalahti ym.).
23.05.1977 Oulu Kempeleenlahti /1p (J.Vääräniemi ym.).
24.05.1977 Liminka Liminganlahti 1p (M.Wikman ym.).
02.-09.06.1977 Siikajoki Tauvo 1ad/ p (A.Ohtonen ym.).
11.06.1977-15.07.1977 Oulu Syväsatama 1/ p (A.Ohtonen ym.).
27.05.1978 Polvijärvi Martonvaara 1/p (K.Varonen ym.).
25.05.1979 Maalahti Gålören 1/p (T.Lukkarinen ym.-).
27.05.1981-29.05.1981 Hailuoto Huikku 1 (J.Halonen ym.).
04.06.1981-05.06.1981 Pori Yyteri 1/1 (P.Kuusela ym.).
13.06.1981 Liminka Virkkula/Liminganlahti 2 (T.Lahti).
08.06.1983-19.06.1983 Pori Yyteri 1 (M.Ala-Korpela ym.).
21.05.1984 Kuusamo Tahkolanranta 1/ (H.Hautala).
11.07.1990 Vehkalahti Koivuluoto 2p/E (T.Poutanen ym./ H.Repo).
19.07.1990 Siikajoki Tauvo 2 (A.Leinonen ym.).
21.07.1990-10.08.1990 Pernaja Aspskär 2 (H.Koskinen ym.).
22.07.1990 Espoo Laajalahti 1 (R.Pakarinen).
13.08.1990 Pukkila Kantele 1 (K.Reinikainen ym.).
19.08.1990-24.08.1990 Kokkola Ykspihlaja 1ad (T.Taarna ym.).
25.05.-26.05.1992 Liminka Virkkula - Lumijjoki Pökönnokka (P.Aalto ym.).
18.-21.06.1992 Luvia Säppi p (M. ja P. Mäkelä,).
12.05.1993 Kuopio Riistavesi 1W (V.Uusipaikka).
21.05.1994-22.05.1994 Mietoinen Mynälahti 1/ (T.Elovaara ym.).
22.05.1994 Salo Halikonlahti 1/ (H.Kormano ym.).
12.06.1994-16.06.1994 Oulunsalo Keskipiiri 1/ v (P.Aalto).
08.07.1994-29.07.1994 Laukaa Peurankylä 1 (P.Kyllönen ym.).
12.07.1994 Lieksa Talviaisjärvi 1(+1kv)/ (M.Tolvanen).
13.07.1994-15.07.1994 Suonenjoki Koppelosuo 2 (P.Liimatta ym.).
13.-15.07.1994 Hailuoto Pökönnokka 6 samat linnut kuin Tauvossa 16.-17.7. (S.Timonen)
15.07.1994-27.07.1994 Siilinjärvi Raasio 15.7. 11, muuten 2 (A.Lindholm ym.).
16.07.1994-17.07.1994 Siikajoki Tauvo 7 (M.Tynjälä ym.).
16.07.1994 Hanko Vedagrundet 3 (J.Riihimäki ym.).
16.07.1994-19.07.1994 Vuolijoki Otanmäki 2v (H.Rönkkö ym.).
17.07.1994 Kokkola Hopeakivenlahti 1/1 (M.Pohjoismäki).
17.07.1994-28.07.1994 Korppoo Jurmo 6 määrä vaihteli päivittäin (J.Sjöholm ym.).
17.07.1994-18.07.1994 Kuopio Riistavesi 2 (H.Kotilainen ym.).
18.07.1994 Joutseno Pulp 5SW (V.Supponen).
18.07.1994-26.07.1994 Kokkola Rummelö 4v (M.Pohjoismäki ym.).
19.07.1994 Pattijoki Säikänoja 2p/N (J.Hauru).
19.07.1994-21.07.1994 Lappeenranta Askola 1/ (M.Vanhapelto ym.).
20.07.1994 Närpiö Piolahti 6NW v (J.Koivuluoma).
20.07.1994 Hanko Svanvik 5 (T.Aalto ym.).
20.07.1994-22.07.1994 Outokumpu Vuonos 1 (P.Hottola ym.).
23.07.1994-24.07.1994 Mustasaari Norrskär 6 (A.Veijalainen ym.).
24.07.1994 Pori Yyteri 3 (A.Rokala ym.).
24.07.1994 Joutseno, Pulp (Harri Hasari).
28.07.1994 Siilinjärvi Raasio 1 (M.Ukkonen ym.).
29.07.1994-05.08.1994 Jaala Kimola 1 (P.Ilonoja ym.).
30.07.1994 Korppoo Jurmo 2SW (J.Helstola).
30.07.1994-11.08.1994 Espoo Suomenoja 1 (P.Hytönen ym.).
31.07.1994 Espoo Laajalahti 1 (O.Okko).
31.07.1994 Korppoo Jurmo 7 joista 6 samoja (J.Helstola).
02.08.1994 Lemland, Lågskär SW (M. Heikinheimo).
05.08.1994 Korppoo Jurmo 5 (M.Nordström ym.).
09.08.1994-14.08.1994 Kokkola Grasjälsbådan 1 (J.Rasmus ym.).
13.08.1994 Artjärvi Villikkalanjärvi 1 (O.Ruottinen).
13.08.1994 Tuusniemi Tuusjärvi 1 (P.Tenhunen/ E.Rissanen).
14.08.1994 Espoo Laajalahti 1 (H.Jännes ym.).
16.08.1994 Jomala Torpfjärden /1 (G.Andersson ym.).
18.08.1994 Hanko lintuasema 1NW, hetken p (P.Pynnönen ym.).
19.08.1994 Eckerö Styrsingsudden 1 (A.Sylgren ym.).
20.08.1994-22.08.1994 Pori Yyteri 1 (M.Ohtonen ym.).
20.08.1994 Pori Levonlammet 1 kait sama kuin Yyteri (V.Aalo).
21.08.1994 Saltvik Haga 1 (G.Andersson ym.).
14.06.1995 Korsnäs Södra Björkön 1N (T.Wegelius).
23.07.1995 Pori Kokemäenjoen suisto 3 (Janne Lampolahti, Kimmo Nuotio)
27.07.1995-04.08.1995 Pori Yyteri 2p (J.Niemi).
28.07.1995 Kangasala Kirkkojärvi 1 (T.Lehtiniemi ym.).
01.08.1995 Hailuoto Pöllä 1 (J.Helstola ym.).
03.08.1995-06.08.1995 Inari, Kaamanen, Vastusjärvi (H. Karhu ym.).
19.08.1995 Artjärvi Villikkalanjärvi 2 (P.Haapanen ym.).
20.08.1995 Pattijoki Yrjänä 1 (H.Tuohimaa ym.).
21.08.1995-28.08.1995 Kuusamo Kirkonkylä /1 (H.Seppänen ym.).
09.09.1995 Hanko Halias 1p/NE (H.Holmström ym.).
10.09.1995 Korppoo Jurmo 1p/NW (R.Lindroos ym.).
28.04.1996 Liljendal Sävträsk 1N (M.Seppä).
01.05.1996 Rautjärvi Kivijärvi 1/ (J.Poutanen).
25.04.1997-05.05.1997 Hankasalmi Vaponlahti 1/ (A.Sylgren ym.).
10.05.1997 Helsinki Vanhankaupunginlahti 1/1, lähtivät NE, v (A.Below ym.).
10.05.1997 Lumijoki Sannanlahti 1 (A.Ohtonen ym.).
16.05.1997 Kalajoki Kärkinen 2 videoitu (P.Turpeinen).
28.05.1997-29.05.1997 Kempele Nenä 1/1 (M.Keskitalo ym.).
31.05.1997-12.06.1997 Lumijoki Sannanlahti 1/1 (P.Aalto ym.).
12.06.1997 Siikajoki Tauvo 1 (R.Kaartinen ym.)
15.06.1997-21.06.1997 Kristiinankaupunki Domarkobben 1 (P.Rissanen ym.).
16.06.1997 Haukipudas Kraaseli 1 (L.Väisänen ym.).
22.06.1997 Kristiinankaupunki Trutklobbarna 1 lähti N (K.Korhonen).
25.06.1997-28.06.1997 Oulu Hietasaari 1 (A.Rajasärkkä).
29.06.1997-06.07.1997 Pori Yyteri 1 (J.Karvonen ym.).
25.07.1997-26.07.1997 Rovaniemen Mlk Kivijärvi 1 (J.Peltomäki ym.).
23.09.1997 Vaasa Söderfjärden 2 lähtivät SW (T.Lahti).
24.04.1998 Tyrnävä Murto 1S (S.Timonen ym.)
25.04.1998 Lumijoki Sannanlahti 1 (P.Aalto ym.)
26.04.1998 Vaala Pelso 2 (O.Juvonen ym.)
10.05.1999 Parikkala Siikalahti /1 v (J.Poutanen ym.).
10.05.1999 Vaala Rokuanjärvi 2 (R.Huusko ym.).
15.05.1999 Helsinki Viikki 1W (J.Vickholm ym.).
16.05.1999 Liminka Virkkula 2 joista toinen koiras (J .Koskinen ym.).
16.05.1999 Lumijoki Sannanlahti 2, samat linnut (A.Luukkonen ym.).
11.06.1999-12.06.1999 Kalajoki Vihaslahti-Holmanperä 1/1 (R.Halmeenpää ym.).
12.06.1999 Uusikaupunki Vekara 2/ (M.Wahlbäck/ A.Linna).
04.07.1999 Kristiinankaupunki Trutklobbarna 3S/SE klo 7.42 (K.Korhonen ym.).
04.07.1999 Pori Yyteri 3p/W samat linnut klo 10.00 (K.Lönnroth ym.).
05.07.1999-08.07.1999 Kokkola Rummelö 1 (T.Uusimäki ym.).
11.08.1999 Salo Halikonlahti 1/ (W.Velmala ym.).

Joutsenhanhi Anser cygnoides E-kategoria
24.08.1990 Kristiinankaupunki Trutklobbarna 3 v, Suomen 1. havainto (K.Korhonen).

Morsiosorsa Aix sponsa (1975 -2001) E-kategoria*
elokuu Houtskär Hyppeis ja syksy 1977 Turku k (H.Mattsson ym.).
??.??.1967 Maalahti, Petolahti, koiras (A.Lahti).
18.04.1992-31.08.1992 Ikaalinen-Suodenniemi, Makkonen ad. koiras (H.Koskinen).
20.04.1996-09.05.1996 Mustasaari Sundominlahti 1/ (A.Lahti ym.).
01.05.1997 Siuntio Sjundby 2/ (K.Hilditch).
20.05.1997-25.06.1997 Leppävirta Riihiranta 2/ (T.Immonen ym.).
10.04.2001 Leppävirta Sorsakoski /1 (H.Kotilainen).
4.5.2001 Lappi Kauklaistenjärvi k (Janne Lampolahti)

Mandariinisorsa Aix galericulata (1975 -1999) C-kategoria*
13.05.1975-07.09.1975 Jyväskylä Tourujoki ja Jyväsjärvi 1/(R.Palokangas ym.).
21.04.1979-22.04.1979 Turku Ruissalo koiras (K.Salonen).
14.05.1979-30.05.1979 Mellilä Vihtojärvi 2/ (P.Kallio ym.).
Huhtikuun loppu 1980 (371-05) Saarijärvi Mahlu k (v) (Väinö Lampinen, ilm. Hannu Tammelin)
09.05.-noin 05.06.1982 Pori Kirjurinluoto 1"/p (J. Lampolahti ym.).
20.05.1982 Halsua, Alajoen mylly 2"/p (E.Takala ym.).
21.08.-22.08.1982 Pori Ulasoori (J. Peltomäki).
22.05.1984 Virolahti Ravijoki koiras (E.Perttunen).
24.05.-28.05.1985 Kalajoki, Rahja k (H.Hongell).
n.15.05.1986-31.07.1986 Inari, Kettujoki 2 k (H.Karhu ym.) - linnut ilmeisesti ammuttiin 20.8.1986.
04.10.1986-13.11.1986 Helsinki Porolahti k (P.Komi ym.).
29.04.1987 Taipalsaari, Saimaanharju 2 jp K (S.Valtonen, ilm. J.Rantanen).
09.09.-12.09.1987 Espoo Tapiola 2/ (A.Mikala ym.).
20.04.1988 Lappeenranta, Kaislasenjärvi jp K (M.Vanhapelto ym.).
23.04.1989 Suodenniemi Kirkkojärvi 2/ (S.Aro ym.).
11.04.1990 Rauma, Äyhönjärvi k (M.Santamaa ym.).
30.04.1990 Kirkkonummi, Saltfjärden k (P.Pöyhönen).
03.05.1991-19.05.1991 Soini Löytöperä 2/ (V-P.Rannila).
18.04.1992-31.08.1992 Ikaalinen-Suodenniemi, Makkonen k (v) (H.Koskinen ym.).
02.04.1993-05.04.1993 Dragsfjärd Lövö 1/ (T.Numminen/ M.Harmanen).
13.04.1993-09.05.1993 Hanko, Halias ja Varisniemi N-puk (A.Lehikoinen ym.).
21.04.1993 Hämeenkyrö Kyröskoski 1 (S.Aro ym.).
01.05.1993-04.10.1993 Suodenniemi Alinen Maajärvi 1/ v (n.1.5.-n.4.10.) (H.Koskinen).
4.5.1993 alkaen Taivalkoski, Jokijärvi 2 jp k (Pertti Mattila).
04.10.1993 Jyväskylä, Kangaslampi jp K (v) (H.Högmander ym.).
04.04.1994 Tammisaari Stadsfjärden 1/ (P.Hytönen ym.).
24.04.1995 Janakkala Tervakoski 2/ (A.Tauru ym.).
01.06.1996-15.11.1996 Asikkala Vääksyn kanava 1/ kesä-marraskuu (O.Ruottinen ym.).
04.06.1996 Hollola 1/ (A.Partanen).
26.04.1997 Köyliö Kuninkaanlähde 1/ (K.Kekki ym.).
13.05.1997 Vöyri, Röukas träsk jp K (E.Löfdahl, ilm. A.Stenmark).
19.-21.04.1998 Lahti Kujalan jäteasema 2/1, 1/ vielä 29.4. (P.Saikko ym.)
05.-06.05.1998 Pukkila Kantele 1/ (M.Leivo ym.)
10.05.1998 Hauho Hauhonselkä 1/ (L.Kokkala ym.)
16.-26.05.1998 Kruunupyy Furuträsket 2/ v (C.Tikkanen/ M.Pohjoismäki)
24.-25.05.1998 Ulvila Pappilanlampi 1/ v (J.Jokinen/ J.Vastamäki)
12.08.-10.09.1998 Pori Kirjurinluoto 1/ v (A.Rantamäki ym.)
29.04.1999-05.06.1999 Vaala Nuojua 2/ v (A.Anttonen ym.).
20.09.1999-15.10.1999 Kuusankoski Saksanaho 1/ v (T.Pulliainen ym.).

Patagonianhaapana Anas sibilatrix E-kategoria
09.05.1977-28.05.1977 Lappeenranta, Haapajärvi 1 (Seppo Löfgren).
elokuu 1991 Espoo, Laajalahti 1 (Ari Rajasärkkä ym.).
8.6.2005 Artjärvi Säyhteenjärvi Ruskovillan lahti (Ohto Oksanen, Arto Puikkonen)

Amerikanhaapana Anas americana
30.04.1970-04.05.1970 Espoo 1/ (??).Suomen 1. havainto lajista.
02.05.1976 Espoo Laajalahti 1/p (H.Virkkunen).
19.05.1980-26.05.1980 Parikkala Siikalahti 1ad/ (H.Pöysä ym.).
29.04.1987-04.05.1987 Espoo Laajalahti 1jp/ (A.Laine ym.).
24.05.1987 Virolahti Hurppu 1jp/ (P.Kangas ym.).
30.05.1988-12.06.1988 Liminka Virkkula-Lumijoki 1/ (K.Haataja ym.).
22.06.1990 Taivassalo Rantalanlahti 1/ jp/vp (M.Lempiäinen ym.).
17.06.1991 Liminka Virkkula 1/ (H.Friman ym.).
15.06.1992-19.06.1992 Vuolijoki Otanmäki 1+2kv/ (J.Ruuskanen ym.).
19.04.1993 Lempäälä Hahkola 1(+2kv)/ (J.Riihimäki ym.).
22.04.1993 Halikko Jokiniemi 1ad/ (J.Riihimäki ym.).
24.04.1993-22.05.1993 Vehkalahti Lupinlahti 1/ (K.Laine ym.).
22.05.1993 Pyhtää Mustaviiri 1/p (A.Seppä). Tulkittu koskevan samaa yksilöä kuin edellinen havainto
26.04.-22.05.1993 Pyhtää Ristisaari 1/p (K.Laine ym.) on tulkittu samaksi kuin kaksi edeltävää havaintoakin.
25.05.1993 Korppoo Wattkast 1ad/ (R.Nordling).
17.06.1993 Kokkola öja 1jp/ (J. Hannila ym.).
17.6.1993 Siikajoki Tauvo Ulkonokka k (Toni Eskelin).
04.05.1994 Saari Pohjanranta 1(+1kv)/ (J.Poutanen ym.).
05.06.1994 Siikajoki Tauvo 1/p (K.Varpenius).
24.06.1994 Liminka Virkkulan torni 1 (+2kv)vp/ (sama kuin edellinen ?) (J.Peltomäki ym.).
15.05.1995 Närpiö Piolahti 1(+2kv)/ (M.Koivuluoma).
08.05.1996-11.05.1996 Maaninka Iso Lapinjärvi 1/ (K.Ruokolainen ym.).
14.06.1996 Liminka Virkkula 1/ (D.Forsman ym.).
01.05.1997 Nokia Haikanlahti 1/ v (M.Kangasniemi ym.).
01.07.1997-05.07.1997 Pori Yyteri 1/ (M.Sillanpää ym.).
29.-30.04.1998 Korppoo Jurmo 1/ (J.Helstola)
02.-04.05.1998 Joroinen Kolma 1/ (H.Räsänen ym.)
03.-18.05.1998 Kristiinankaupunki Rantakylä-Pohjoislahti 1(2kv)/ (M.Koivuluoma ym.)
07.05.1998 Helsinki Vanhankaupunginlahti 1/ (M.Ojala ym.)
11.-17.05.1998 Närpiö Piolahti 1/ sama? kuin Kristiinankaupungissa 3.-18.5.(P.Rissanen ym.)
12.05.1998 Liperi Papelonsaari 1/ (H.Kontkanen ym.)
16.-18.05.1998 Oulunsalo Papinkari 1(+1kv)/ (M.Ohtonen ym.)
11.08.-01.09.1998 Pori Enäjärvi 1(+1kv)/ (P.Rissanen ym.).
12.-24.08.1998 Salo Halikonlahti /1(+1kv) (T.Lindroos ym.)
08.05.1999-09.05.1999 Viitasaari Heinä-Suvanto 1/ (H.Högmander ym.).
18.05.1999-26.05.1999 Lappeenranta Vainikkala 1/ 18.-19. ja 26.5. (S.Löfgren ym.).
05.06.1999-06.06.1999 Lappeenranta Kaislanen 1/p 5.6 - 6.6. (E.Sojamo ym.).
11.06.1999 Kalajoki Vihaspauha 1/ v (M.Knuuttila).
06.07.1999-08.07.1999 Kemijärvi Kemijärven sellu 1/ (D.Forsman ym.).
24.04.2000 Joensuu Pielisjoki 1/ (P.Zetterberg ym.).
05.05.2000-30.06.2000 Lappeenranta Hytti Kaislanen 1/ (S.Löfgren ym.).
04.06.2000-07.06.2000 Hankasalmi Rääsy 1/ v (T.Toivanen ym.).
21.05.2001-28.06.2001 Tohmajärvi Peijonniemenlahti 1/ jp videoitu (H.Pönkkä ym.).
31.05.2001 Tohmajärvi Peijonniemenlahti 1/ jp, eri lintu kuin 21.5.-28.6. (H.Kivivuori ym.).
20.04.2002 Joutseno Suokumaanjärvi 1(2kv)/ jp (M.Ohtonen ym.).
24.04.2002-04.05.2002 Närpiö Piolahti 1jp/, v (J.Pitkäkoski ym.).
01.05.2002-02.08.2002 Siuntio Kokkila-Myrans 1(+2kv)/, video (J.Södersved ym.).
09.05.2002 Enontekiö Sotkajärvi 1jp/ (P.Aalto).
19.05.2002 Janakkala Turenki 1(+2kv)/1(+2kv), v (H.Seppälä ym.).
23.05.2002 Inari Ivalojoen suisto 1jp/ (O.Osmonen ym.).
15.06.2002-19.07.2002 Lappeenranta Kaislanen 1(+1kv)/, video (P.Rantanen ym.).
16.06.2002-11.07.2002 Mustasaari Vassorfjärden 1(+1kv)/, v (J.Karvonen ym.).
17.08.2002-18.08.2002 Parikkala Siikalahti 1 naaraspukuinen (J.Kontiokorpi ym.)..
19.04.2003 Ulvila, Pinomäki 1jp/ (P.Rissanen).
07.05.2003 Siikajoki Karinkanta 1jp/ (J.Sjöholm ym.).
17.05.2003 Siikajoki Sääri 1jp/ venesatama. Sama kuin 7.5. (J.Karvonen ym.).
24.05.2003-07.06.2003 Hailuoto Pöllänlahti 1jp/, sama kuin Siikajoella (J.Markkola ym.).
09.06.2003-01.07.2003 Hailuoto Patelanselkä 1jp/, sama kuin Siikajoella (J.Markkola ym.).
09.06.2003-12.06.2003 Oravainen Ånäs 1(+2kv)/ v (A.Veijalainen ym.).
09.07.2003-26.07.2003 Pori Yyteri 1/ (P.Rissanen ym.).
14.4.2004 Vaasa, Myrgrund jp k (Aarne Lahti, Jan Nyman).
21.-25.4. 2004 Kuopio, Sotkanniemi, Pöksänlahti jp k (Asta Lähdesmäki, Eelis Rissanen, Pertti Renvall, Riitta Suhonen ym.).
24.4.-1.5. 2004 Virrat, Vermasjärvi, Mäntylänlahti jp k (Esko Rajala, Petri Saari, Eero Heinonen ym.).
30.4. 2004 Pyhäjoki, Takaranta jp k (Heikki Tuohimaa, Kari Varpenius).
5.-6.5. 2004 Kuopio, Riistavesi, Keskimmäinen jp k (Raimo Hämäläinen, Pertti Renvall ym.).
6.-7.5. 2004 Hailuoto, Pökönnokka jp k (Juha Markkola, Veijo Nissilä ym.).
6.5. 2004 Maaninka, Kinnulanlahti, Lapinranta jp k. Sama kuin Kuopiossa (Jorma Kelo).
10.-11.5. 2004 Kangasniemi, Luusniemen Pukkiselkä jp k (Tuomas Manninen, Markku Lund, Mika Suojarinne, Osmo Ojamies ym.).
15.04 - 06.05.2005 (097-06) Lempäälä Ahtialanjärvi k jp (v) (Tatu Itkonen, Rainer Mäkelä)
25.5.2006 Suomusjärvi Omenajärvi k jp (v) (Jorma Knaapi, Asko Aarnio, Olli Kanerva, Marko Kaukinen, Janne Riihimäki ym.).
14.-27.6.2008 Mustasaari Petsmo +2kv k (v) (Joel Karvonen, Arto Keskinen, Tomas Klemets, Ari Lähteenpää, Heikki Seppälä ym.).
6.5.2009 Luvia Säppi k (Petteri Mäkelä, Risto Vilen).
11.–14.6.2009 Kuusamo Koramoniemi Kemijärventie 553 k (v) (ilm. RK).
21.-27.6.2009 Kristiinankaupunki Skaftung Hamnfjärden k (v) (Veikko Forsberg, Kari Korhonen, Ilkka Iivonen ym.).
14.–23.7.2010 Kristiinankaupunki Hamnfjärden n (v) (Jani Vastamäki, Petri Salo).
6.–12.5.2012 Parikkala Saari, Pohjanranta 2kv k (v) (ilm. RK).
18.5.2012 Kemijärvi Särkikangas +2kv k (v) (Pirkka Aalto, Teuvo Hietajärvi).
6.–7.9.2013 Liminka Virkkula +1kv vp k (v) (Petri Lampila, Päivi Kääriäinen).

Haapana x amerikanhaapana Anas penelope x A. americana
28.4.–5.5.2010 Raasepori Läppträsket k (Aleksi Lehikoinen, Jukka Santala).
2.5.2013 Rauma Otajärvi k (Juha Wallin, Kalle Haapala).

Sirppisorsa Anas falcata D-kategoria
15.08.1976-21.08.1976 Lohja Virkkala 1ad/p kesy (T.Siivonen ym.). Suomen 1. havainto lajista.
08.05.1988-11.05.1988 Parikkala kirkonkylä 1jp/ (E.Veijalainen ym.).

Harmaasorsa Anas strepera (1975)*
12.08.1973 Pernaja Aspskär /1 (E.Kajoste ym.).
12.04.1974 Hanko Täktom 1/1p (J.Palmgren ym.).
26.4.–2.5.1974 Kemi Karjalahti k (Pentti Rauhala).
08.05.1974 Tammisaari Trollböle 1/1p (J.Palmgren ym.).
11.05.1974 Liperi Heponiemi 1/p (V.Rauste ym.).
04.06.1974 Karjaa Lappträsk 1/1p (V.Rauste ym.).
06.06.1974 Pieksämäki Vehkalampi 1/1p (E.Björk).
30.04.1975 Närpiö Piolahti 1/1p (PåJ ??).
30.04.1975 Tuusula Rantamo 2 (P-J.Johansson).
02.05.1975 Inkoo Sommarö 1/1m (J.Palmgren ym.).
08.05.1975 Pori Enäjärvi 1/p (P.Eriksson).
24.08.1975-29.08.1975 Kustavi Anavainen 1/p (O.Tenovuo ym.).
09.09.1975-07.10.1975 Eckerö Signilskär 1/ (V.Rauste ym.).
28.09.1975 Outokumpu Vuonos 1/1p (A.Juvonen).
07.11.1976 Uusikaupunki Vohlo 2p (U.Laine).

Siperiantavi Anas formosa
26.04.1994-27.04.1994 Ilmajoki Alajoki 1/ (J.Riihimäki ym.). renkaallinen, E-kategoria.
24.4.2011 Rantasalmi Putkilahti k (Mika-Petri Harju, Marita Harju, Markus Rimpivaara). D-kategoria.
29.5.–8.6.2011 Jyväskylä Manunsaari k (v) (Harri Högmander, Reijo Mörsky, Andreas Uppstu, Mika Ohtonen, Heikki Vasamies, Jarkko Mäntynen ym.). D-kategoria.

Tavi Anas crecca x amerikantavi Anas carolinensis
25.4.2005 Pori Preiviiki k (v) (ilm. RK).
27.4.2007 Kristiinankaupunki Pohjoislahti k (v) (ilm. RK).
26.–27.4.2010 Hollola Lahdenpohja k (v) (Pekka Saikko).

Amerikantavi Anas carolinensis
31.03.1961-03.04.1961 Helsinki 1/ (??).
08.-22.04.1975 Helsinki Vanhankaupunginlahti 1/ (P.Rusanen ym.).
11.05.1985-13.05.1985 Hyvinkää Kytäjä 1/ (A.Ahtiainen ym.).
27.04.1986 Hanko Täktbukten 1ad/ (K.Haataja ym.).
30.04.1987 Espoo Finnå 1/ (P.Kangas).
30.04.1988 Valkeakoski Viidennumero 1/ (R.Häggblom ym.).
21.04.1989 Pukkila Ruha 1/ (T.Hämäläinen ym.).
30.04.1990-01.05.1990 Korppoo Jurmo 1/ (P.Pirinen ym.).
30.04.1989-20.05.1989 Virolahti Vilkkiläntura 1/ (M.Pöyhönen ym.).
05.05.1990 Oravainen änäs 1/ (T.Vestermark).
22.05.1990-04.06.1990 Kotka Hovinsaari 1/ (P.Karhu ym.).
27.04.1991-04.05.1991 Taivassalo Rantalanlahti 1/ (A.Suoranta ym.).
25.04.1993-07.05.1993 Pyhtää Heinlahti 1/ (K.Laine ym.).
24.04.1994 Saari Pohjanranta 1jp/ (J.Rantanen).
25.04.1994 Pori Paarnoori 1(+1kv)/ (M.Mäkelä).
14.04.1995 Paimio Paimionlahti 1/ (H.Klemola ym.).
28.04.1996-01.05.1996 Hanko Täktbukten 1/ (H.Vasamies ym.).
04.05.1996 Kristiinankaupunki Härkmerifjärden 1/ (P.Rissanen ym.).
05.05.1996 Virolahti Vilkkiläntura 1/ (K.Engelbarth).
12.06.1996 Kuusamo Ahvenlahti 1/ (P.Lehikoinen ym.).
12.04.1997-19.04.1997 Kirkkonummi Morsfjärden 1/ (R.Palmu ym.).
23.04.1997 Pori Fleiviiki 1/ (J.Niemi ym.).
27.04.1997 Lempäälä Ahtialanjärvi 1/ (P.Salo ym.).
30.04.1997 Pori Riitasaranlahti 1/ (J.Niemi).
01.06.1997 Lohtaja Kalaranta 1/ (S.Salonkoski ym.).
21.06.1997-23.06.1997 Vuolijoki Otanmäki 1/ (H.Rönkkö ym.).
30.04.-06.05.1998 Pyhäjoki Parhalahti 1/ (H.Tuohimaa ym.)
02.-03.05.1998 Kristiinankaupunki Hamnfjärden 1/ (K.Korhonen ym.)
12.04.1999-06.05.1999 Paimio Paimionlahti 1/ (P.Harri ym.).
14.04.1999 Uusikaupunki Pitkäluoto 1/ v (K.Airikkala ym.).
16.04.1999 Piikkiö Piikkiönlahti 1/ (T.Lindroos ym.).
25.04.1999 Lumijoki Sannanlahti 1/ (J.Hauru).
29.04.1999 Lapua Hirvijärvi 1/ (A.Viita ym.).
30.04.1999 Kokkola Rummelö 1/ (J.Hannila ym.).
01.05.1999 Porvoo Ruskis 1/ (A.Juvonen ym.).
01.05.1999 Korppoo Utö 1/ (T.Granroth ym.).
05.05.1999-12.05.1999 Värtsilä Sääperi 1/ (P.Zetterberg ym.).
17.04.2000 Kotka Huumanpohja 1/ (M.Pöyhönen).
18.04.2000-20.04.2000 Pernaja Isnäsviken 1/ (A.Juvonen ym.).
23.04.2000 Uusikaupunki Pyhämaa Lamminj. 1/ (H.Virtanen ym.).
24.04.2000-06.05.2000 Kristiinankaupunki Pohjoislahti 1/ (E.Partanen ym.).
25.04.2000-28.04.2000 Helsinki Vanhankaupunginlahti 1/ (M.Ojala ym.).
28.04.2000-13.05.2000 Espoo Laajalahti-Isohuopal 1/ (M.Ojala ym.).
14.05.2000 Parainen Mattholmsfladan 1/ (B.Blomqvist ym.).
26.04.2001 Pedersöre Sandsundsfjärden 1/ jp (S.Salonkoski).
28.04.2001 Uusikaupunki Pyhämaa 1/ jp Lamminjärvi (J.Sillanpää ym.).
04.05.2001-07.05.2001 Kalajoki Vihaslahti 1/ jp (M.Pohjoismäki ym.).
05.05.2001 Siikainen Leväsjoki 1/ jp (E.Partanen ym.).
05.05.2001-08.05.2001 Kirkkonummi Byviken 1/ jp (K.Mikkola ym.).
06.05.2001-07.05.2001 Lumijoki Sannanlahti 1/ jp (P.Lampila ym.).
10.05.2001-12.05.2001 Mietoinen Mietoistenlahti 1/ jp (J.Sillanpää ym.).
24.04.2002 Uukuniemi Lammintaus 1jp/, video (J.Kontiokorpi).
25.04.2002 Maalahti Bockörenin 1jp/ kalasatama (J.Karvonen).
06.06.2002 Tammisaari Prästkulla 1jp/ (P.Pynnönen ym.).
27.04.2003-02.05.2003 Vammala Karkku 1jp/ Nohkuanlammi (S.Aro ym.).
17.4.-1.5.2004 Närpiö, Piolahti jp k (Jani Vastamäki, Harry Lillandt, Jari Koivuluoma, Kari Korhonen ym.).
26.-27.4.2004 Lohtaja, Marinkainen jp k (Marko Pohjoismäki, Tuomo Puutio, Pekka Hanhineva ym.).
28.4.2004 Rantsila Kurunneva k jp (Reijo Kylmänen)
17.5.2004 Lumijoki, Sannanlahti jp k (William Velmala, Juha Sjöholm).
31.5.-17.6.2004 Kotka, Hovinsaari jp k (Klaus Laine ym.)
09.04.2005 (249-05) Korpilahti Kärkistensalmi k jp (Pekka Kyllönen, Tero Toivanen, Keijo Vesanen ym.)
30.04. - 02.05.2005 (372-05) Hailuoto Kirkkosalmen Patelanselkä k jp (v) (Juha Markkola, Maija Aalto, Veijo Nissilä, Petri Piisilä ym.)
26. - 27.04.2005 (267-05, 316-05) Lohtaja Marinkainen k jp (vid) (Tomas Klemets, Tuomo Puutio, Marko Pohjoismäki, Petri Nikupaavo ym.)
27.04.2005 (302-05) Lemland Lågskär k jp v) (Antti Kause, Pekka Saikko, Tatu Hokkanen ym.)
27.4.2005 Pori Enäjärvi k jp (v) (Petteri Mäkelä, Tapani Lilja, Sami Luoma ym.).
28.04.2005 (315-05) Kalajoki Vihaspauha k jp (v) (Seppo Pudas, Mats Björklund, Jürgen Lehmann ym.)
31.05.- 19.06.2005 (030-06) Pori Leveäkari k jp (Petri Rissanen ym.)
9.4.2006 Piikkiö Piikkiönlahti k jp (v) (ilm. RK)
24. - 29.4.2006 Pori Preiviiki k jp (v) (ilm. RK)
29.4. - 2.5.2006 Västanfjärd Illo k jp (v) (Rami Lindroos, Jukka J. Nurmi)
30.4.2006 Uusikaarlepyy Sandören Larshäll k jp (v) (Jürgen Lehmann, Johan Sanden, Johan Wikström, Jonas Wikström ym)
3. - 4.5.2006 Uusikaupunki Kytämäenrauma k jp (v) (Jarmo Pirhonen, Pekka Alho)
4.5.2006 Lumijoki Sannanlahti k jp (Petri Niemelä ym.)
18. - 24.6.2006 Mietoinen Mynälahti k jp (v) (Hannu Kormano, Jukka Sillanpää ym.)
9.-15.4.2007 Hanko Täktbukten ja Långören k jp (v) (Totti Toiskallio, Tomi Kaijanen, Paavo Sallinen ym.)
16.4.2007 Turku Fiskarinlahti k jp (Jarmo Laine)
21.4.-2.5.2007 Hailuoto Patelanselkä k jp (Juha Markkola, Veijo Nissilä, Hannu Kianen, Riitta Kianen, Ari Kakko ym.)
24.4.2007 Kokemäki Puurijärvi k jp (Rami Lindroos ym.)
25.4.2007 Kalajoki Letonlahti k jp (v) (Seppo Pudas, Jan Nygård, Erkki Lämsä ym.)
25.5.2007 Virolahti Vilkkiläntura k jp (Pekka Toiminen, Harri Siitonen ym.)
23.-27.6.2007 Mustasaari Vassorfjärden k jp (v) (Arto Keskinen, Tomas Klements, Mats Björklund, Joel Karvonen, Harry Seppälä ym.).
25.4.-8.5.2008 Kristiinankaupunki Skaftung Hamnfjärden k jp (Toni Vilkki, Ilkka Iivonen, Harry Lillandt ym.).
28.4.2008 Kalajoki Puojinniemi k jp (Seppo Pudas).
10.5.2008 Paimio Paimionlahti k jp (v) (Akseli Nousiainen ym.).
12.4.2009 Laitila Untamala Velhojärvi k (v) (Peter Uppstu, Päivi Sirkiä).
12.–15.4.2009 Pukkila Kantele Popeda – Orimattila Kurunkulma k (v) (Petri Koivisto, Petri Kuhno, Timo Metsänen, Kari Reinikainen ym.).
13.4.2009 Vesilahti Laukko k (v) (Jani Vastamäki ym.).
15.4.2009 Helsinki Vanhankaupunginlahti k (v) (Tarmo Lehtilä, Taavi Sulander, Timo Hietanen).
20.4.–1.5.2009 Kristiinankaupunki Pohjoislahti k (v) (Ilkka Iivonen, Harry Lillandt ym.).
23.4.2009 Rauma Kodisjoki Otajärvi k (v) (Markku Santamaa ym.).
26.4.–1.5.2009 Parikkala Uukuniemi Lammintaus k (v) (Janne Aalto ym.).
28.–29.4.2009 Närpiö Piolahti jp k (Ilkka Iivonen, Harry Lillandt, Jani Vastamäki ym.).
4.5.2009 Siilinjärvi Toivala Toivalannotko k (Pertti Renvall, Marko Kelo, Eetu Kelo, Riitta Renvall, Eelis Rissanen, Mikael Rytkönen ym.).
18.–23.4.2010 Kouvola Elimäenjärvi k (Klaus Laine, Tuula Nironen, Jari Peipponen, Jorma Jääskeläinen).
26.4.2010 Hanko Vedagrundet k (v) (Mika Asikainen, Pekka Heikkilä).
1.5.2010 Tohmajärvi Sääperi Haponojanlahti k (Hannu Kivivuori, Mike Henking, Tuomo Eronen, Heikki Pönkkö).
2.5.2010 Maaninka Lapinranta k (Pertti Renvall, Riitta Renvall ym.).
7.–10.5.2010 Hanko Täktbukten k eri yksilö kuin huhtikuussa (v) (Miika Halonen, Rami Metsäranta, Kari Haataja, Jörgen Palmgren, Taavi Sulander, Karno Mikkola).
26.5.2010 Siilinjärvi Raasio k (v) (Pertti Renvall, Kalevi Asikainen, Eetu Kelo, Jorma Kelo, Marko Kelo).
21.–22.6.2010 Luvia Säppi k (Petteri Mäkelä, Henrik Teponoja, Martina Mäkelä).
22.6.–3.7.2010 Siilinjärvi Raasio k tn. sama kuin toukokuussa (Pertti Renvall, Ariel Ahlblad, Christer Ahlblad).
22.4.–1.5.2011 Hamina Metsäkylä k (Eero Parkko, Klaus Laine, Eero Hietanen).
24.4.2011 Luumäki Lepistön pelto k (v) (Pekka Karhu).
25.4.2011 Hollola Haritunjokisuu k (Heikki Setälä).
28.4.2011 Kaarina Kuusistonlahti k (v) (Hannu Huhtinen, Hannu Ali-Eskola).
30.4.–2.5.2011 Rauma Unajanlahti k (Juha Wallin, Esa Helander, Juha Saarnio, Ossi Henrikson ym.).
14.–15.5.2011 Kristiinankaupunki Hamnfjärden k (v) (Ilkka Iivonen, Veikko Forsberg, Kari Korhonen, Toni Vilkki).
21.5.2011 Haukipudas Rapakarinranta k (Hanna-Riikka Ruhanen, Esa Aalto).
11.6.–2.7.2011 Hailuoto Patelanselkä k (Juha Markkola, Maija Aalto, Elias Holmi, Taneli Asikainen, Pekka Roine ym.).

Nokisorsa Anas rubripes
26.5.-30.6.2004 Sodankylä, kirkonkylä jp k (Ossi Pihajoki, Markus Salmi ym.).
Suomen ensimmäinen havainto.

Punatavi Anas cyanoptera E-kategoria
21.05.2000-01.06.2000 Joensuu Höytiäisen kanava 1/ jp, Suomen 1. havainto (H.Kontkanen ym.)
18.5.2008 Helsinki Vuosaari k (v) (Kimmo Häkkinen).

Punatavi x lapasorsa Anas cyanoptera x A. clypeata
15.5.2011 Pori Kuuminainen k (v) (ilm. RK).

Punatavi/Sinisiipitavi x lapasorsa Anas cyanoptera/discors x A. clypeata
15.5.2003 Rauman Unajanlahdella havaittu koiras risteymä (v) (Timo Trogen, ilm. Jani Vastamäki).

Valkoposkisorsa Anas bahamensis E-kategoria
23.09.2001-07.10.2001 Närpiö Piolahti 1 v, Suomen 1. havainto (K.Korhonen ym.).

Sinisiipitavi x lapasorsa Anas discors x A. clypeata
5.6.2001 Lammi Ormajärvi jätevedenpuhdistamo k (v) (Aleksi Lehikoinen, Matti Koivula, Johan Ekroos ym.).
23.7.–18.8.2013 Polvijärvi Solanlampi 5pm (v) (Harri Kontkanen ym.).

Sinisiipitavi Anas discors
24.04.1972-06.05.1972 Siuntio Störsvik 1/jp (L.Laine ym.). Suomen 1. havainto lajista.
11.05.1986-14.05.1986 Kajaani Kuluntalahti 1ad/ (P.Helo ym.).
11.05.1987 Värtsilä Sääperi 1jp/ (P.Hottola ym.).
13.06.1987 Luvia Säppi 1jp/ (A.Lind ym.).
27.04.1988-12.05.1988 Helsinki Viikki 1/ (K.Lindblom ym.).
07.05.1988 Rantasalmi Putkisalo 1jp/ (H.Okkonen ym.).
01.05.1990-05.05.1990 Korppoo Jurmo 1/ (P.Pirinen ym.).
23.04.1995-24.04.1995 Jyväskylän Mlk Tikka-Mannila 1/ v (T.Hakkari ym.).
07.05.1995 Jämsä Kääpälä 1/ (P.Kyllönen ym.).
27.05.1995-30.05.1995 Hattula Metsänkylä 1/ (J.Astor ym.).
15.05.1996-19.05.1996 Pori Preiviiki 1/ (J.Lampolahti ym.).
23.04.1997 Pori Teemuluoto 1/ (J.Niemi).
05.05.1999-17.06.1999 Pori Preiviiki - Kokemäenjoen suisto - Enäjärvi 1/ (T.Lilja ym.).
28.04.2001-30.04.2001 Eckerö Marby Insundet 1/ jp (H.Hannula ym.).
4.5.2004 Lumijoki, Puhkiavanperä jp k (William Velmala, Ari Leinonen ym.).
26.4.2007 Iitti Kupparinoja lintutorni k jp (Hannu Sorsa, Asta Sorsa ym.).
23.5.–1.6.2009 Jalasjärvi Hirvijärvi jp k (v) (Mika Ilari Koskinen ym.).
17.–20.4.2010 Kouvola Elimäenjärvi k (v) (Antti Vänskä, Jari Piepponen ym.).
16.5.2012 Hamina Vilniemi k (v) (Petri Parkko, Eero Hietanen, Eero Parkko).
23.7.–18.8.2013 Polvijärvi Solanlampi n (v) (Harri Konkanen ym.).

Punapäänarsku Netta rufina
4 RK:n tarkastamatonta havaintoa (lähde Suomen Linnusto).
21.07.1944 Foglö 1 (Valle).
22.12.1954 Imatra 1 (loukkaantunut) (Putkonen).
22.08.1969 Nauvo 1 (??).
13.10.1969 Kemi 1 (??).
RK:n hyväksymät havainnot
14.06.1970 Hanko Nuottasaarenlahti 1/p (E.Wiinamäki ym.).
27.05.1973 Kustavi Kaurissalo 1/1p (O.Kanerva ym.).
03.06.1973-05.06.1973 Luvia Niemi 1/1 (J-E.Wallin).
23.05.1976 Kangasala Kirkkojärvi 1jp/ p (I.Salokangas ym.).
25.11.1976 Uukuniemi Niukkala 1/ ammuttu, museoitu (J.Sorjonen ym.).
02.12.1976 Lappeenranta Ruokosenjärvi 1/p (J.Rantanen ym.).
10.04.1977 Helsinki Munkkisaari /1p (T.Yrjölä ym.).
30.04.1977-14.05.1977 Savonlinna Haapala /1p (H.Makkonen ym.).
06.05.1977 Sotkamo Haapalanlahti /1p (T.Eskola ym.).
13.07.1977 Lappi Narvijärvi 1ad/ p (J.Rautavuori ym.).
05.05.1979-06.05.1979 Vaasa Västervik 1/ (S.Pohjola ym.).
24.05.1980 Karjaa Lappträsk 1/1 (P.Virta ym.).
02.07.1980 Espoo Laajalahti 1/ (A.Tammisto).
22.07.1981-01.08.1981 Kotka Hovinsaari /1 (R.Saranto ym.).
11.04.1982 Oulu Tuira 1ad/ (J.Ihanus ym.).
31.05.1984 Korppoo Jurmo 1/ (O.Vesikko ym.).
29.06.1986 Pori Preiviikinlahti 1/ (J.Lagerroos ym.).
05.08.1986-14.08.1986 Kemiö Sjölax /1 (J.K.Nurmi).
15.10.1987-19.10.1987 Uusikaupunki Liesluoto 1jp/ (E.Lehikoinen ym.).
13.04.1988 Porvoo Hamari 1/1 (S.Sarvanne ym.).
01.05.1988-02.05.1988 Pori Leveäkari /1 (J.Sjöholm ym.).
27.05.1988 Porvoo Kummelskär /1 ENE (A.Juvonen ym.).
30.05.1988-03.06.1988 Perniö Saarenjärvi /1 (J.K.Nurmi).
31.08.1988-06.09.1988 Hanko Täktom /1 (H.Klemola ym.).
24.09.1988-25.09.1988 Maaninka Lapinjärvet 1/1 (V-M.Väänänen).
07.08.1989 Korppoo Jurmo /ad (S.Laukkanen ym.).
10.05.1990 Korppoo Utö 1/ (A.Rivasto ym.).
31.07.1990 Salo Halikonlahti /1 (T.Lindroos ym.).
13.04.1991 Naantali Käkölä 1/ (T.Karvonen ym.).
25.05.1991-16.07.1991 Oulunsalo Koivukari 1/ (P.Kuokkanen ym.).
07.05.1992 Ruukki Lisko /1 (H.Taavetti ym.).
28.06.1992-04.07.1992 Siikajoki Säikänlahti /1 (J.Hauru ym.).
02.04.1993 Valkeakoski Iso-Vuolle 1/ (O.Haukkovaara ym.).
28.04.1994 Ilomantsi Mutalahti /1 v (P.Palviainen).
19.05.1995 Parikkala Siikalahti /1 (I.Jarva ym.).
20.05.1996 Helsinki Santahamina 1/ ENE (T.Muukkonen ym.).
06.06.1996-12.06.1996 Liminka Virkkula 1/ (P.Aalto ym.).
28.04.-09.05.1998 Heinola Kymenvirta /1 (O.Ruottinen ym.)
28.04.-01.05.1998 Porvoo Killingö 1/ (P.Snellman ym.)
30.04.1998 Porvoo Ruskis 1/ sama lintu kuin Killingössä? (T.West ym.)
01.-08.05.1998 Kitee Kiteenjärvi 1/ (H.Kontkanen ym.)
01.-04.05.1998 Uusikaupunki Lamminjärvi /1 (H.Virtanen ym.)
02.05.1998 Porvoo Pikkupernajanlahti 1/ sama lintu kuin Killingössä? (T.West ym.)
09.05.1998 Närpiö Piolahti /1 (M.Saarinen ym.)
31.03.1999 Pirkkala Pappilanselkä /1 (R.Mäkelä ym.).
01.04.1999 Salo Halikonlahti /1 (M.Lahti ym.).
12.04.1999-24.04.1999 Dragsfjärd Björkboda /1 (H.Ehrnsten ym.).
19.04.1999 Kalvola Jalavaniemi 1/1 (M.Raekunnas ym.).
23.04.1999 Elimäki Elijmäenjärvi /1 (U.Merivalo).
29.04.1999-03.05.1999 Oulunsalo Vihiluoto 1/ (T.Eskelin ym.).
09.05.1999-11.05.1999 Korppoo Jurmo 1/ (J.Helstola ym.).
24.05.1999-28.05.1999 Jalasjärvi Luopajärvi /1 (K.Saarinen ym.).
05.06.1999-15.06.1999 Nurmes Suojärvi 1/ (V.Jouhki ym.).
05.07.1999-20.09.1999 Kontiolahti Isosuopolijärvi 1/ (P.Mähönen ym.).
24.07.1999-25.09.1999 Uusikaupunki Kuivarauma 1/ (J.Sillanpää ym.).
02.10.1999-05.11.1999 Helsinki Veräjänmäki - Oulunkylä - Töölönlahti 1/ v (J.Koskinen ym.).
22.04.2000 Jalasjärvi Luopajärvi 1/ jp (K.Saarinen ym.).
27.04.2000 Jämsä Lokalahti 1/ jp (K.Vesanen).
03.05.2000-08.05.2000 Lahti Jalkaranta 1/ jp (P.Kuhno ym.).
26.08.2000-13.09.2000 Kemiö Sjölax /1 videoitu (H.Lindholm ym.).
07.04.2001 Vilppula Melaskoski /1 v (M.Saarinen ym.).
24.04.2001 Espoo Laajalahti /1 (J.Heino ym.).
03.05.2001 Heinola Nynästenlahti /1 (M.Toivonen ym.).
12.09.2001 Iitti Sääskjärvi /1 (H.Nurmi ym.).
20.-29.4.2004 Parikkala, Siikalahti n (Jari Kontiokorpi, Tuomas Syrjä, Mikko Pöllänen ym.).
2.-6.5.2004 Korsnäs, Brusudden jp k+n (Harry Seppälä, Aarne Lahti ym.).
8.5.2004 Hanko, Täktbukten jp k+n (Andreas Uppstu, Sami Tuomela, Kari Haataja).
28.-29.8.2004 Parikkala, Siikalahti 2n (Jari Kontiokorpi, Esko Veijalainen).
18.05.-10.06.2005 (352-05) Parikkala Siikalahti k jp (v) (Janne & Hanna Aalto ym.)
24.07. - 29.07.2005 (331-05) Kemiö Sjölax k (v) (Henrik Lindholm, Jorma Knaapi, Asko Aarnio)
12.-15.4.2007 Säkylä Pyhäjokisuu k ja n (v) (Rauli Holm, Jarmo Holm, Kari Kekki, Ilkka Kuvaja)
23.-24.4.2007 Raahe Pattijokisuu k jp (Heikki Tuohimaa, Kari Varpenius ym.)
25.4.2007 Hailuoto Kirkkosalmi k jp (v) (Vesa Heikkilä, Juha Tuomi, Timo Lahti ym.)
29.4.-2.5.2007 Hailuoto Viinikanlahti k jp (Juha Markkola, Veijo Nissilä ym.), mahdollisesti sama kuin Kirkonsalmi.
4.4.2009 Helsinki Lauttasaari k n (v) (Pekka Rusanen ym.).
17.4.2009 Artjärvi Sihvolantanhuat k (v) (Antti Toukola, Petri Kuhno, Kari Reinikainen, Petri Koivisto ym.).
25.4.2009 Hämeenkyrö Mahnalanselkä Naarlahti n (v) (Petri Seppälä, Olavi Kalkko ym.).
1.5.2009 Juuka Vuokko Lehtoniemi n (v) (Hannu Lehtoranta, Tarmo Turunen ym.).
4.5.2009 Pukkila Kanteleenjärvi n (v) (Arto Juvonen).
12.–21.5.2009 Laukaa Hoho Lapinjärvi n (v) (Tero Toivanen ym.).
8.5.–20.8.2009 Salo Suomusjärvi Omenojärvi k (Jukka Saarenpää, Osmo Lamminen).
10.–18.4.2010 Pälkäne Laitikkala k (Kari Tornikoski, Heikki Lokki).
8.–10.5.2010 Siilinjärvi Musti n (Suoma Virnes, Ari Virnes ym.).
16.7.2010 Kristiinankaupunki Storbådan n (Veikko Forsberg, Jukka Koskelainen).
16.5.2011 Kristiinankaupunki Siipyy n NE (Jukka Koskelainen).
24.6.2011 Loviisa Aspskär n (Markku Hyvärinen, Harri Malkio, Nai Siang Nan Chinda).

Amerikantukkasotka Aythya collaris
28.04.1989-03.05.1989 Pori Kokemäenjoki 1/ (J.Peltomäki ym.). Suomen 1. havainto lajista.
09.05.1997 Piikkiö Piikkiönlahti 1/ & Kaarina Kuusistonl. (T.Lindroos ym.).
03.06.1997-16.08.1997 Vuolijoki Otanmäki 1/ (H.Rönkkö ym.).
14.05.-02.07.1998 Lemi Löytänä 1/ v (M.Loippo ym.)
29.05.2001 Kalajoki Rahja 1/ jp (H.Tuohimaa).
07.05.2003-10.05.2003 Kajaani Aurala - Sokajärvi /1 v (H.Rönkkö ym.).
3.5.2004 Karjaa, Läppträsk n (Heikki Vasamies, Martin Helin ym.)
25.-30.9.2004 Salo, Halikonlahti n (Tom Lindroos, Hannu Kormano, Rauli Lumio ym.).
04.05.2005 (225-05) Karkkila Pyhäjärven lintutorni k jp (v) (Kari & Kalle Virta, Mika Teivonen ym.)
21.6. - 4.7.2006 Anjalankoski Saittara Niemijärvi k (Petri Parkko, Petri Metsälä, Perttu Metsälä ym.).
2.-14.5.2007 Hailuoto Viinikanlahti k jp (v) (Osmo Heikkala, Juhani Karvonen, Harri Taavetti, Mikko Ala-Kojola ym.).
25.-29.4.2008 Salo Halikonlahti k jp (v) (Seppo Neuvonen ym.).
14.5.2008 Helsinki Pitäjänmäki Mätäjoki Strömbergintie k jp (v) (Jouni Haapalainen).
26.4.2009 Uusikaupunki Kammela Lamminjärvi k (Erkki Lehtovirta).
26.4.2009 Uusikaupunki Pyhämaa Kursilansalmi k (v) sama lintu kuin Lamminjärvi (Jyrki Normaja, Raimo Heinonen, Mervi Haukila ym.).
27.4.–10.7.2010 Laukaa Lapinjärvi k (v) (Kimmo Olkio ym.).
18.5.–7.8.2011 Jämsä Iso Nurmijärvi – Alhonjärvi k (v) (Toni Kukkola, Rauno Pitkäniemi ym.).
27.–30.5.2012 Hanko Uddskatan lintuasema k (v) (Aleksi Lehikoinen, Roni Väisänen, Aleksi Mikola, Aatu Vattulainen, Joonatan Toivanen, Hanna Hyvönen, Stacy Siivonen, Petteri Lehikoinen, Heikki Eriksson ym.).
4.5.2013 Keitele Hetejärvi jp k (v) (Pertti Renvall, Marko Kelo, Riitta Renvall ym.).
20.5.–7.7.2013 Enontekiö Sotkajärvi jp k (v) (Jorma V. A. Halonen, Timo J. Leppänen, Eija Leppänen, Eeva-Kaarina Kuru, Raimo Korkalo, Leena Muotka ym.).

Amerikantukkasotka x tukkasotka Aythya collaris x A. fuligula
11.12.2011–8.1.2012 Föglö Degerby jp k (v) (Rami Lindroos).
23.12.2012–1.1.2013 Föglö Degerby k (Rami Lindroos, Mikael Nordström, Emma Kosonen, Markus Lampinen, Kalle Rainio, Miia Rainio).
20.12.2013–12.1.2014 Föglö Degerby k (v) (Rami Lindroos).

Ruskosotka Aythya nyroca
15.05.1959 Porvoo 1/ toukokuu 1959 (Colliander). Suomen 1.havainto lajista.
21.04.1962 Helsinki Vanhankaupunginlahti 1 (K. Eriksson ym.).
09.04.1963 Helsinki Lauttasaari 1 (Honkanen).
21.04.1974 Espoo Hämeenkylä 1p (P.Rusanen ym.).
09.03.1978-14.03.1978 Turku Rauvolanlahti 1/1 (A.Rivasto ym.).
05.06.1979 Espoo Suomenoja /1p (H.Järn ym.).
22.04.1985 Kotka Sunilanlahti 1/1p (K.Laine ym.).
30.04.1996-11.05.1996 Uusikaupunki Kuiviraumo 1/ (S.Neuvonen ym.).
04.04.2000-23.04.2000 Hanko Tvärminne /1 v, video (J.Lindström ym.).
24.04.2000-29.04.2000 Mietoinen Mietoistenlahti 1/ videoitu (A.Kuusela ym.)
8.-10.4.2004 Hämeenkyrö, Sarkkilanjärvi jp k (Rainer Mäkelä ym.).
06.- 07.05.2005 (227-05) Lappeenranta Eväksenjärvi k jp (v) (Mika Ohtonen ym.)
27.4.2007 Helsinki Vanhankaupunginlahti k jp (v) (Antto Mäkinen).
26.–28.4.2009 Hamina Lupinlahti n (Kimmo Järvinen, Tuomas Immonen ym.).
25.4.–2.5.2010 Kotka Huumanlahti k (v) (Kimmo Leinonen, Klaus Laine ym.).
25.5.2010 Tuusula Rantamo n (v) (Ilpo Huolman, Tapio Kaijanen).
20.5.2011 Enontekiö Sotkajärvi +2kv k (Leena Heikkonen, Jorma Heikkonen).
27.4.2012 Porvoo Ruskis k (video) (Mauri Leivo ym.).
15.5.2012 Kauhajoki Kokonkylän altaat kn (v) (Keijo T. Seppälä, Jouni Miettinen, Jari Alamäki, Ossi Henriksson, Ilkka Iivonen, Timo Ilonen, Juha Järvistö.
22.4.–3.5. ja 20.–26.5.2013 Lappeenranta Kaislanen jp k (v) (Petri Salakka, Jouko Rantanen, Petri Punnonen).

Pikkulapasotka Aythya affinis
21.3.-10.4.2004 Kökar, Västerfjärden, museolahti jp k (Rasmus Mäki, Tomi Kaijanen ym.). Suomen 1. havainto lajista.

Kyhmyhaahka Somateria spectabilis (1975 -1985)*
01.07.1973 Porvoo Söderskär /1p (R.Komu ym.).
26.04.1974 Kirkkonummi Porkkala /1p (M.Lammin-Soila ym.).
16.05.1974 Pernaja Aspskär 1/2p (M.Hario ym.).
25.06.1974 Pernaja Aspskär /1p (M.Hario).
19.01.1975-05.03.1975 Kirkkonummi Porkkala /1p (K.Mikkola ym.).
06.05.1975 Pernaja Aspskär /1p (M.Hario).
04.06.1975 Lemland Lågskär 1/2m (H.Tammelin ym.).
03.10.1975 Lemland Lågskär 1(1kv)p (J.Palmgren ym.).
18.12.1975 Hanko Tallolmarna 1(1kv)/ (P.Uusivuori ym.).
15.01.1976-16.01.1976 Kökar merivartioasema 1(2kv)/ p (L.Laine ym.).
25.04.1976 Kristiinankaupunki Pohjolan Voiman ranta /1p koiraan kanssa (H.Koivuluoma ym.).
12.05.1976 Virolahti Hurppu /1p koiraan kanssa (T.Pulliainen ym.).
22.05.1976 Luvia Säppi /1m koiraan kanssa (H.Tammelin).
26.05.1976 Porvoo Kummelskär 1(2kv)/ p (R.Lammin-Soila ym.).
18.07.1976 Pernaja Aspskär /1p (D.Forsman ym.).
15.10.1976 Pyhtää Kaunissaari 1(1kv) ammuttu (?/ M.Leivo).
31.12.1976 Kirkkonummi Rönnskär /1p (M.Huhta-Koivisto ym.).
14.02.1977-16.03.1977 Lemland Lågskär /1p (J.Palmgren ym.).
23.02.1977 Luvia Säppi 1juv/p (J.Salo ym.).
06.05.1977 Virolahti Hurppu /1p 1ad/ seurassa (T.Tohmo ym.).
14.05.1977-20.05.1977 Helsinki Santahamina /1p (H.Hongisto ym.).
04.07.1977 Porvoo Söderskär /1p (M.Hario).
01.05.1978-02.05.1978 Luvia Säppi 1(2kv)/ (P.Eriksson ym.).
19.05.1978 Siikajoki Tauvo /1m (H.Pakkala ym.).
11.11.1978-22.11.1978 Salo Halikonlahti /1 (A.Vienonen ym.).
19.12.1978 Korppoo Jurmo /1 (S.Kauppinen ym.).
06.01.1979 Korppoo Utö 1(2kv)/ p (J.Helstola ym.).
27.05.1979 Pernaja Hamnskär 1(2kv)/ p (B.Blomqvist ym.).
03.06.1979 Kirkkonummi Porkkala 1ilm. 2kv koiras p (M.Lammin-Soila ym.).
08.08.1979 Kirkkonummi Mäkiluoto 1(+2kv)/ p (J.Lausamo ym.).
17.12.1979-29.01.1980 Korppoo Jurmo /1 (P.Inkinen ym.).
01.01.1980-06.01.1980 Korppoo Jurmo /1 (P.Komi).
24.04.1980 Helsinki Santahamina /1p (M.Vickholm).
06.01.1981 Korppoo Jurmo /1ad E (P.Rissanen ym.).
12.01.1981-13.01.1981 Korppoo Jurmo /1 (J.Heino ym.).
16.04.1981 Hanko Ankarören 1(3kv)/ (M.Huhta-Koivisto ym.).
20.04.1981 Korppoo Utö /1 (P.Laaksonen ym.).
08.11.1981 Hanko Högholmen /1 (P.Zetterberg ym.).
15.01.1982 Korppoo Jurmo /1 (M.Mikkola ym.).
14.06.1982 Lemland Lågskär 1(2kv)/ (J.Carlson ym.).
24.10.1982 Kokkola Trullevi /1 (M.Sykkö).
10.03.1983-12.03.1983 Hanko Russarö 1(2kv)/ (H.Vasamies ym.).
06.11.1983 Rääkkylä Vuoniemi /2 (M.Leivo ym.).
10.04.1984-16.04.1984 Kirkkonummi Rönnskär 1(2kv)/ (J.Heino ym.).
17.04.1984 Korppoo Utö 1(2kv)/ (J.Martikainen ym.).
13.05.1984 Tammisaari Stenskär /1(2kv) (J.Palmgren ym.).
19.01.1985 Hanko Russarö /1 (J.Erikäinen).
12.05.1985 Kirkkonummi Porkkala 1(2kv)/ (J.Heino ym.).
19.05.1985 Virolahti Harvajanniemi /1 (J.Helstola ym.).
26.05.1985 Kirkkonummi Porkkala 1(3kv)/ESE (M.Koskinen ym.).
14.07.1985 Maalahti Rönnskär /1(+2kv) (T.Numminen ym.).
31.10.1985 Inari, Sevettijärvi 1kv k (r,v) (H. Karhu).
05.11.1985-16.11.1988 Hailuoto Marjaniemi /1 (J.Pessa ym.).
19.11.1985 Inkoo Sommarn 1(1kv)/ (K.Mikkola ym.).
08.12.1985-10.12.1985 Hämeenkyrö Kyröskoski /1(1kv) (E.Pasanen ym.).

Allihaahka Polysticta stelleri (1975 -1977)*
09.01.1976 Korppoo Jurmo /2-/4p (J.Koistinen ym.).
09.03.1976 Lemland Lilla Båtskär /1p (V.Rauste ym.).
25.05.1976 Porvoo Kummelskär /2m 2 koiraan kanssa (P.Mikkola ym.).

Virta-alli Histrionicus histrionicus
26.11.2000 Helsinki -Vantaa Pitkäkoski /1 v (M.Ojala ym.)

Pilkkaniska Melanitta perspicillata
7 RK:n tarkastamatonta havaintoa (lähde Suomen Linnusto, Uudenmaan linnusto).
kesä 1858 Kittilä 1 ammuttu (Montell).
??.??.1866 Ahvenanmaa (HY).
??.05.1867 Tammisaari (HY).
27.05.1911 Inkoo (HY).
26.05.1916 Korppoo (HY).
24.05.1920 Porvoon mlk (HY).
RK:n hyväksymät havainnot
27.05.1981-28.05.1981 Ii Ulkokrunni 1ad/ (M.Tynjälä ym.).
30.05.1981 Kirkkonummi Porkkala 1ad/ E (P.Komi ym.).
19.05.1982 Siikajoki Tauvo 1ad/ NE (J.Törnqvist ym.).
07.05.1985 Lemland Herrö 1ad/ (K.Kuusisto ym.).
26.05.1985-01.06.1985 Paltamo Mieslahti 1+2kv/ (M.Helin ym.).
28.06.1985 Mustasaari Norrskär 1ad/ (T.Missonen ym.).
07.07.1985 Inkoo Sommarn 1ad/ (K.Mikkola ym.).
10.05.1986 Porvoo Pellinki 1/E/SSE (J.Lausamo ym.).
31.05.1986-04.06.1986 Lemland Lågskär 1(2kv)/ (V.Rauste ym.).
20.05.1988 Virolahti Hurppu 1/ E (P.Hottola ym.).
12.06.1988 Mustasaari östra Norrskär 1/ p/E (V.Rauste ym.).
06.05.1989 Pyhäranta Rihtniemi 1ad/ (H.Virtanen ym.).
01.06.1990 Luvia Säppi /2kv (L.Luukkonen ym.).
05.10.1990 Asikkala Kajoonselkä 1ad/ (K.Reinikainen).
18.05.1991 Korsnäs Södra Björkö 1+2kv/ N (A.Lahti ym.).
12.06.1991-13.06.1991 Uusikaarlepyy Storsand 2+2kv/ (K.Kuokkanen ym.).
06.05.1992-15.05.1992 Virolahti Harvajanniemi 1+2kv/ (A.Vuorio).
23.05.1992 Kristiinankaupunki Siipyy 1+2kv/NNW (P.Rissanen ym.).
20.06.1992 Vårdö Sandö-Simskälä 1+2kv/ (V.Jouhki).
15.05.1993 Uusikaarlepyy Sandören 1/ (R.Blomqvist ym.).
16.06.1994 Eckerö Degersand 1ad/ (M.Valkonen ym.).
02.07.1994-05.07.1994 Kristiinankaupunki Siipyy Domarkobben 1 jp/ (M.Ohtonen ym.).
01.05.1995 Kotka Kirkonmaa 1(+2kv)/ (Ja.Venemies).
Toukokuun puoliväli 1995 (028-06) Enontekiö Vuontisjärvi +2kv k jp (v) löydetty kuolleena (Jari Joki, Eija Nurminen ym., ilm. Pirkka Aalto)
17.05.1995 Siikajoki Tauvo 1(+2kv)/ N (H.Taavetti).
23.06.1995 Luvia Säppi 1(+2kv)/ (J.Sjöholm ym.).
26.-28.6.1995 Luvia Säppi k jp (Janne Lampolahti), sama kuin edellinen
31.07.1995 Lemland Lågskär /1S (T.Hietanen).
11.05.1996-19.05.1996 Kotka Kirkonmaa 1(+2kv)/ (Ja.Venemies ym.).
17.05.1997 Kristiinankaupunki Ljusgrund 1/(+2kv) N (K.Korhonen ym.).
18.05.1997 Pori Enskeri 2(+2kv)/ N klo 8.37 (J.Niemi ym.).
18.05.1997 Korsnäs Södra Björkön 1(+2kv)/ N klo 12.13 (A.Lahti ym.).
25.05.1997 Kristiinankaupunki Ljusgrund 2(+2kv)/ N (samat 18.5.) (K.Korhonen ym.).
17.-18.05.1998 Lohtaja Marinkainen 1(+2kv)/ (T.Puutio ym.)
18.05.1998 Pyhäjoki Hanhikivi 1(+2kv)/ N/ENE sama Lintu kuin Lohtajassa? (H.Tuohimaa)
19.05.1998 Pattijoki Yrjänä 1(+2kv)/ lähti N sama lintu kuin Lohtajassa? (H.Tuohimaa ym.)
02.06.1999 Kristiinankaupunki Ljusgrund /1 NW (K.Korhonen).
28.06.1999 Kristiinankaupunki Trutklobbarna /1 sama lintu (K.Korhonen ym.).
29.04.2001-01.05.2001 Korppoo Jurmo 1(+2kv)/ videoitu (J.Helstola ym.).
30.04.2001 Pori Tahkoluoto 1/ N (P.Mikkola ym.).
19.05.2001 Föglö Bänö Äskholm 1(+2kv)/ (B.Sundblom).
01.06.2001 Pori Tahkoluoto 1(2kv)/ (J.Niemi ym.).
04.07.2001 Kristiinankaupunki Trutklobbarna 1(+2kv)/ N (K.Korhonen).
08.06.2002 Pyhäranta Rihtniemi 1(+2kv)/ S (T.Lindbom ym.).
19.05.2003 Virolahti Harvajanniemi 2jp/ v (P.Laaksonen ym.).
24.06.2003 Kristiinankaupunki Siipyy /1N Domarkobban (V.Forsberg).
2.5.2004 Pori Tahkoluoto k jp (Jari Helstola)
22.5.2004 Asikkala, Vääksy, Kajaanselkä +2kv jp k (Tapani Saimovaara ym.).
21.- 22.05.2005 (311-05) Kirkkonummi Porkkala Pampskatan +2kv k jp (v) (Jussi Lindström, Matti Jäppinen ym.)
09.06.2005 (284-05) Hanko Halias +2kv k jp SE/W (Aatu Vattulainen)
9.5.2006 Pyhäjoki Parhalahden kalasatama +2kv k (Reijo Kylmänen)
10.5.2006 Siikajoki Tauvon kalasatama +2kv k (v) (Reijo Kylmänen, Petri Lampila ym.) tn. sama kuin edellinen.
28.5.2008 Uusikaupunki Pyhämaa Ärväskivi +2kv k (Erkki Lehtovirta ym.).
30.5.2008 Pori Tahkoluoto Kallioholma +2kv k N (v) (Petteri Mäkelä, Tapani Lilja, Ari Pitkälä, Juha T. Tanttu, Sami Luoma, Kimmo Nuotio).
30.5.2008 Inari Vaskojoki Junnas 2 +2kv k (v) (Pekka Kulonen, Merja Kulonen, ilm. Pirkka Aalto).
2.12.2009 Ylitornio Pessalompolo n-puk (Jorma V.A. Halonen).
2.6.2010 Inari Harjuntausjärvi k +2kv (v) (Olli Osmonen, Juha Sihvo).
16.–27.5.2012 Kauhajoki Ikkeläjärvi +2kv k (v) (Ilkka Iivonen, Jaakko Rintala; Hannu Kivivuori ym.).
20.5.2012 Kristiinankaupunki Ljusgrund n (Heli Perttula, Kari Korhonen).
10.6.2012 Inari Kaamasentie +2kv k (v) (ilm. RK).

Kyhmypilkkasiipi Melanitta deglandi
27.05.-08.06.1996 Kemiö Smedaböle 1/ ssp. stejnegeri (S.Lindholm). Suomen 1. havainto.
27.5.–12.6.2012 Hanko Uddskatan, lintuasema +2kv k ssp. stejnegeri (v) (Aleksi Lehikoinen, Aatu Vattulainen, Aleksi Mikola, Hanna Hyvönen, Johannes Hänninen, Christa Granroth ym.).
11.–13.6.2012 Hammarland Sälskär +2kv k ssp. deglandi (v) (ilm. RK).

Amerikanmustalintu Melanitta americana
16.5.1926 Kökar +2kv k (Mnäyte) (ilm. Kari Kaunisto).
03.05.1998 Inkoo Sommarö 1ad/ E/SE (H.Lindholm ym.). Suomen 1. havainto
30.4.2006 Kökar merellä k (Petteri Mäkelä, Jussi Mäkinen).

Pikkutelkkä Bucephala albeola D-kategoria
01.12.1987-02.12.1987 Eno Ahveninen 1jp/ (P.Hottola ym.).Suomen 1. havainto

Harjakoskelo Mergus cucullatus D-kategoria
22.05.1989-24.05.1989 Oulunsalo Koivukari 1/ (J.Pessa).Suomen 1. havainto
29.10.1989-04.11.1989 Naantali Luolalanjärvi 1/ (T.Lindroos ym.).
10.11.1991 Raisio Kukonpää k (R.Saranto ym.).
25.05.2002-04.06.2002 Vuolijoki Otanmäen allas 1jp/ video (K.Kreus ym.)
17.-23.5.2004 Espoo, Suomenojan allas 2kv k (Heikki Luoto, Kari Engelbarth, Sami Tuomela ym.).
31.10.2004 (042-06) Hyvinkää Ridasjärvi +1kv k (Ari Ahtiainen, Mika Ilari Koskinen ym.)
05.05.2005 (393-05) Tohmajärvi Peijonniemenlahti 2kv (Petri Hottola)
23. ja 31.10.2005 (025-06) Varkaus Joutenlahti +1kv k (v) (Harri Miettinen, Markus Miettinen, Timo Immonen, Eino Repo)
10.5.2006 Anjalankoski Myllykoski Halkoniemi ja Mikkolanniemi +2kv jp k (v) (Seppo Grönlund, Antero Rämä, Juha Viitalo).
24.8. - 28.10.2006 Tampere Iidesjärvi +1kv k (v) (ilm. RK).
19.6.-2.11.2007 Tampere Hatanpää ja Iidesjärvi +2kv k (v) (Seppo Laine, Seppo Aro ym.)
17.-25.11.2007 Taipalsaari Kuivaketvele n (v) (Markku Loippo, Henrik Salomaa ym.)
17.12.2007-2.1.2008 Lappeenranta Luukkaansalmi ja Kaukaanselkä n (v) (Paavo Rantanen, Seppo Korpela ym., ilm. Markku Loippo), tn. sama kuin Taipalsaari.
n.24.12.2007-16.2.2008 Kustavi Isokari +2kv k (v) (Rasmus Mäki, Hannu Huhtinen, Tomi Kaijanen, Pekka Niittylä ym.).
22.2.2008 Loviisa Kirmosund Hästholmen (Reijo Hytönen).
9.-14.4.2008 Korppoo Utö +2kv k (v) (Jorma Tenovuo, Marika Johansson, Brita ja Ismo Willström, Harri Salo, Petri Salo, Jani Vastamäki).
14.-29.5., 4.6., 8.7. ja 14.8.2008 Pirkkala Pere Pyhäjärvi +2kv k (v) (Riikka Nevalainen, Pasi Nevalainen). Tulkittu samaksi uin Tampere vuosina 2006-2007.
30.12.2008-2.1.2009 Kustavi Isokari +1kv k jp (v) (Panu Kunttu, Sanna-Mari Rivasto, Sampo Kunttu). Tulkittu samaksi kuin edellisenä talvena samalla paikalla nähty lintu.
1.–2.1.2009 Loviisa Kirmosund Hästholmen n (Reijo Hytönen, Viljo Ratilainen).
5.2.2009 Espoo Suvisaaristo Lilla Bodö n-puk (v) (Petteri Hytönen, Jani Ceder).
27.–28.4.2009 Keuruu Keskusta Seiponmäki k (v) (Jouko Pihlainen, Tarmo Myntti, Markku Saarinen).
25.5.–18.11.2009 Tampere Vihilahti-Härmälän Vähäjärvi-Viinikanlahti-Viinikanoja-Iidesjärvi - Pirkkala Pere k (v) (Peter Uppstu, Päivi Sirkiä ym.), sama kuin vuosina 2006-2008.
5.–7.5.2013 Kuhmo Timoniemi jp k (v) (Krista Jortikka ym.).

Kuparisorsa Oxyura jamaicensis C-kategoria
08.07.1989 Siikajoki Säikänlahti 1/ (T.Fyrsten). Suomen 1.havainto
27.06.1991-20.07.1991 Espoo Suomenoja k v (R.Laine ym.).
23.06.1994-30.06.1994 Liperi Särkijärvi 1/ (V.Jouhki ym.).
10.06.1996-19.06.1996 Salo Halikonlahti 1/ (J.Lunden ym.).
06.10.1996-16.10.1996 Espoo Laajalahti /1 (R.Palmu ym.).
24.04.1997 Urjala Kortejärvi 3/ (T.Itkonen).
26.04.1997-01.05.1997 Pukkila Kantele 3/, vielä 17.5. 1/ samoja (R.Forsell ym.).
03.05.1997 Vehkalahti Lupinlahti 2/ tulkittu yhä samoiksi (K.Laine ym.).
21.05.1997 Vihti Vanjärvi 1/ (T.Laiho ym.).
24.05.1997 Janakkala Tervakoski 3/ tulkittu yhä samoiksi (A.Tauru ym.).
10.07.1997 Turku, Åvik k (J. Kivelä ym.).
30.08.1997 Köyliö Köyliönjärvi 1/ (I.Kuvaja ym.).
22.10.1997 Pyhtää Munapirtti 1vp/ (A.Vuorio ym.).
11.-25.08.1998 Enontekiö Sotkajärvi /1 (P.Aalto ym.)
27.06.1999-03.07.1999 Salo Halikonlahti /1 (M.Tamminen ym.).
30.06.2000-02.07.2000 Hailuoto Kirkkosalmi 1/ jp (J.Markkola ym.).
27.05.2002-22.07.2002 Ylikiiminki Jolosjärvi 1/1 video (J.Aalto ym.).
25.7.2002 Haukipudas Alakyläntien soramontut k (v) (ilm. PPLY ARK), tn sama kuin Yli-Kiimingissä.
31.07.2002-21.09.2002 Siikajoki Tauvo Säikänlahti 1jp/ (H.Taavetti ym.), tn sama kuin Haukipudas
19.04.2003-26.05.2003 Hailuoto Kirkkosalmi 3/ lintutorni (J.Markkola ym.).
01.05.2003-06.05.2003 Jyväskylä Jyväsjärvi 2/1 v, Pitkäruoho (A.Sylgren ym.).
31.05.2003-02.06.2003 Karjaa Läppträsk 1/ v (P.Pirinen ym.).
04.06.2003-02.08.2003 Utajärvi Ahmasjärvi 2/ (S.Rajaniemi ym.).
17.06.2003-18.06.2003 Sodankylä Rajala /1 Pahtavaara (P.Piisilä ym.).
30.09.2003-04.10.2003 Turku Hirvensalo /1 Friskalanlahti (N.Haxberg ym.).
10.5.2004 Espoo, Laajalahti, Otaniemi 2 n (Pekka Rusanen ym.).
19.-26.5.2004 Kokkola, Öja, Sveinsflagan jp k (Marko Pohjoismäki, Kyösti Orava, Magnus Enlund, Johan Hassel ym.).
28.-29.5.2004 Haapavesi, Ainali jp k (Juha Sjöholm, Heikki Tuohimaa, Sami Timonen ym.).
26.04.2005 (094-06) Pori Enäjärvi k jp (Juha Sjöholm)
2.6.2005 Pori Levon lammet k jp (Janne Lampolahti), sama kuin Enäjärvi
4.6.2011 Pietarsaari Kråkholmanjärvi k (v) (Mats Björklund, Stig Dahlström, Leo Saarijärvi).

Amerikanjääkuikka Gavia immer (-2006)
04.01.1932 Inari Taimenjärvi 1 (2kv) (M.R.Koskimies/L.Laine). Suomen 1. havainto
02.08.1971 Hailuoto Marjaniemi 1ad kuollut (S.Christensen ym.).
15.07.1975 Lemland Lågskär 1jp p (K.Lahtela ym.).
20.10.1979 Luvia Säppi 1ilm. 2kv p (T.Eskelin ym.).
25.10.1980 Kokkola merialue 1ad vp kuollut kalaverkko (E.Boren).
01.-02.08.1981 Korppoo Jurmo 1jp (J.Helstola ym.).
14.10.1981 Virolahti Kellovuori 1jp matalalla SW (J.Rantanen).
30.01.1983-03.02.1983 Anjalankoski Myllykoski 1tp (K.Laine ym.).
02.06.1983 Lemland Lågskär 1 (2kv) (E.Valsta ym.).
21.10.1984 Korsnäs Södra Björkö 1(+1kv) vp (A.Veijalainen ym.).
02.07.1986 Sodankylä Sompiojärvi 1ad p (M.Heinonen ym.).
03.07.1986 Inari Muddusjärvi 1(2kv) (M.Heinonen ym.).
05.08.1986 Inari Kirkonkylä 1ad (P.Veijola).
21.07.1987 Inkoo Sommarö 1jp NE/NW (K.Mikkola ym.).
19.05.1988 Inkoo Stor-Sadeln 2kv NE (D.Forsman).
22.10.1988-23.10.1988 Veteli Isojärvi 1kv kalaverkosta elävänä (H.Hongell).
03.06.1989 Lemland Lågskär 1+2kv (V.Rauste ym.).
07.06.1989 Houtskari Svinö 1+2kv jp (K.Rainio ym.).
15.10.1989 Mustasaari Valassaaret 1juv/subad (T.Backlund).
27.04.1990 Joensuu Höytiäinen 1ad (P.Mähönen).
13.05.1990 Kristiinankaupunki Domarkobben 2kv m (P.Rissanen ym.).
13.10.1990 Kajaani Koutaniemi 1kv (H.Rönkkö).
28.10.1990 Kristiinankaupunki Siipyy 1kv (P.Rissanen ym.).
02.06.1991 Pori Tahkoluoto 2kv N (J.Niemi ym.).
08.06.1991 Porvoo Kummelskär 1ad E (J.Kostet ym.).
07.05.1992 Saari, Honkakylä ad SW (J. Kontiokorpi).
17.05.1992 Lemland, Lågskär 2kv (A. Lindholm ym.).
05.06.1992 Korppoo Jurmo 1 (2kv) (J.Helstola ym.).
10.11.1992-22.11.1992 Iitti Leininselkä 1tp p (HFr ym.).
09.05.1993 Paimio Paimionlahti 1jp N (M.Lempiäinen ym.).
10.05.1993 Parainen Airisto 1 lähes jp N (M.Lauren).
20.05.1993 Kristiinankaupunki Skaftung 1(2kv) ENE (M.Koivuluoma).
28.07.1993-29.07.1993 Pyhtää Ristisaari 1jp ad (A.Vuorio ym.).
05.11.1993 Eckerö Torp 1(1kv) (J.Normaja ym.).
05.11.1993 Hanko Täktbuckten-Basholme 1 (H.Klemola ym.).
27.05.1994 Kristiinankaupunki Skaftung 1(2kv) N 5:n Garc kanssa (H.Koskinen).
13.06.1994-20.06.1994 Kuusamo Kuusamojärvi 1(2kv) (J.Peltomäki ym.).
15.08.1994 Inari, Muddusjärvi, Leutolahti +2kv jp (v) (Jouni Mattus, ilm. Heikki Karhu).
09.11.1994 Keuruu Keurusselkä 1(+1kv) (M.Saarinen ym.).
03.12.1994 Uusikaupunki Hanko 1tp (P.Alho ym.).
06.05.1995 Raahe Tasku 1jp NNW (J.Hauru ym.).
20.10.1996-31.10.1996 Nurmo Hirvijärven allas 1tp (H.Hutri ym.).
01.01.1997-22.01.1997 Imatra Vuoksi 1(2kv) (J.Virtanen ym.).
31.05.1997 Kristiinankaupunki Ljusgrund 1(2kv) N klo 8.02 (K.Korhonen ym.).
31.05.1997 Kristiinankaupunki Siipyy 1(2-3kv) tp N eri lintu klo 8.39 (P.Rissanen).
03.06.1997 Kirkkonummi Porkkala 1ad N (J.Erikäinen).
02.11.1997 Pyhäjoki Ulkoharmi 1tp (H.Taavetti ym.).
17.11.1997-18.11.1997 Yläne Pyhäjärvi 1(+1kv) (R.Lindroos ym.).
19.11.1997-20.11.1997 Iitti Leininselkä 1(1kv) (S.Grönlund ym.).
11.06.1998 Utsjoki Kevojärvi 1jp v (J.Reinikainen ym.)
26.06.1998 Uusikaupunki Vasikkari 1jp N (O.Tenovuo)
23.07.1998 Kristiinankaupunki Domarkobben 1jp S (V.Forsberg)
09.08.1998 Korppoo Jurmo 1(2kv) (J.Normaja ym.)
09.-10.10.1998 Mustasaari Östra Norrskär 1jp (A.Lahti ym.)
13.10.1998 Rääkkylä Vuoniemi 1ad vp (H.Kontkanen ym.)
07.11.1998 Kristiinankaupunki Siipyy 1(1kv) (P.Rissanen ym.).
09.05.1999 Kirkkonummi Porkkala 1(2kv)E (M.Ohtonen ym.).
19.05.1999 Siikajoki Kaasa 1jp N (J.Hauru ym.).
28.05.1999 Pyhtää Ristisaari 1(2kv) (P.Tolvanen ym.).
30.05.1999 Virolahti Harvajanniemi 1(2kv) E (E.Hietanen).
26.08.1999 Luvia Säppi 1jp (J.Sjöholm).
06.10.1999-10.10.1999 Mustasaari Östra Norrskär 1(+1kv) tp (A.Lahti ym.).
07.10.1999-09.10.1999 Virtasalmi Längelmäenjärvi 1(+1kv) tp v (T.Muukkonen ym.).
17.10.1999 Lemland Lågskär 1tp W (K.Soilevaara ym.).
06.11.1999 Pyhäranta Rihtniemi 1tp (J.Sillanpää ym.).
08.01.2000 Dragsfjärd Ölmos 1(2kv) (J.Normaja).
05.05.2000 Kristiinankaupunki Siipyy 1(2kv) N (P.Rissanen).
16.05.2000 Äänekoski Isokarttusaari 1tp N (E.Hiekkanen).
25.05.2000 Hailuoto Marjaniemi 1(+2kv) jp N/NE (A.Luukkonen ym.).
27.05.2000 Lemland Lågskär 1(+2kv) jp WNW (H.Lindholm ym.).
29.05.2000 Lemland Lågskär 1(+2kv) jp NW (H.Lindholm ym.).
18.06.2000 Kittilä Pallasjärvi 1(+2kv) jp v (B.Pöntinen ym.).
30.06.2000 Vuolijoki Otanmäki allas 1(+2kv) jp (M.Niskanen, A. Parttimaa).
01.07.2000 Inari Menesjärvi 2(+2kv) jp (M.Puikko).
11.07.2000 Inari Inarinjärvi Paatsvuo 2(+2kv) jp samat kuin 1.7.2000 (P.Polojärvi/ H.Karhu).
25.10.2000-26.10.2000 Asikkala Kailaniemi 1tp (P.Saikko ym.).
13.12.2000-16.12.2000 Hattula Lehijärvi - Kalvola 1(+1kv) tp (R.Kosonen ym.).
19.12.2000-20.12.2000 Valkeakoski Rauttunselkä 1(+1kv) tp sama kuin 13.-16.12.00 (J.Rautanen ym.).
05.05.2001 Eckerö Styrsingsudden 1tp (G.Andersson).
17.05.2001 Kirkkonummi Porkkala 1tp E Pampskatan (P.Komi ym.).
02.06.2001 Virolahti Harvajanniemi 1(+2kv) jp NE (H.Huhtinen ym.).
11.08.2001 Kristiinankaupunki Siipyy 1(+2kv) jp S Domarkobben (P.Rissanen ym.).
05.10.2001 Valkeala Vuohijärvi 1(+2kv) jp SW (T.Pulliainen).
18.10.2001 Kangasala Keisarinharju 1tp SW/SSW (P.Suhonen).
17.11.2001 Eura Pyhäjärvi 1tp (J.Holm ym.).
25.05.2002 Hamina Vepsu 1tp SE (T.Lehtiniemi ym.).
10.11.2002 Keuruu Keurusselkä 1tp, Kaukanen, lähti SSW (M.Saarinen ym.).
13.06.2003 Hanko lintuasema 1 (+2kv) jp NE (A.Vattulainen).
7.5.2004 Lemland, Lågskär +2kv jp NNE (Sampo Kunttu).
12.5. 2004 Lemland, Lågskär 2kv NE (Kari Soilevaara).
20.5. 2004 Pernaja, Aspskär 2kv E (Markku Hyvärinen, Pasi Snellman, Joni Sundström).
10.10. 2004 Joutseno, Jalkasaari 1kv WSW (Sampsa Cairenius, Antti Supponen).
11.10. 2004 Hanko, Halias tp E (Kari Soilevaara, Jussi Lindström, Aatu Vattulainen).
17.10. 2004 Kristiinankaupunki, Trutklobbarna 2kv, lähti S (Peter Uppstu, Pekka Huttunen ym.).
27.10. 2004 Pyhäranta, Rihtniemi tp S (Hannu Klemola, Ari Kuusela).
28.10. 2004 Lemland, Lågskär tp S (Sampo Laukkanen, Jani Ceder, Jussi Lindström, Ahti Vapaavuori).
2.11. 2004 Eno, Rukavesi tp (Hannu Kauhanen).
12.05.2005 (285-05) Hanko Halias jp klo 6.29 NE (Aatu Vattulainen)
15.05.2005 (258-05) Rauma Kylmäpihlaja jp lähti klo 8.13 N (Mika Mäntysaari, Markku Santamaa, Juha Saarnio, Tarja Pajari)
04.06.2005 (248-05) Helsinki Lauttasaari jp klo 12.45 E (Pekka Rusanen)
26.12.2006 - 14.1.2007 Helsinki Santahamina 2kv (vuonna 2006) (v) (Antero Lindholm, Jukka Haapala, Arja Suomalainen ym.).

Jääkuikka Gavia adamsii (1975 - 1985)*
25 RK:n tarkastamatonta havaintoa (lähde Suomen Linnusto).
Suomenlahti 6, (Helsinki 3, Kirkkonummi Porkkala 1 ja Inkoo 1).
Lounaissaaristo 5, (Kökar 3, Jomala 1, Nauvo 1).
Pohjanlahti 7, (Pyhämaa 1, Björköby 5, Pyhäjoki 1).
Sisämaa 8, (Lappeenranta 1, Luhanka 1, Suomussalmi 1, Haapavesi 1, Salla 1, Enontekiö 2 ja Inari).
08.05.1960 Nauvo (Lemmetyinen ym.).
17.05.1961 Valassaaret 2 (O. Hilden).
16.05. ja 17.05.1961 Valassaaret 1 (Saikku ym.).
RK:n hyväksymät
09.12.1962 Kalajoki Pyhäjoki /1(1kv) (Oulun Yliopisto).
??.12.1965 Joensuu Herrasen pellot 1 1kv kuolleena (P.Hottola).
26.05.1969 Kökar Alvik 1jp m (O.Arjamaa ym.).
28.05.1969 Pernaja Aspskär 1jp m (O.Stenman ym.).
05.06.1973 Kirkkonummi Porkkala 1jp m (T.Haikarainen ym.).
28.02.1974 Korppoo Jurmo 1juv/tp p (L.Karlson ym.).
18.05.1974 Porvoo Söderskär 1jp m klo 4.18 (P.Zetterberg ym.).
18.05.1974 Pernaja Aspskär 1jp m klo 6.30 (M.Hario ym.).
21.05.1974 Kokkola Tankar 1jp m (H.Hongell).
16.05.1975 Kirkkonummi Porkkala 1jp m (M.Tennilä ym.).
26.05.1975 Porvoo Söderskär 1jp m (P.Komi).
29.05.1975 Porvoo Kummelskär 1jp m (R.Lammin-Soila ym.).
22.12.1975 Helsinki Santahamina 1juv/tp p (H.Hongisto ym.).
15.05.1976 Kirkkonummi Porkkala 1jp m (S.Niiranen ym.).
19.05.1976 Mustasaari Valassaaret 1 (T.Pahtamaa).
24.05.1976 Pernaja Aspskär 1jp m (H.Viitasola ym.).
11.10.1976 Eckerö Signilskär 1jp p (M.Lammin-Soila ym.).
23.10.1976 Virolahti Hurppu 1tp p (L.Laine ym.).
24.11.1976 Hanko Tulliniemi 1tp p (J.Palmgren ym.).
25.11.1976 Hämeenlinna Paikkalanlahti 1(1kv) kuoli (I.Painilainen).
09.05.1977 Luvia Säppi 1jp p (J.Salo).
13.05.1977 Porvoo Kummelskär 1jp m (R.Lammin-Soila).
14.05.1977 Kirkkonummi Porkkala 1jp m (S.Niiranen ym.).
18.05.1977 Kirkkonummi Porkkala 1jp m (K.Mikkola ym.).
20.05.1977 Porvoo Kummelskär 1jp m (J.Lausamo ym.).
21.05.1977 Vehkalahti Rääntiö 1jp m (T.Tohmo ym.).
24.05.1977 Vehkalahti Kukio 1jp m (M.Ojala).
27.05.1977 Vehkalahti Vepsu 1jp m klo 6.15 (H.Karhu).
27.05.1977 Porvoo Kummelskär 1jp m klo 10.15 (J.Lausamo ym.).
30.05.1977 Sottunga Kihti 1jp m (H.Colliander).
30.05.1977 Porvoo Söderskär 1jp m (T.Parjanen).
31.05.1977 Porvoo Kummelskär 1jp m (J.Lausamo ym.).
01.06.1977 Kirkkonummi Porkkala 1jp m (K.Mikkola ym.).
28.04.1978 Lemland Lågskär 1jp m (H.Hongisto ym.).
05.05.1978-06.05.1978 Korppoo Jurmo 1jp (B.Blomqvist ym.).
13.05.1978 Porvoo Kummelskär 1jp m (R.Virkkala ym.).
13.05.1978 Porvoo Kummelskär 1+1jp m (J.Saari ym.).
14.05.1978 Porvoo Kummelskär 1jp m (R.Virkkala).
17.05.1978 Kirkkonummi Stora Träskö 1jp m (T.Lukkarinen ym.).
19.05.1978 Virolahti Siikasaari 1jp m (P.Rissanen ym.).
20.05.1978 Korppoo Utö 1jp p/m (K.Salonen).
20.05.1978 Kirkkonummi Porkkala 1jp m klo 7.20 (A.Topp).
20.05.1978 Pernaja Hamnskär 1jp m klo 7.50 (T.Lindroos ym.).
21.05.1978 Porvoo Söderskär 1jp m (M.Hario ym.).
23.05.1978 Kirkkonummi Rönnskär 1jp m klo 7.50 (R.Rauhala ym.).
23.05.1978 Porvoo Kummelskär 1jp m 5.00, 1jp p (J.Lausamo ym.).
24.05.1978 Pyhtää Mustaviira 1jp m (P.Nikander ym.).
05.09.1978 Eckerö Signilskär 1(1kv)p (H.Hongisto ym.).
15.12.1978 Kittilä Pokka 1(1kv) kuoli, museoitu (B.Kinisjärvi).
12.05.1979 Mustasaari Haraskär 1jp m (T.Lukkarinen).
20.05.1979 Kirkkonummi Porkkala 1jp m (P.Komi ym.).
11.10.1979 Inari Kasarinselkä 1jp kuolleena verkossa (J.Kyrö ym.).
28.10.1979 Eckerö Signilskär 1jp p (M.Lammin-Soila ym.).
10.05.1980 Kokkola Tankar 1 (H.Hongell ym.).
17.05.1980 Kirkkonummi Porkkala 1 klo 6.32 (K.Mikkola ym.).
17.05.1980 Kirkkonummi Rönnskär 1 klo 7.33 (K.Soilevaara ym.).
20.05.1980 Siikajoki Tauvo 1 (J.Hannila ym.).
21.05.1980 Inkoo Sommarö 1 (K.Mikkola ym.).
22.05.1980 Kirkkonummi Rönnskär 1 (K.Soilevaara ym.).
24.05.1980 Mustasaari Valassaaret 1 (B.Blomqvist ym.).
25.05.1980 Virolahti Vepsu 1 (M.Siponen ym.).
25.05.1980 Virolahti Hurppu 1 sama kuin Vepsusta klo 10.47 (H.Luoto ym.).
02.06.1980 Virolahti Hurppu 1 (R.Lehtinen ym.).
13.08.1980-27.09.1980 Lemland Lågskär 1(2kv) (T.Rauhala ym.).
08.12.1980 Korppoo Jurmo 1juv/tp p (R.Baarman ym.).
27.10.1981 Kirkkonummi Rönnskär 1jp p (P.Ikonen ym.).
30.12.1981 Hammarland Telholm 1 1kv p (P. Komi ym.).
19.10.1982-27.10.1982 Luvia Säppi 1(1kv) (M.Hario ym.).
01.-04.12.1982 Punkaharju Enonselkä 1(1kv) (J.Marjokorpi ym.).
11.12.1982-14.12.1982 Korppoo Jurmo 1(1kv) (T.Hietanen ym.).
11.04.1983 Lemland Lågskär 1(2kv) m (P.Nikander ym.).
14.04.1983 Lemland Lågskär 1(2kv) NE/NNW (K.Soilevaara ym.).
07.05.1983 Pori Kuuminainen 1(2kv) (M.Huhta-Koivisto ym.).
28.05.1983 Korppoo Jurmo 1(2kv) (J.Grönlund ym.).
23.04.1984 Korsnäs Södra Björkö 1jp m (A.Veijalainen).
23.04.1984 Vårdö Teilinselkä 1jp m (J.Helstola ym.).
23.04.1984 Kristiinankaupunki Skaftung 1jp NW (K.Korhonen).
29.04.1984 Korsnäs Södra Björkö 1jp (O.Lammi ym.).
29.04.1984 Korppoo Jurmo 1jp (P.Sirva ym.).
18.05.1984 Kristiinankaupunki Skaftung 1(2kv) p (K.Korhonen ym.).
12.10.1984 Lappeenranta Huhmarvuori 1jp m (P.Rantanen ym.).
21.10.1984 Lappeenranta Vainikkala 1jp m (S.Löfgren).
04.11.1984 Korsnäs Södra Björkö 1(1kv) (A.Veijalainen ym.).
06.11.1984 äänekoski Ankeriaslahti /1(1kv) kuolleena (?/ M.Eloranta).
07.11.1984 Köyliö Köyliönjärvi 1tp/juv (S.Aro ym.).
06.12.1984 Virolahti Hurppu 1(1kv) (J.Jantunen ym.).
07.12.1984 Mustasaari Valassaaret 1(1kv) (O.Lammi ym.).
01.01.1985-05.01.1985 Lohja Lohjanjärvi 1(2kv) r (K.Tornikoski ym.).
27.10.1985 Lemland Lågskär 1juv/tp ENE (K.Soilevaara ym.).
28.10.1985 Eckerö Signilskär 1(1kv) (I.Lehtinen).
07.11.1985 Inari, Sevettijärvi 1kv (r,v) (Heikki Karhu, Semenoff).
25.11.1985 Taipalsaari Saimaanranta 1(1kv) (J.Rantanen).
25.12.1985 Korppoo Jurmo 1juv/tp (K.Toivonen ym.).

Jää-/Amerikanjääkuikka Gavia adamsii/immer (1985)
19.05.1974 Virolahti Mustamaa 1jp m (M.Huhta-Koivisto ym.).
23.05.1974 Mustasaari Valassaaret 2jp m (T.Hurme).
23.05.1974 Kokkola Tankar 1jp m (H.Hongell).
24.05.1974 Porvoo Kummelskär 1jp m (J.Saari).
04.09 1974 Lemland Lågskär 1(1-2K) m (K Mikkola ym.).
08.09.1974 Lemland Lågskär 1(1-2kv) m (A.Topp).
13.10.1974 Kirkkonummi Rönnskär 1m (T.Yrjölä).
08.05.1975 Kirkkonummi Porkkala 1m (K.Lahtela ym.).
24.05.1975 Porvoo Kummelskär 1jp m (J. Saari).
08.09.1975 Lemland Lågskär 1 1-2kv m (A. Topp).
10.05.1976 Korppoo Jurmo 1jp m (H.Karhu ym.).
13.05.1976 Sipoo Itä-Tonttu 1jp m (P.Rusanen ym.).
24.05.1976 Sipoo Itä-Tonttu 1jp m (P.Rusanen ym.).
24.05.1976 Porvoo Kummelskär 1jp m (M.Lammin-Soila ym.).
12.09.1976 Lemland Lågskär 1jp m (M.Hario).
04.01.1977 Kirkkonummi Rönnskär 1ad vp p (M.Huhta-Koivisto ym.).
16.05.1978 Porvoo Kummelskär 1jp m (R.Virkkala).
21.05.1978 Porvoo Söderskär 1jp m (T.Lukkarinen ym.).
23.05.1978 Kirkkonummi Porkkala 1jp m klo 7.30 (A.Topp ym.).
25.05.1978 Kirkkonummi Rönskär 1jp m (M.Huhta-Koivisto ym.).
28.09.1978 Kokkola Tankar 1vp m (H.Kunttu).
20.12.1978 Pori Mäntyluoto 1tp/juv p (J-E.Wallin).
25.05.1979 Kirkkonummi Porkkala 1(2kv) m (K.Mikkola ym.).
23.08.1979 Hanko Halias 1(2kv) m (M.Huhta-Koivisto ym.).
21.05.1980 Inkoo Sommarö 1jp m (K.Mikkola ym.).
24.05.1980 Hanko Uddskatan 1jp m (J.Haapala ym.).
11.10.1981 Lahti Radiomäki 1jp/vp SSW (T.Jokinen ym.).
03.05.1983 Korppoo Jurmo 1(2kv) (O.Vesikko ym.).
07.08.1983 Korppoo Jurmo 1(+2kv) (O.Vesikko ym.).
04.11.1983 Korppoo Jurmo 1juv/tp (O.Kivivuori ym.).
09.11.1983 Kangasala Kirkkojärvi 2juv/tp SSW (P.Suhonen ym.).
28.10.1984 Korsnäs Södra Björkö 1juv/tp (H.Seppälä ym.).

Tundrakuikka Gavia pacifica
10.–11.11.2010 Järvenpää Tuusulanjärvi 1kv (v) (Ari Ahtiainen, Pekka Komi; Pekka Toiminen, Mika Ilari Koskinen, Jouko Olkio ym.).

Mustakaulauikku Podiceps nigricollis
12 RK:n tarkastamatonta havaintoa (lähde Suomen Linnusto).
11.05.1853 Helsinki Villinki 2 (Wright ja Palmen).
??.05.1879 Tampere 2 (Hortling).
02.08.1910 Vanaja 1 ammuttu (Hortling).
16.-23.05.1926 Helsinki Vanhankaupunginlahti 2 (P. ja E. Suomalainen).
02.05.1927 Ahvenanmaa 1 (Snellman).
02.06.1932 Haapajärvi 1 (Nyberg).
??.??.1936 Hailuoto 1 (Pease).
20.06.1952 Hailuoto 1 (Törnroos).
25.04.1962 Helsinki Vanhankaupunginlahti 1 (Ahlsved).
09.05.1962 Espoo Grundträsk 1 (Solantie).
08.06.1962 Lohja Vaanila 1 (Aula ja Saurola).
12.12.1969 Bergö 1 (HY).
RK:n hyväksymät
28.09.1973 Kirkkonummi Porkkala 1juv/tp p (J.Palmgren ym.).
11.06.1976 Tuusula Tuusulanjärvi 1jp p (E.Hirvikangas ym.).
29.04.1979 Vaasa Sundominlahti 1p (M.Jalonen ym.).
06.05.1979 Rantasalmi Putkilahti 1p (H.Kotilainen ym.).
14.06.1980 Parikkala Siikalahti 1 (M.Vanhapelto ym.).
13.05.1984-17.05.1984 Parikkala Siikalahti 1 (J.Pirhonen ym.).
17.05.1986 Kajaani Kuluntajärvi 1 (R.Mäkelä ym.).
11.06.1987 Sipoo Savijärvi 1jp (H.Luoto ym.).
16.04.1990 Vihti Vanjärvi 1jp (O.Väisänen ym.).
28.04.1990 Kangasala Tiihala 1jp (T.Lehtiniemi ym.).
07.06.1994-07.07.1994 Kerimäki Kirkonkylä 1jp (H.Kettunen ym.).
8.5.2004 Lappeenranta, Haapajärvi (Paavo Rantanen, Pekka & Jaakko Nuotio, Pertti Narinen ym.).
7.5.2007 Närpiö Tjärlax jp (v) (Roland Lillkåla ym.)
25.5.2008 Ii Ulkokrunni Vatunki jp (Ville Suorsa, Heikki Tuohimaa).
28.4.2012 Pornainen Mäntsälä Isojärvi vp (v) (Jouko Olkio, Veli-Pekka Rannila ym.).
3.–6.5.2012 Jalasjärvi Hirvijärvi vp (v) (Timo Virtanen, Esko Rajala, Jukka Koivisto, Kari Saarinen, Pekka Malmi ym.).
8.5.2012 Siikajoki Merikylänlahti vp (v) (Kari Koivula, Reijo Kylmänen, Jari Peltomäki, Esa Mäkelä, Juha Mäkelä).
10.–23.5.2012 Kouvola Junkkarinjärvi, Kylänlahti jp (v) (Juha Ojala ym.).
14.5.–7.8.2012 Ylivieska Jätevedenpuhdistamo vp (v) (Timo Lahti, Erkki Lämsä, Jarno Rasmus).
1.5.2013 Salo Omenojärvi 2 (v) (Marko Kaukinen, Ville Räihä, Janne Riihimäki).
3.5.2013 Kristiinankaupunki Siipyy 2 jp (Jukka Koskelainen, Veikko Forsberg, Esa Mäkelä, Pasi Mäkelä, Juha Mäkelä, Jukka Tervamäki, Timo Rintamäki).

Myrskylintu Fulmarus glacialis
6 RK:n tarkastamatonta havaintoa (lähde Suomen Linnusto).
1800-luku Kolari 1.
??.02.1882 Salla 1.
13.01.1901 Helsinki Bulevardi 7-9 Uusi Ruotsalainen Yhteiskoulu 1 (Mela, Kivirikko).
24.03.1948 Oulun saaristo 1 kuollut jäällä (A. Hellemaa).
20.06.1951 Enontekiö Hetta 1 (Öhman / MA).
21.08.1957 Utsjoki Mantojärvi 1 (Uusi-Honko).
28.08.1957 Utsjoki Mantojärvi 6 (Uusi-Honko).
RK:n hyväksymät
19.06.1977 Tuusniemi 1 kuollut, museoitiin (E.Savolainen ym.).
25.08.1980 Joensuu Iiksenniitty 1siipirikko, lopetettiin (J.Leskinen).
25.07.1982 Ii Ulkoniemi 1 löytyi kuolleena (A.Tynjälä ym.).
28.07.1982-29.07.1982 Utsjoki Leppälä 1kuoli (A.Valle ym.).
21.07.1984 Utsjoki Kevojärvi 1 (L.Iso-Iivari ym.).
30.09.1985 Reisjärvi 1 löytyi, kuoli 4.10. (H.Hongell ym.).
10.04.1988 Pietarsaari 1NW (T.Backlund).
29.07.1987 Inari, Juutuanjoki (v) (O.Osmonen, H.Karhu, M.Varesvuo).
19.07.1990-20.07.1990 Utsjoki Mantojärvi 1 kuoli (J.Hannu ym.).
03.08.1990 Utsjoki Nuorgam 1 ollut kuolleena 2 viikkoa (P.Pynnönen).
01.12.1990 Inari Opukasjärvi 1 kuoli joulukuun alku (J.Mosnikoff / J.Halonen).
09.02.1995 Uusikaupunki 1 (J-E.Bruun).
01.03.1995 Geta ulkomeri 1 kuollut verkossa, vaalea (H.Bergman ym.).
31.1.1996 Karttula, Savonlahti 1 kuollut (P. Suhonen / T. Hämäläinen).
12.07.1997 Luoto Hamnskärsfjärden 1 v (A.Nyfelt ym.).
02.11.1997 Lemland Lågskär 1W (P.Pynnönen).
22.06.1999 Enontekiö Pöyrisjärvi 1 (P.Aalto ym.).
09.08.1999 Muonio Olos 1 v kuollut lintu (A.Paarma).
21.11.1999 Sotkamo Ruokostenkylä 1 v kuollut lintu (E.Klemetti ym./ P.Helo).
17.05.2001 Utsjoki Vetsikko 1W Välimaa (H.Karhu ym.).
7.7. 2008 Utsjoki Pulmankijärventie 1 N (Mika Vainio, Kirsi Vainio, Esa Åke, Ulla Åke).
3.2.2010 Eckerö Styringsudden vaalea (Karno Mikkola, Jörgen Palmgren).
13.11.2011 Pietarsaari Fäboda NNE (Anne Paadar, Leo Saarijärvi, Jürgen Lehmann).

Nokiliitäjä Puffinus griseus
28.11.1985 Siilinjärvi Juurusvesi 1/ löytyi kuolleena (?/ E.Savolainen). Suomen 1. havainto lajista.
01.01.1988 Turku Ruissalo 1ohilentävä (J.Laine ym.).
27.10.1990 Asikkala Pulkkilanharju 1 (I.Vesterinen/ O.Ruottinen).

Pikkuliitäjä Puffinus puffinus
11.09.1994 Mustasaari Valassaaret 1N (J.Peltomäki). Suomen 1. Havainto lajista.
21.08.2002 Uusikaarlepyy Toisvesi 1 v (T.Backlund ym.).

Merikeiju Hydrobates pelagicus
15.01.1996 Tuusula Hyrylä 1 (V.Olander/ S.Niiranen). Suomen 1. Havainto lajista.
16.11.1996 Tervola Vähäjoki 1 kuoli (A. Kaltiainen ym. / P. Aalto).
13.01.2000 Porvoo Sköldvik 1 kuollut v (J.Kosunen/ R.Saranto).

Myrskykeiju Oceanodroma leucorrhoa
20.12.1917 Lammi Evo 1 (Helsingin Yliopisto). Suomen 1. havainto lajista.
20.01.1960 Lokalahti Varanpää 1 (Turun Yliopisto).
23.11.1970 Kemi Pajusaari Kurimonhaara (v, Mnäyte) (Pentti Rauhala, Esko Karppinen).
29.12.1972 Puolanka Osmankajärvi 1 löytyi kuolleena (Kainuun Lintutiet. Yhd.).
16.01.1973 Kirkkonummi 1 (??).
18.12.1973 Maalahti Bergö/Skaglet 1 saatu jäältä (Ostrobothnia Australis kokoelmissa Vaasassa).
05.10.1974 Oulu Sanginjoki 1 löytyi kuolleena (A.Kassinen / P.Aalto).
04.12.1985 Hanko keskusta 1 löytyi, kuoli 15.12. (?/ J.Palmgren).
06.12.1993 Tammela Liesjärvi 1 kuolleena järven jäällä (T.Hellgren/ H.Linja-Aho).
26.11.1997 Dragsfjärd Örö 1 (T.Lindroos ym.).

Myrskykeiju/Merikeiju Oceanodroma leucorrhoa / Hydrobates pelagicus
30.10.1988 Porvoo Söderskär 1NW-N (K.Selin).

Madeirankeiju Oceadroma castro
19.01.1993 Suonenjoki Iisvesi 1, Suomen 1. havainto. (P.Jäppinen ym.). Suomen 1. havainto lajista.

Suula Morus bassanus
1 RK:n tarkastamaton havainto (lähde Suomen Linnusto).
03.07.1956 Houtskär 1 (Bruun).
RK:n hyväksymät
14.09.1968 Halikko 1 (1kv) pellolla, lopetettu (A.Kotiranta). Suomen 1. hyväksytty havainto lajista.
04.09.1974 Kittilä Köngäs /1(1kv) (Oulun yliopiston kokoelma).
27.07.1976 Lemland Lågskär 1(3-4kv) (K.Mikkola ym.).
31.05.1979-11.06.1979 Sodankylä Lokka 1ad kiinni, vapautettiin (E.Pulliainen ym.).
01.10.1979 Lappeenranta Huhmarvuori 1(1kv) S (T.Pyyhtiä).
09.05.1981 Tammisaari Båsa 2 subad (S.Karttunen ym.).
12.06.1981 Mustasaari Valassaaret 1juv/subad (kallo löytyi) (T.Pahtamaa ym.).
03.07.1984 Lemland Lågskär 1(2kv) (J.Lausamo).
25.09.1984 Luoto Luodon tekojärvi 1(1kv) (J.Peräsaari).
29.09.1984 Alajärvi Möksy 1(4kv) (J.Ryssy ym.).
17.09.1985 Veteli Pulkkinen 1(1kv) r (E.Takala).
12.09.1986 Kaavi Vihtavaara 1juv vasta kuolleena (U.Huovinen/ E.Savolainen).
29.09.1987 Imatra Linnala 1juv S (J.Kontiokorpi ym.).
29.09.1987 Joutseno Arposenniemi 1(1kv) WSW (A.Supponen ym.).
10.10.1987 Rääkkylä Vuoniemi 1(1kv) NW (H.Kontkanen ym.).
11.10.1987 Savonlinna Kosola 1(1kv) (E.Karttunen ym.).
25.09.1988 Sodankylä Kelujärvi 1subad (I.Parviainen).
17.11.1989 Rääkkylä Pieni Onkamojärvi 1ad (H.Pönkkä/ P.Zetterberg).
22.03.1990 Pyhäranta Rihtniemi 1ad (H.Yli-Kauhaluoma).
15.09.1990-16.09.1990 Kittilä Raattama 1kv (L.Laakso ym./ J.Halonen).
13.09.1992 Varkaus Päiviönsaari 1ad N-E (H.Kotilainen ym.).
09.09.1993 Lappeenranta Lauritsala 1(1kv)SW (P.Rantanen ym.).
18.09.1993 Inkoo Sommarö 1(1-2kv) SW/NW (H.Lindholm ym.).
26.09.1993 Kittilä Juoksuvaara 1(1kv)r (J.Ahola ym.).
27.10.1996 Varkaus Kirvesniemi-Pitkälänniemi 1(1kv) (A.Lindholm ym.).
01.11.1996-13.11.1996 Punkaharju Tuunaansalmi 1(1kv) sama kuin Varkaudessa (M.Löppönen ym.).
25.05.1997 Virolahti Parrio 1ad W sama myös muualta klo 9.10-9.22 (M.Ohtonen ym.).
25.05.1997 Virolahti Hurppu 1ad W sama myös muualta klo 9.15 (A.Forsten ym.).
25.05.1997 Virolahti Harvajanniemi 1ad W sama myös muualta klo 9.24 (M.Pöyhönen ym.).
26.05.1997 Porvoo Lökskär 1ad W sama myös muualta klo 4.50 (P.Komi ym.).
26.05.1997 Porvoo Kummelskär 1ad W sama myös muualta klo 5.17 (P.Seppälä ym.).
26.05.1997 Porvoo Söderskär 1ad v W sama myös muualta klo 5.50 (L.Mäenpää ym.).
26.05.1997 Helsinki Santahamina 1ad sama myös muualta klo 6.10-6.55 (I.Huolman ym.).
26.05.1997 Kirkkonummi Rönnskär 1ad SW sama myös muualta klo 10.55 (J.Karppinen ym.).
24.09.1997 Virolahti Kellovuori 1(1kv) W v (T.Tohmo ym.).
15.11.1997 Kirkkonummi Porkkala 1(1kv) (P.Komi ym.).
15.11.1997 Inkoo Sommarn-Kirkkonummi 1(1kv) (K.Mikkola ym.).
19.04.1998 Sodankylä Porttipahdan pato 1ad N (O.Nyyssönen ym.).
25.09.1999-03.10.1999 Eura paperitehtaan kaatopaikka - Säkylä ja Yläne Pyhäjärvi 1(1kv) v (S.Luoma ym.).
26.8.2000 Mikkelin mlk, Ukonvesi ad (v) (Esko Kinnari)
08.10.2000-11.10.2000 Hollola Vesijärvi 1(1kv) v (J.Jalkanen ym.).
22.10.2000 Eckerö Signilskär 1(1kv) SSW (A.Lehtinen).
06.10.2001-08.10.2001 Imatra Rautionkylä-Immalanjärvi 1(1kv) videoitu (E.Sojamo ym.).
06.11.2001 Kuopio Kurkimäki 1(1kv) v Iso-Lauasjärvi, kuoli (ilm. T.Hämäläinen) 27.11. – 9.10.2004 Kirkkonummi Ravals 1kv SW (Sakari Damski)
06.12.2005 (002-06) Kesälahti Ruokkee 1kv (Petri Hottola ym.)
9.12.2005 Parikkala Tähtimäki 1kv (Jari Kontiokorpi).
1.1.2006 Kesälahti Puruvesi Hummonselkä 2kv (v, näyte). Löytyi kuolleena jäältä, tn. sama kuin edellinen (Keijo Luostarinen, ilm. Kimmo Martiskainen) 29.9.2006 Joutseno Tiuruniemi 1kv (Kauko Kauppinen).).
1.6.2008 Oulu Sanginsuu Syväjärventie ad (v, näyte) (Esa Hohtola). Heikkokuntoinen ja menehtyi pian löytymisen jälkeen.
28.7.2009 Luvia Puu-Maskali 1 ad-tyyppinen (Sampo Laukkanen, Anna Hänninen).
16.8.2009 Lemland Lågskär lähes ad (v) (Kari Soilevaara, Pekka Saikko, Henriette Helin-Soilevaara).
16.9.2010 Imatra Mellonlahti 1kv (v) (Ilpo Hjerppe).
21.7.2011 Pyhäranta Rihtniemi ad kuollut (v) (Ilkka Vieno, ilm. Markku Santamaa).
24.9.2013 Rääkkylä Oravilahti 1kv SSE klo 7.45 20 kurjen parvessa (Markku Halonen, Henrik Rantanen, Eila Hirvonen).
24.9.2013 Mikkeli Suomenniemi 1kv SE/SSE klo 10.01 17 kurjen parvessa (Miika Suojarinne), tn sama.

Karimetso Phalacrocorax aristotelis
20.05.1973-29.05.1973 Porvoo Kummelskär 2-4 subad/ad (R .Lammin-Soila ym.). Suomen 1. havainto lajista.
12.04.1975 Kirkkonummi Mäkiluoto 1jp p (K.Vinari).
23.05.1992 Porvoo Kummelskär 2kv E (K.Soilevaara ym.).
23.05.1996 Porvoo Tunnholmen 1(2kv) hetken p, läksi E (M.Tunturi ym.).
10.05.1997 Pyhäranta Rihtniemi 1N (P.Alho ym.).

Pelikaani Pelecanus onocrotalus
Kevät 1839 Karjaa 1 (Helsingin Yliopisto). Suomen 1. havainto lajista.
07.05.1925 Pyhäjoki 1 (Helsingin Yliopisto).

(Pelikaanilaji Pelecanus sp)
05.04.1992 Suomussalmi.
10.04.1992 Kajaani (sama).
11.04.1992 Kuhmo (sama) (useita havainnoitsijoita, ilm. H.Rönkkö).

Pikkuhaikara Ixobrychus minutus
19.05.1935 Tampere 1ad/ (Luonnontiet. museo, Tampere). Suomen 1. havainto lajista.
31.10.1961 Merikarviia 1juv (Helsingin Yliopisto).
13.10.1984 Ruovesi Visuvesi 1(1kv) heikko, Heinolaan (?/ L.Laine).
19.05.1996 Noormarkku Inhottujärvi 1ad/ (J.Lampolahti).

Pikkuhaikaralaji Ixobrychus sp.
07.07.1978 Vantaa Martinlaakso /1 (D.Forsman).

Yöhaikara Nycticorax nycticorax
06.11.1935 Kuopio 1(1kv) (Kuopion Museo). Suomen 1. havainto lajista.
04.05.1975 Helsinki Vanhankaupunginlahti 1ad (R.Monto ym.).
23.04.1977 Hanko Vedagrundet 1(3kv) m (L.Laine ym.).
28.07.1982 Hämeenkyrö Manni 1 ilmeisesti (2kv) (H.Koskinen ym.).
05.07.1989-noin 10.08.1989 Värtsilä Selkäkylä 2kv (P.Hottola ym.).
(Elokuun päiväys keksitty, koska ei tiedossa).
12.06.1998 Kuusamo Oulanka 1ad v (J.Landen ym.)
07.07.2000-17.07.2000 Kaustinen Virkkala ja Järvelä 1ad v (A.Pesola ym.).
24.5.2004 Rääkkylä, Vuoniemi +2kv (Pentti Zetterberg).
28.5.2011 Kangasala Kirkkojärvi 2kv (Pekka Suhonen).

Rääkkähaikara Ardeola ralloides
Kesä-heinäkuu 1966 Mouhijärvi 1(+2kv) (??).Suomen 1. Havainto lajista.
10.11.1969 Kirkkonummi Friggesby 1juv kuolleena (G.Fazer ym.).
02.11.1974 Pori 1 (O. Söderman).
28.09.1990-21.10.1990 Reisjärvi Kanunki 1 (J.Vierimaa ym.).
21.05.2003-22.05.2003 Ruovesi Murole 1 Jottustenjärvi (A.Ohtonen ym.).
2.6.2009 Heinola Myllyoja Nyynästenlahti (v) (Matti Saarinko, ilm. Petri Kuhno).

Kiinanriisihaikara Ardeola bacchus E-kategoria
17.-19.7.2007 Rautavaara Ylä-Luosta jp (Kari Partanen ym.).
4.8.2012 Oulu Turkansaari ad (v) (Ville Suorsa, Aino Ventelä, Tuomas Herva, Kalle Hiekkanen).

Lehmähaikara Bubulcus ibis
31.07.1994-18.08.1994 Lieksa Märäjälahti 1 (havaittu myös muualla). Ssp. coromandus E-kategoria (H.Kettunen ym.). Suomen 1. havainto lajista.
15.05.2002-17.05.2002 Eckerö Storby 1 (J.Eriksson ym.).
5. - 8.10.2006 Ylivieska Niemelänkylä (v) tn.sama kuin muut 2006 (Hannu Savikangas ym, ilm. Marko Pohjoismäki)
9. - 18.10.2006 Rovaniemi Pekkala (v) tn.sama kuin muut 2006 (Pirkka Aalto, Aino Kaihua, Petri Piisilä ym.)
10.10.2006 Rovaniemi Viirinkylä (v) tn.sama kuin muut 2006 (Matti Alaviiri, ilm. Viljo Ruokanen).
5.–6.7.2011 Uusikaupunki – Vehmaa +1kv jp ssp. ibis (v) (Tarmo Lehtilä, Juha Seikola ym.).

Silkkihaikara Egretta garzetta
11.05.1977 Korppoo Utö 1jp m (H.Lehto). Suomen 1. havainto lajista.
11.05.1980 Valkeakoski Varsanhäntä 1p (J.Ahola).
09.05.1981 Espoo Laajalahti 1NNW (E.Valsta).
07.05.1983-10.05.1983 Uusikaarlepyy Socklot 1 (P-E.Andersson ym.).
20.10.1983 Hailuoto 1 löytyi ammuttuna (?/ T.Eskelin).
26.06.1986 Kemiö Diskari 1 (S.Aaltonen ym.).
21.05.1988-23.05.1988 Hanko Tvärminne 1jp (P.Komi ym.).
04.06.1988-06.06.1988 Kaskinen Eskö-Gubbholmen 1 (T.Lahti ym.).
31.07.1988-01.08.1988 Eckerö Storby 1 (C.Wiklund ym.).
21.10.1992 Mäntsälä Kotojärvi 1 (O.Elo ym.).
26.09.1995 Liminka Virkkula 1 (J.Peltomäki ym.).
11.06.1997-12.06.1997 Liminka Virkkula 1 (P.Saikko ym.).
10.-14.05.1998 Liminka Temmesjoen suu - Lumijoki Puhkiavanperä ja Sannanlahti 1 (J.Korhonen ym.).
17.05.1998 Oulunsalo Kylänpäänlahti 1 (A.Kakko ym.).
01.06.1998 Inari Koppelo 1 (O.Osmonen ym.)
15.-16.10.1998 Salla Sallatunturi 1 (J.Seppänen/ O.Pihajoki)
19.05.1999-12.06.1999 Oulu Hietasaari 1 (A.Rajasärkkä ym.).
29.10.2001 Vilppula keskusta 1 (M.Saarinen ym.).
19.-20.5.2008 Tammisaari Östergaddesgrundet (v) (Johnny Erola, Stefan Heinänen).
2.6.2008 Säkylä Savonlahti (v) (Ilpo Myllykangas, Tarmo Lehtilä, Jari Nummelin, Anu Lindström ym.).
13.5.2009 Pori Kaarluoto (Tapani Lilja).
20.–21.6.2011 Länsi-Turunmaa Aspö (v) (Monica Aaltonen, ilm. Jukka Sillanpää).
22.6.2011 Hanko Tvärminne Svanvik (v) (Timo Ollila, Anja Ollila).
12.5.2013 Paimio Vartsalo S (v) (Hannu Klemola).
14.5.2013 Siuntio Fiskarviksudden – Bergholm (v) (Jan Södersved, Matti J. Virtanen ym.).
15.5.2013 Helsinki Vuosaari Uutela Skatanniemi jp (Timo Mäkeläinen).

Jalohaikara Egretta alba (1975 - 1996)*
3 RK:n tarkastamatonta havaintoa (lähde Suomen Linnusto).
13.06.1968 Kruunupyy 1 (PLV).
04.05.1970 Helsinki ja Kirkkonummi 1 (Tringa 3(4):11).
16.05.1972 Halikko 1 (TA 7:20).
RK:n hyväksymät
30.04.1966 Helsinki Vartiokylänlahti 1m (R.Lammin-Soila). Suomen 1. havainto lajista.
30.04.1975 Ylöjärvi Siivikkala 1ad p (P.Peltonen).
10.05.1975 Rauma Unajanlahti 1p (S.Kotiranta).
21.06.1979 Inari Menesjärvi 1p (J.Piirola).
12.11.1979-06.12.1979 Hanko Sandöträsk 1 (V.Rauste ym.).
30.04.1980 Espoo Sommarö 1ENE (J.Heino).
01.05.1980-02.05.1980 Iitti Kymentaka 1p (O.Kivinen ym.).
17.05.1980 Tornio Karunki 1p (P.Rauhala ym.).
25.05.1980 Siikajoki Siikajokisuu 1p (O.Näyhä ym.).
28.05.1981 Virolahti Hurppu 1NW (P.Kallio ym.).
10.05.1982 Pattijoki Kotiranta 1 (K.Karjalahti ym.).
21.05.1982 Kirkkonummi Saltfjärden 1 (K.Mikkola ym.).
02.05.1983-06.05.1983 Rääkkylä Roikko 1 (E.Lavikainen ym.).
18.06.1983 Liperi Joutenniemi-Syvälahti 1 (T.Lautanen ym.).
04.07.1983-30.08.1983 Joensuu Höytiäisen kanava 1 (E.Laaninen ym.).
22.07.1983-07.08.1983 Parainen Mustfinträsk 1 (S. ja V.Johansson ym.).
21.08.1983 Sauvo Tapilanlahti 1 (K.Kuusisto ym.).
11.09.1983 Nokia Pitkäniemi 1 (H.Karhe ym.).
20.10.1983 Kemi Rytikari 1 (E.Huhta).
22.05.1984 Lemland Lågskär 1m (S.Kauppinen ym.).
30.05.1984 Korppoo Jurmo 1 (J.Helstola ym.).
30.11.1984-03.12.1984 Imatra Vuoksi 1 (A.Luukkonen ym.).
15.12.1984-17.12.1984 Koski Hl Kirkonkylä 1 (A.Forsten ym.).
11.05.1986 Pudasjärvi Hirvisuo 1 (A.Savola ym.).
18.05.1986 Kirkkonummi Friggesby 1ENE (P.Uusivuori ym.).
25.05.1986 Virolahti Vilkkiläntura 1 (I.Lehtinen ym.).
23.04.1987 Urjala Honkolan kylä 1 (J.Nummela ym.).
30.04.1987-03.05.1987 Eura Honkilahti 1 (T.Hurme ym.).
27.06.1987 Muonio Muotkavaara 1 (T.Oesch ym.).
13.05.1988 Värtsilä Sääperinjärvi 1 (H.Kivivuori ym.).
13.-17.05.1988 Nokia Sorva 1jp (O-P.Liinalaakso ym.).
29.05.1988 Urjala Honkola 1W (J.Kettunen ym.).
27.06.1988 Hollola Särkänniemi 1N (T.Valle ym.).
17.04.1989-22.04.1989 Uusikaarlepyy Bådan 1 (T.Backlund ym.).
19.04.1989-22.04.1989 Porvoo Pirlax 1 (T.West).
26.04.1989 Hollola Kutajärvi 1 (J.Jalkanen ym.).
02.05.1989 Lieksa Ruunaa 1 (J.Könttä ym.).
02.06.1989 Saari Akonpohja 1 (J.Honkala ym.).
08.06.1989 Kalajoki Letto 1W (R.Pudas).
23.07.1989-25.07.1989 Joutsa Mieskonmäki 1 (M.Huikko).
14.04.1990 Kinnula Savijärvi 1 (E.Vierimaa).
1.5.1990 Utsjoki Niemelä 1p/S (T.Tast ym.).
23.05.1990 Joensuu Höytiäinen 1p/WNW (H.Kontkanen).
13.06.1990 Pori Yyteri 1 lähti S (P.Zetterberg)
16.06.1990 Rauma Unaja 1SW (K.Toivonen/ H.Helleaho).
02.05.1992-03.05.1992 Kruunupyy Hästö 1 (H.Hongell ym.).
13.05.1992 Vuolijoki Otanmäki 1 (H.Rönkkö ym.).
20.05.1992 Pyhtää Ristisaari 1E/NE (P.Tolvanen ym.).
06.06.1992 Värtsilä Sääperi 1SSW (S.Sarvanne ym.).
04.04.1993-08.04.1993 Hämeenkyrö Kirkkojärvi 1jp (S.Tuomela ym.).
17.04.1993-20.04.1993 Vehkalahti Lupinlahti 1v (S.Grönlund ym.).
23.04.1993 Oulu Mäntylä 1 (T.Eskelin).
25.04.1993 Laukaa Vuontee 1 (J.Virtanen ym.).
01.05.1993 Virolahti, Vähäharvajanniemi SE (Matti Vanhapelto ym.).
01.05.1993 Virolahti Vilkkilä 1 (K.Laine ym.).
02.05.1993-03.05.1993 Orivesi Hirtolahti 1jp (T.Lehtiniemi ym.).
04.05.1993 Jämijärvi Kauppila 1 (L.Kontti ym.).
07.05.1993 Uusikaarlepyy Sandören 1 (M.Björklund ym.).
18.04.1994 Artjärvi Kirkkoäyräs 1 (R.Forsell ym.).
21.04.1994-23.04.1994 Rautjärvi Kokkolanjoki 1 (J.Kontiokorpi ym.).
04.05.1994 Jomala Möckelö-Torpfjärden 1 (G.Andersson ym.).
06.07.1994 Kirkkonummi Porkkala 1NNE/N (T.Koskinen ym.).
17.08.1994 Paimio Paimionlahti 1v (A.Kuusela).
30.04.1995 Kirkkonummi Saltfjärden 1NNE klo 12.27 (P.Komi ym.).
30.04.1995 Siuntio Vikträsket 1 sama Kirkkonummella klo 13.30 (J.Ihanus ym.).
30.04.1995 Siuntio Karhujärvi 1 sama Kirkkonummella klo 14.46 (S.Cairenius ym.).
30.04.1995 Kirkkonummi Medvastö & Långvik 1 yhä sama lintu (M.Kapanen ym.).
06.05.1995 Ruotsinpyhtää Vahterpää 1NE (A.Seppä ym.).
09.05.1995 Kristiinankaupunki Pohjoislahti 1ad (M.Koivuluoma ym.).
17.05.1995 Lapinlahti Ylimmäinen 1v (E.Rissanen ym.).
21.05.1995 Eckerö Styrsingsudden 1SSE (H.Lindholm).
26.05.1995 Kirkkonummi Porkkala 1NNE (K.Mikkola ym.).
28.05.1995 Vehkalahti Salminlahti 1 (T.Ilomäki ym.).
31.05.1995 Karjaa Kirkkojärvi 1v (E.Ervasti).
01.08.1995-20.08.1995 Nummi-Pusula Savijärvi 1 (H.Luoto ym.).
27.08.1995 Inkoo Kopparnäs 1 (M.Saarinen ym.).
10.09.1995-26.09.1995 Inkoo Kirkonkylänlahti 1 sama kuin Nummi-Pusulan (L.Laine ym.).
02.10.1995 Kontiolahti Aavaranta 1 (P.Mähönen ym.).
26.03.1996 Lemland Lågskär 1 (P.Seppälä ym.).
29.04.1996 Värtsilä Sääperi 1 (P.Zetterberg).
07.05.1996 Lohtaja Ohtakari 1E (S.Salonkoski).
10.05.1996 Kirkkonummi Porkkala 1NNW (J.Topp ym.).
19.05.1996 Rovaniemen Mlk. Alakorkala 1 (K.Kalkkinen ym.).
13.06.1996 Simo Viantie 1 (P.Rauhala ym.)
30.07.1996-20.08.1996 Urjala Kokonjärvi 1 (R.Mäkeläym.).
04.08.1996-31.08.1996 Pori Riitasaranlahti 1 (P.Mäkelä ym.).
15.8.1996 Uusikaarlepyy, Bådan 1 (L. Saarijärvi).
15.08.1996-01.09.1996 Tammisaari Prästkulla 1 (R.Sundströmym.).
20.08.1996-21.08.1996 Forssa Koijärvi 1 sama kuin Urjalassa (H.Kalkkuym.).
01.09.1996 Raisio Raisionlahti 1 (E.Karhilahti ym.).
02.09.1996-29.09.1996 Turku Friskalanlahti 1 sama kuin Raisiossa (R.Baarmanym.).
20.09.1996 Rauma keskusta 1SW (V.Puputti ym.).

Jalohaikaralaji Egretta sp.
26.04.1975 Lappeenranta Karhusjärvi 1p (P.Bruun ym.).
16.05.1975 Lemu Monnoinen 1p (M.Saarinen ym.).
26.04.1979 Savitaipale kk 1m (V.Häkkinen ym.).
08.05.1988 Espoo Laajalahti 1SSW (H.Vasamies ym.).
10.06.1990 Pieksämäki Pieksänjärvi 1 (E.Väisänen).

Ruskohaikara Ardea purpurea
20.10.1952 Helsinki /1 1kv (Helsingin Yliopisto). Suomen 1. havainto lajista.
16.10.1963 Kuusamo 1(1-2kv)/ (Oulun Yliopisto).
12.10.1977-14.10.1977 Kajaani Kuluntalahti 1subad p (A.Leinonen ym.).
23.06.1980 Lemu Oukkula 1subad/ad p (M.Saarinen ym.).
23.04.1990 Virolahti Vähäharvaja 2E (S.Korpela).
30.04.1993 Helsinki Santahamina 1N (J.Saari).
25.06.1997 Hamina Kirkkojärvi 1ad NNW (S.Grönlund).
18.10.1997 Lemland Lågskär 1(1kv) (P.Pynnönen ym.).
28.9.2007 Siuntio Myrans +1kv SE (Timo Hietanen)
6.5.2012 Kristiinankaupunki Länsikylä NW (Veikko Forsberg, Eija Forsberg).
22.5.2012 Loviisa Ruotsinpyhtää, Teutjärvi +2kv N (v) (Arto Juvonen).

Karibianhaikara Hydranassa tricolor E-kategoria
10.-11.6.1971 Oulu, Kempeleenlahti juv (K.Malmström ym.). Suomen 1. havainto lajista.

Pronssi-iibis Plegadis falcinellus
??.??.1830 Kaarina Kuusisto 1 (pvm. tiedossa vain "1830-luvulla") (??).Suomen 1. havainto lajista.
17.10.1987-23.10.1987 Perho Kirkonkylä 1 (K.Venho ym.).
09.10.1990 Puumala Luukkola 2NW (A.Paarma ym.).
14.09.1995-21.09.1995 Lumijoki Sannanlahti 15-17.9. 29, 18-21.9. 10p (T.Karjalainen ym.).
16.09.1995 Pattijoki Yrjänä 10S (M.Keskitalo ym.).
23.09.1995 Pattijoki Yrjänä 3, tulkitaan samoiksi (H.Tuohimaa).
07.10.1995 Pyhäranta Rihtniemi 1N, (P.Alho ym.).
07.10.1995 Pori Leveäkari 1ENE (J.Vastamäki ym.).
09.10.1995-10.10.1995 Eckerö Storby (I.Eckerman ym.).
Ensihavainto vuoden 1995 parvesta käsitti 39 lintua, parvi hajaantui myöhemmin useaan osaan.
18.09.1996 Helsinki Puotinharju 1WSW klo 14.44 (J.Päärni ym.).
18.09.1996 Helsinki Laajalahti sama kuin ed. W/p ruovikkoon klo 15.29 (P.Ojatalo ym.).
19.09.1996 Hanko Halias 1W sama eilen Helsingissä klo 9.05 (A.Vattulainen).
27.09.2001-29.09.2001 Tammisaari Finby gränd 1 videoitu (K.Mikkola ym.).
13.05.2002-14.05.2002 Janakkala Turenki 2(+2kv) video (M.Raekunnas ym.).
15.05.2002-20.05.2002 Ylämaa Väkevänjärvi 2(+2kv) v, video, samat kuin Janakkala (V.Väkevä ym.).
10.05.2003 Rääkkylä Jouhtenuslampi 2SW (M.Halonen).
27.9.2007 Hanko Uddskatan, Halias, WSW 12:45-56 (Jari Laitasalo, Kai Hilditch, Eki Karhu, Aatu Vattulainen, Tatu Hokkanen)
27.9.2007 Hanko Täktom Vedagrundet E 19:18 (Dick Forsman), tn. sama kuin Halias
27.-28.9.2007 Tammisaari Finby Gränd (Jarmo Koistinen ym.).
8.10.2009 Himanka Pernu (v) (Markku Pernu, ilm. Sami Salonkoski).
9.10.2009 Virrat Vaskivesi (v) (Pauliina Tanhua-Tyrkkö, Aki Tanhua-Tyrkkö), mahdollisesti sama.
21.–22.5.2012 Orimattila Artjärvi jp (v) (Keijo Pennanen, Ohto Oksanen, Timo Metsänen, Petri Kuhno, Mika Selin ym.).
7.10.2012 Lapua Alajoki, Puhto nousi N (v) (Juhana Patteri, Martti Patteri).
25.–26.10.2013 Viitasaari Muikunlahti (v) (Markku Vihava ym.).
29.10.2013 Turku Topinoja NE (Jorma Knaapi, Osmo Lamminen, Seppo Sandell).
29.10.2013 Brändö Brändöby Borkenholm (v) (Tommy Pettersson).
7.–9.11.2013 Parikkala Lahdenkylä Peräsuo (v) (ilm. EKLY ARK).

Kapustahaikara Platalea leucorodia
09.10.1975 Eckerö Signilskär 1ad m (M.Hario ym.). Suomen 1. Havainto lajista.
05.10.1978 Espoo Laajalahti 1juv klo 15.05 (K.Karlsson ym.).
05.10.1978 Helsinki Kyläsaari 1 juv sama kun Laajalahti klo 17.00 (J.Vickholm ym.).
24.10.1979 Eckerö Signilskär 1m (M.Lammin-Soila).
24.10.1979 Eckerö Storby 1m sama lintu Signillä (I.Lehtinen ym.).
27.10.1979-30.10.1979 Turku Ruissalo 1subad, sama kuin Signillä (J.Helstola ym.).
13.05.1984 Lieksa Siikasuo 1ad (K.Jaskanen ym.).
06.06.1985 Mustasaari Storfjärden/Storlandet 1 (M.Torala).
14.10.1985-15.10.1985 Kuhmo Kuhmonniemi 1 kuoli putkaan! (?/ L.Laine).
21.10.1992 Mietoinen Mietoistenlahti 1kv (S.Kotiranta).
06.08.1995-19.08.1995 Hailuoto Pökönnokka 1(2kv) v (E.Strömmer ym.).
14.09.1998 Kirkkonummi Porkkala 20NW (S.Michelsson).
18.-25.09.1998 Siikajoki Tauvo 2 (J.Kilpimaa ym.).
18.-19.09.1998 Kaarina Kuusistonlahti 6 (I.Lahtonen ym.).
19.09.-01.10.1998 Kemiö Sjölax 1(1kv) sama kuin edellä Kaarinassa (J.K.Nurmi ym.).
19.09.1998 Hanko Itäsatama 5S ja Neljän tuulen tupa 5SE klo 12.02 samoja kuin edellä Kaarinassa (M. ja B. Ojala, A. Heikkilä, H. Luoto).
19.-20.09.1998 Sonkajärvi Sukevajärvi 3 (E.Rissanen ym.).
27.09.-07.10.1998 Ii Tangonsaari 1 (J.Wilenius ym.).
28.09.1998 Maaninka Iso Lapinjärvi 1 (K.Ruokolainen).
24.-25.10.1998 Hailuoto Pöllä 1 v (L.Nygren/ E.Hohtola).
25.10.1998 Hailuoto Marjaniemi 1 sama? kuin 24.-25.10. (P.Lampila ym.).
13.04.1999 Raahe 2kv löydetty kuolleena rannalta (v) (T.Kyllönen, ilm. T.Jaakkonen).

Savannihaikara Ciconia abdimii E-kategoria
2.7.2007 Posio Karjalaisenniemi +1kv (v) (Timo Ruokama, Rainer Ruokama, Reijo Ruokama, Joni Ruokama, ilm. Pirkka Aalto)
9.7.-2.8.2007 Rovaniemi Autti-Pekkala +1kv (v) (Taneli Halonen, Viljo Ruokanen, Veikko Soudunsaari, Olavi Aalto, Pikka Aalto ym.), sama kuin ed.

Flamingo Phoenicopterus roseus D-kategoria
29.06.1904 Piikkiö 1 (Helsingin Yliopisto). Suomen 1. havainto lajista.
11.02.1962 Kuortane 1 löytyi kuolleena (??).
07.09.1973 Simo, naaras ammuttu (A. Lämsä / Oulun Yliopisto).
09.09.1983-12.10.1983 Oravainen Kimojoen suu 1ad (J.Lehtimäki ym.).
22.08.1988 Hailuoto, Itäranta ad (v) (R.Kylmänen ym.).
02.10.1988-27.10.1988 Uusikaupunki, Hiu (P.Komi ym.).
14.09.1991-15.09.1991 Särkisalo, Pettu ad (P.Loivaranta ym.).
19.09.1991-21.09.1991 Tammisaari, Prästkulla ad (sama yksilö kuin Särkisalossa) (J.Kostet ym.).
24.-25.10.1991 Hailuoto, Pöllä ad (T.Eskelin).
17.11.1991 Rauman mlk Sorkka 1p (??).
21.05.1993 Korppoo Jurmo 1 (J.J.Nurmi ym.).
30.08.1994-15.09.1994 Imatra Immalanjärvi 1ad (J.Jantunen ym.).
19.05.1998 Virolahti Vähäharvaja 1m (K.Tornikoski ym.)
19.05.1998 Virolahti Harvajanniemi 1m v sama lintu kuin Vähäharvajassa (H.Kettunen ym.)
7.11.2008 Sipoo Paippinen ad p 14:10-14:15 (Mauri Leivo, Emmi Manninen).
9.-10.11.2008 Tammisaari Båsaböle ad (v) kuoli, toimitettu HY kokoelmiin (Jukka Santala, Kai Lunden, Pertti Virta, Roger Moberg ym.). Tulkittu samaksi kuin edellinen.

Chilenflamingo Phoenicopterus chilensis E-kategoria
07.09.1973 Simo n (Oulun Yliopiston kokoelmissa).
22.09.1973-27.99.1973 Hanko, Broarsbukten ad (L.Laine ym.).
09. ja 19.10.1973 Pori, Kirrinsanta ad (A.Eriksson ym.).
22.05.1979-29.05.1979 Kustavi Anavainen 1 (A.Soittila).

Pikkuflamingo Phoenicopterus minor E-kategoria
27.5.2010 Hanko Svanvik 2 (v) (Miika Halonen, Jouni Laaksamo, Aatu Vattulainen).

Flamingolaji Phoenicopterus sp E-kategoria
21.09.1956 Eckerö, Signilskär (P.Linkola).

Isohaarahaukka Milvus milvus
5 RK:n tarkastamatonta havaintoa (lähde Suomen Linnusto).
28.04.1914 Jomala 1 (Snellman).
06.-07.09.1934 Eckerö Signilskär 1 (Nordberg).
??.02.1949 Kalajoki ammuttu (Hellemaa).
02.05.1955 Siikajoki Tauvo (Törnroos).
18.09.1955 Helsinki (Bergman).
RK:n hyväksymät havainnot
12.05.1955 Mustasaari Valassaaret 1NW (O.Hilden).
25.04.1971 Liperi Viinijärvi 1 (O.Eskelinen ym.).
14.04.1976 Raisio Miekelä 1(+2kv) (J.Lehtonen).
29.05.1976 Lappeenranta Vainikkala 1m (S.Löfgren).
07.08.1977 Kirkkonummi Porkkala 1m (H.Pakkala).
13.06.1979 Tammisaari Leksvall 1 (M.Kuitunen ym.).
08.03.1982 Turku Urheilupuisto 1NE (P.Rissanen).
15.03.1989 Turku Rauvolanlahti 1N (R.Baarman ym.).
24.03.1989 Parainen Granvik 1W/NW (A.Kuusela ym.).
26.03.1989-27.03.1989 Kirkkonummi Morsfjärden 1NE (S.Damski ym.).
01.05.1989 Vihti Vanjärvi 1ad (O.Väisänen ym.).
01.05.1990 Turku Perno 1W (I.Lahtonen).
10.04.1992 Nauvo Biskopsö 1S (S.Aspelund).
11.04.1992 Tammisaari Leksvall 1NE (H.Assinen ym.).
12.04.1992 Perniö Korjärvi 1S (M.Ahola ym.).
14.04.1992 Sauvo Raitniemi 2kv SE (P.Loivaranta).
17.04.1992 Pernaja Isnäsviken 1ad (T.West ym.).
18.04.1992 Karjaa Krogen 1NW (A.Salminen).
18.04.1992 Paimio Paimionlahti 1N (K.Salonen ym.).
18.04.1992 Piikkiö Hepojoki 1E (T.Numminen ym.).
27.04.1992 Kirkkonummi Saltfjärden 1kiert/WSW (M.Leivo ym.).
29.04.1992 Paimio Paimionlahti 1ENE (P.Alho).
06.05.1992 Värtsilä Hopeakallio 1NNW (M.Halonen ym.).
19.06.1992 Orimattila Karkkula 1 (R.Forsell).
19.06.1992 Inkoo kaatopaikka 1 (A. ja E.Vapaavuori ym.).
22.06.1992 Kirkkonummi Gunnarskulla 1 (D.Forsman).
24.06.1992 Kirkkonummi Saltfjärden 1 (M. ja B.Ojala).
30.09.1992 Kirkkonummi Sundsin torni 1ENE (T.Haikarainen ym.).
01.10.1992 Kirkkonummi Mäkiluoto 1SW tulkittu samaksi (J.Salin).
01.10.1992 Kirkkonummi Rönnskär 1S tulkittu samaksi (H.Palojärvi).
04.04.1993 Pukkila Kantele 1NW (O.Kivinen).
16.04.1993 Ruokolahti Ruunakallonmäki 1NW-N (M.Nurminen).
15.05.1994 Kitee Päätyenlahti 1ad (J.Erra).
02.05.1995 Värtsilä Sääperi 1NE (H.Kontkanen ym.).
06.04.1997 Dragsfjärd Ekhamn 1SW (H.Lindholm ym.).
09.08.1998 Orimattila Viljaniemi 1SW (J.Toivonen ym.).
30.04.2002 Kesälahti Särkivaara 1SE (P.Hottola).
14.04.2005 (222-05) Pori Teemuluodon lintutorni klo 12.40-12.55 NW/N (Juha Niemi, Ari Pitkälä, Markku Mäkinen, Esa Partanen)
14.04.2005 (049-06) Pori Mäntyluoto klo 13.00-13.13 NNW/SW/NNE (Pekka Eriksson) tn.sama
14.04.2005 (219-05) Pori Pihlava Metsämaantie klo 19.25-19.30 NE/E/N (Veikko ja Kalevi Forsberg ym.) tn.sama
12.07.2005 (259-05) Uusikaupunki keskusta (v) (Pekka ja Sari Alho)
17.5.2006 Korppoo Jurmo (Jari Helstola, Markus Mattila ym.)
19. - 21.5.2006 Eckerö Storby ja Hammarland Sålis (v) (Pekka Niittylä ym.)
10.3.2007 Lieto Suopohjantie N/NW 16:15-20 (Harri Salo, Jarmo Saarnio, Esa Rajamäki, Tarja Nykänen, Petri Laine, Kari Hongisto)
11.3.2007 Mynämäki Mietoinen Saari +2kv (v) W 10:55-11:10 (Jukka Sillanpää, Rolf Karlsson, Binger Grönholm, Rainer Grönholm ym.)
22.3.2007 Merikarvia Lankoski, Korvenperä SSW 10:30-35 (Seppo Niemispelto, Kyösti Anttalainen)
24.3.2007 Kristiinankaupunki Häkmerinkylä S 9:58-10:44 (Jari Koivuluoma, Toni Vilkki)
24.3.2007 Kristiinankaupunki Siipyyn torni (v) (Petri Salo, Jorma Hannu, Veikko Forsberg, Kari Korhonen)
2.4.2007 Suomusjärvi Kitula E 8:55-9:00 (Jukka Koskelainen, Stefan Sandås)
2.4.2007 Kirkkonummi Vuohimäki W 13:40-46 (Tarmo Lehtilä ym.), sama kuin ed.
2.4.2007 Kirkkonummi Jorvas NE 16:00 (Timo Janhonen, Antto Mäkinen), sama kuin ed.
2.4.2007 Vantaa Hämeenkylä Pitkäjärven lintutorni +2kv NE 16:30-40 (Leo Wallinmaa, Ville Wallinmaa), sama kuin ed.
3.4.2007 Porvoo Ruskis (v) (Rasmus Lönnfors), tn. sama kuin ed.
15.4.2007 Karjaa Läppträsket S-SW 12:45-55 (Veikko Tulonen, Jukka Santala), tn. sama kuin ed.
17.4.2007 Piikkiö Piikkiönlahti +2kv (v) N 18:40-19:15 (Hannu Huhtinen, Rami Lindroos, Jorma Hellsten), tn. sama kuin ed.
18.4.2007 Masku Laulainen NW 10:17-25 (Lauri Hakkala, Marja Hakkala), tn. sama kuin ed.
23.4.2007 Hammarland Näfsby 1 SE 9:55-9:57 (Kalle Huttunen, Kalle Saramo).
9.3.2008 Inkoo Rådkila W 17:10 (v) (Pasi Pirinen, Matti Soini, Tuija Soini).
10.3.2008 Inkoo Tähtelä 2kv (William Velmala, Keijo Hannukainen). Todennäköisesti sama kuin edellinen.
10.3.2008 Äetsä Keikyä Villilä1 N-NNW 13:02-13:10 (Rainer Mäkelä).
25.3.2008 Pyhäranta Rihtniemi (Juha Kylänpää).
9.4.2010 Länsi-Turunmaa Jurmo N/NW (Johannes Hänninen, Karoliina Hämäläinen).
16.4.2010 Jomala Gottby (Johan Ekholm).
11.5.2010 Inkoo Sadeln SE (Tero Laiho, Helge Palmu).
12.3.2011 Eckerö Storby (v) (Rami Lindroos).
23.3.2011 Kirkkonummi Mattby 2kv SSW (Jukka T. Hauru).
4.4.2011 Hanko Täktom (Miika Halonen, Robert Michelsson).
28.4.2011 Raahe Ketunperä 2kv N 12:15–12:20 (Aappo Luukkonen, Juha Kiiski).
28.4.2011 Raahe Pattijoki Keskilahti N 12:30–12:34 (Ville Suorsa), sama.
28.4.2011 Siikajoki Alhonmäki NE, 13:21–13:24 (Vesa Heikkilä), sama.
2.6.2011 Kalajoki Ämmän lintutorni (Petri Pelttari).
3.1.2013 Parainen Jurmo ja Utö +2kv S-W (v) (Antti Sintonen, Markus Rantala, Jorma Tenovuo, Mikko Järvinen, Markus Varesvuo, Ismo Hyvärinen).
7.2.2013 Eckerö Degersandintie N (Jari Helstola).
9.2.2013 Jomala Tallvägen (Mari Åkerholm), tn sama.
8.3.2013 Raisio kaupunki (Kimmo Jarpa).
8.3.2013 Naantali Merimasku Meripirtti (Olavi Vartiala), tn sama.
8.3.2013 Naantali Immanen +2kv W-SW (Tapani Numminen, Paavo Harri), tn sama.
9.3.2013 Parainen Utö SW (Jorma Tenovuo, Timo Böhme, Petri Ripatti, Mikko Pöyhönen, Jarmo T. Koistinen, Reijo Kumpulainen), tn sama.
14.4.2013 Heinola Hirvisalo (v) (Tuomo Peltomaa).
18.4.2013 Kaarina Kuusistonlahti NW (v) (Peter Uppstu, Veijo Peltola).
18.4.2013 Kaarina Hovirinta W (v) (Jari Helstola, Juhani Virtanen; Kari Lahtela ilm. TLY ARK), sama.
18.4.2013 Turku Ruissalo Santala W (Emma Kosonen, Lasse Heimo), sama.
23.4.2013 Espoo Espoonlahti (v) (ilm RK), tn sama kuin Turku.
28.4.2013 Kemiönsaari Björkboda SW (v) (Janne Riihimäki, Paul Boijer, Jarmo Saarnio, Tarja Nykänen, Jussi Ikävalko, Vesa Oskanen).
30.4.2013 Inkoo Tie 51 SW (Kari Haataja).
2.5.2013 Valkeakoski Rapola NW (v) (Olli Haukkovaara).
2.5.2013 Hämeenlinna Kuurila-Iittala (v) (Ilkka Hakala, Martti Raekunnas, Jaakko Kanerva, Esko Heiskanen, Ville Työppönen ym.), tn sama.
2.5.2013 Akaa Alhontausta Kaurala – Valkeakoski Kapakanmäki NW/WNW (Petri Saari), tn sama.
4.5.2013 Lempäälä Pyhältö NW (Jouni Raukola, Tatu Sikkinen, Jukka Kumusto, Harri Tattari, Jari Laurikka, Petri Laurikka), tn sama.
4.5.2013 Tampere Tara-Nuorajärvi-Teisko-Maisansalo N-NNW (v) (Hannu Kettunen, ilm. Aarne Ohtonen), tn sama.
4.5.2013 Tampere Teisko kirkko NW (Aarne Ohtonen, Ilkka Sahi), tn sama.
4.5.2013 Tampere Maisansalo N (Jari Laiho, Kari Pitkänen), tn sama.
20.5.2013 Uusikaupunki kaatopaikka +2kv (v) (Olli Tenovuo), sama kuin Turku 18.4.

Aromerikotka Haliaeetus leucoryphus
Vuosi 1910 Pori Preiviiki 1-2kv ammuttu (?/ J.Salo). Suomen 1. Havainto lajista.
30.06.1926 Kuopio 1(2kv) (Kuopion Museo).

Kuningasmerikotka Haliaeetus pelagicus E-kategoria
15.04.1991-15.08.1993 Ähtäri 1ad v (nähtiin eri puolilla Suomea) (J.Riihimäki ym.). Suomen 1. havainto lajista.
22.04.1991 Ruovesi Riekkolanperä 1ad NW v, sama lintu kuin muualla (P.Lehmusvuori/ R.Mäkelä).

Pikkukorppikotka Neophron percnopterus
03.08.1962 Inari, Ivalo 3kv (ilm. Heikki Karhu). Suomen 1. havainto lajista.
13.07.1974-14.07.1974 Lohtaja Vattajanniemi 1imm. (T.Puutio).
24.05.1976 Lehtimäki Kurjenneva 1ad p (P.Kapanen).
11.06.1977 Kirkkonummi Abramsby 1ad Suomen 3. havis (T.Haikarainen ym.).
28.05.1980-29.05.1980 Värtsilä Sääperinjärvi 1(2-3kv)p (M.Raitio).
01.06.1980 Ilomantsi 1(2-3kv) sama lintu (V.Sivonen).
10.6.2004 Virolahti, Kurkela 4-5kv ENE (Klaus Laine, Urpo Merivalo).
20.5.2011 Kouvola Keltti Leca-altaat ad-tyyppinen NW (v) (Markku Piepponen, Jorma Jääskeläinen, Matti Silvonen).
<div class=”BL-otsikko2”>Munkkikorppikotka Aegypius monachus
19.5.2010 Mynämäki Mietoistenlahti Silakkarin parkkipaikka 2kv SE (Pekka Alho).
19.5.2010 Paimio Paimiolahden pohjukka subad 16:02–16:15 ESE (Jukka Sillanpää, Kauko Häkkilä). sama.
19.5.2010 Salo Halikko Kokkila ENE (Paul Boijer), sama.
20.5.2010 Salo Perniön asema 2kv SSE (Andreas Uppstu, Roland Lillkåla), sama.
20.5.2010 Raasepori Tenhola Bonäs ESE (Jani Vastamäki, Jari Lagerroos, Kari Kekki), sama.
20.5.2010 Inkoo Degerby – Siuntio Pikkala – Nurmijärvi Klaukkala Tornimäki 2kv E (v) (Pekka Toiminen ym.), sama.
20.5.2010 Kirkkonummi Bro 14:15–14:20 E (v) (Jani Vastamäki), sama.
20.5.2010 Porvoo Kulloo (Teemu Lehtiniemi), sama.
21.5.2010 Hamina Salmi Hevossaari E 11:12–11:18 (Pekka Toiminen, Jari Piepponen, Antti Vänskä, Veikko Heimola ym.), sama.
21.5.2010 Virolahti East gate E 12:25 (Pekka Toiminen ym.), sama.

Hanhikorppikotka Gyps fulvus
4 RK:n tarkastamatonta havaintoa (lähde Suomen Linnusto).
noin 1910 Kuusamo (Merikallio).
01.04.1919 Pielisjärvi (R. Palmgren).
14.07.1927 Pielisjärvi (HY).
??.05.1938 Valassaaret 1 kesy 2 viikkoa majakan pihalla (Hilden).
RK:n hyväksymät havainnot
11.06.1938 Puolanka kesy lintu (karkulainen, sama kuin Valassaaret ?) (??).
??.08.1960 Kälviä Marinkaistenneva 1 ammuttu pihasta. Lintu oli alueella 2-3 viikkoa. (V.Säily).
18.05.1974 Dragsfjärd Vänö 1 (L.Laine ym.).
22.06.1986-23.06.1986 Korppoo Jurmo 1 (G.Johansson ym.).
25.06.1986 Korppoo Utö 2kv tulkittu samaksi (J.Peltomäki ym.).
29.06.1986 Eckerö 1 tulkittu samaksi (Y.Tonteri ym.).
14.07.1986 Föglö Björsboda 1 tulkittu samaksi (T.Wallgren ym.).
30.06.1993-06.07.1993 Nokia Tottijärvi 1(2-3kv) n. viikon p (H.Simola ym.).
10.06.1999 Eno Luhtapohja 1 v, löytyi kuolleena 28.6. (P.Zetterberg ym.).
30.04.2000-26.08.2000 Lappeenranta Rantala - Korppoo 1 useita havaintoja eri puolilta (M.Vanhapelto; monet).
07.07.2002 Lappeenranta Luukkaansalmi 1SSW (P.Rantanen).
12.06.2005 (328-05) Ristijärvi NE (Teppo & Maria Helo)
22.4.2007 Pernaja Sarvilahti (v) W 14:40-45 (Pekka Toiminen, Jouko Olkio)
22.4.2007 Kerava Keinukallio W 16:05-50 (Mika Ilari Koskinen ym.), sama kuin ed.
22.4.2007 Tuusula Hyrylä W 16:40-17:05 (Karno Mikkola, Jussi Lindström, Jari Nummelin, Jörgen Palmgren, Pertti Saunamäki), sama kuin ed.
22.4.2007 Nurmijärvi Klaukkala W 17:20-30 (Antti Mähönen, Kari Engelbarh ym.), sama kuin ed.
24.4.2007 Tammela Talpia ad (v) (Tapio Tuomela ym.), tn. sama kuin ed
1.5.2007 Mynämäki Mietoistenlahti +2kv NW-NNW 12:23-13:00 (Jukka Sillanpää, Tapio Aalto, Soili Leveelahti, Timo Elovaara, Esa Rajamäki, Mika Vainio, Henry Laine ym.), tn. sama kuin ed.
21.6.2012 Virolahti Kellovuori S (Seppo Vuolanto).

Käärmekotka Circaetus gallicus
04.10.1979 Virolahti Hurppu 1 (J.Riihimäki ym.). Suomen 1. Havainto lajista.
30.08.1980 Virolahti Vaalimaa 1m (P.Rantanen ym.).
21.04.1984 Joutseno Eiskola 1S (V-P.Lehtonen ym.).
05.05.1985 Ylämaa Sammalinen 1W-WNW (J.Rantanen).
30.06.1985 Inkoo Fagervik 1 (M.Tarvainen ym.).
04.05.1986 Paimio Paimionlahti 1 (J.Kirjonen ym.).
11.08.1986 Kirkkonummi Porkkala 1 (D.Forsman).
21.06.1987 Kirkkonummi Sunds 1subad/ad (L.Laine ym.).
13.05.1988 Kirkkonummi Porkkala 1NNW/W (H.Lokki ym.).
09.06.1988 Espoo Soukka 1NNE (J.Koistinen).
03.09.1988 Virolahti Pyterlahti 1subad/ad E (T.Tohmo ym.).
24.04.1989 Rautjärvi Nira 1 (S.Damski ym.).
02.05.1989 Kirkkonummi Sunds 1N (T.Aivila ym.).
20.04.1990 Tammisaari Leksvall 1N/NE (T.Lindbom ym.).
01.06.1990 Virolahti Klamila 1E (T.Pulliainen).
17.07.1990 Ylämaa Sammalinen 1NE (P.Komi).
20.07.1990 Kristiinankaupunki Skata 1 (T.Vanhatalo).
27.05.1991 Kirkkonummi Gunnarskulla 1NNW-N (M.Helin ym.).
13.09.1992 Hanko Täktom 2kv (D.Forsman ym.).
19.09.1992 Tammisaari Harparskogträsket 1sama kuin Hangon lintu (J.Vickholm ym.).
19.09.1992 Hanko lintuasema 1NE (A.Vattulainen ym.).
16.05.1993 Kirkkonummi Värnäs 1S (K.Vinari ym.).
23.05.1993 Vantaa Västerkulla 1ENE (H.Korpelainen).
26.05.1993 Ylämaa Väkevä 1 (K.Saarinen ym.).
08.06.1993 Pudasjärvi Kokkokylä 1 (T.Kirkkomäki).
14.05.1996 Hanko Täktom 1E klo 12.05 (J.Kuru).
14.05.1996 Kirkkonummi Gunnarskulla 1 sama kuin Hangossa klo 14.40 (D.Forsman ym.).
17.05.1996 Virolahti Ala-Pihlaja 1E (K.Engelbarth ym.).
17.05.1996 Virolahti Kellovuori 1E sama Ala-Pihlajassa (O-P.Liinalaakso ym.).
21.05.1996 Kemiö Kalkkila 1N (S.Lindholm).
20.08.1996 Kontiolahti Iso-Suopolinjärvi 1S (P.Mähönen ym.).
07.07.1997 Virolahti Kurkela 1ENE (U.Merivalo ym.).
02.09.1998 Hanko Täktom 1NE (R.Vikman ym.)
15.04.1999 Lappeenranta Vainikkala 1NE (S.Löfgren).
30.04.1999 Vihti Jokikunta 1N (P.Koli).
20.05.1999 Dragsfjärd Lövö 1N (V-V.Salonen).
13.05.2001 Kirkkonummi Saltfjärden 1 (O.Vesikko).
01.06.2001 Kotka Heinsuo 1N (K.Laine).
01.06.2001 Virolahti Kurkela 1E, sama lintu kuin Kotkassa (M.Björklund ym.).
08.07.2001 Liminka Virkkula 1E/SW (P.Lampila).
24.04.2003 Virolahti Lakakallio 1 kiert./W (K.Hiironniemi).
24.04.2003 Hamina Hevossaari 1 kiert. NE:ssa, sama kuin Lakakalliolla (T.Ilomäki ym.).
17.08.2003 Kirkkonummi Tanskarla 1E (M.Kapanen).
17.08.2003 Helsinki Pitäjänmäki 1ENE, sama kuin Kirkkonummella (A.Lindholm ym.).
17.08.2003 Hamina Hevossaari 1E, sama kuin Kirkkonummella (T.Ilomäki ym.).
28.08.2003 Vantaa Seutula 1 Peräjänkulma (L.Wallinmaa).
24.4.2004 Hamina, Kirkkojärvi (Antti Vänskä, Teemu Hiukka,Tero Ilomäki, Jari Piepponen ym.).
30.04.2004 (055-06) Pyhtää Ristisaari NW (Mikko Pöyhönen)
7.5.2004 Virolahti, Kurkela E/SE (Antti Vänskä, Tero Ilomäki, Jouni Riihimäki ym.).
8.5.2004 Lappeenranta, Vainikkala WNW (Seppo Löfgren).
9.5.2004 Hanko, Täktom E (Kari Haataja, Panu Muhli, Risto Talman ym.).
20.5.2004 Helsinki, Niskala E/ESE (Jarkko Santaharju).
11.7.2004 Lohja, Vaanila, Vaanilan kartano 2kv S (Asko Rokala, Ari Veijalainen, Kalevi Hiironniemi, Jyri Heino ym.).
11.7.2004 Lohja, Immula, Kivimäki 2kv lähti S. Sama kuin ed. (Pasi Pirinen, Jani Ceder, Tuomas Seimola)
27.8.2006 Virolahti Kurkela +1kv ESE klo 13.40-13.50 (Antti Kause)
18.5.2007 Kesälahti Särkivaara (v) N 12:03-06 (Petri Hottola)
19.5.2007 Kitee Hatunvaara (Markku Halonen, Kaisa Halonen).
20.5.2007 Rautjärvi Simpele (Jari Kontiokorpi).
23.5.2007 Virolahti Pyterlahti SW 9:59-10:01 (Jukka T. Helin, Kari Laamanen)
25.5.2007 Helsinki Haltiala/Niskala pellot ENE 11:45-57 (Andreas Lindén, Mikael Lindén, Aili Jukarainen)
25.5.2007 Sipoo Hindsby 12:16-20 (Heikki Vuonokari), tn. sama kuin ed
25.5.2007 Hamina Salmi, Hevossaari (v) E 14:45-49 (Pekka Toiminen, Tero Ilomäki, Antti Vänskä, Jari Piepponen, Markku Piepponen), tn. sama kuin ed
2.6.2007 Ylämaa Väkevänjärvi Ryönänlahti 2kv ESE 18:20-24 (Antti Kause, Kalle Rainio)
16.6.2007 Virolahti Kurkela (Antti Kause, Matti Pajunen, Kari Raulos)
14.7.2007 Helsinki Tapaninvainio ENE 15:30-35 (Markku Varhimo, Tuija Varhimo)
16.7.2007 Kisko Leilä (v) (Hannu Haapasaari, Matti Leinonen)
24.8.2007 Joutseno Kotasaari +1kv SE 17:25-35 (Paavo Rintanen, Henrik Salomaa, Ritva Lairi).
14.5.2008 Kajaani Paltaniemi subad (Pekka Helo).
18.5.2008 Imatra Rautio Immalanjärvi 1 SE/NNE 15:05-15:20 (Ilpo Hjerppe).
20.5.2008 Virolahti Kellovuoren lintutorni (Lasse J. Laine, Jari Venemies, Tapio Tohmo, Jorma Lindfors).
20.-22.5.2008 Virolahti Sysimäki + ympäristö +2kv (v) (Jani Vastamäki, Petri Salo).
22.5.2008 Ylämaa Väkeväjärvi +2kv (Jani Vastamäki, Petri Salo).
25.5.2008 Pyhtää Valkmusa 1 E 8:30-8:40 (Timo Böhme, Tuukka Kupiainen, Petri Ripatti, Ari Vuorio).
25.5.2008 Kotka Kaarniemi 1 ESE 11:28-11:33 tn. sama kuin Pyhtää (Timo Böhme, Tuukka Kupiainen, Petri Ripatti, Ari Vuorio).
29.7.2008 Kirkkonummi Saltfjärden 1 E/NE (Jussi Lindström, Jani Ceder, Matti Jäppinen, Tapio Havukainen).
25.-26.8.2008 Virolahti Kellovuoren lintutorni +1kv (v) (Seppo Grönlund, Jouko Olkio ym.).
30.8.2008 Hanko Täktom 1 N (v) 11:55-12:15 (Tuomas Syrjä, Lasse Peltonen, Eemeli Peltonen, Matti Rekilä, Kaarle Lönnroth, Jarmo Boman, Arvi Uotila). tn. sama kuin seuraavana päivänä pääkaupunkiseudulla.
31.8.2008 Helsinki Kivikko 1 imm. W 12:05-12:15 ja 1 imm. NE 12:44-12:56 (Harri Hölttä, Markku Varhimo, Ilpo Kuronen, Tuomas Manninen, Jussi Suutari).
31.8.2008 Espoo Laajalahti 1 E/NE 12:12-12:30 (Antero Lindholm, Annika Forsten, Mika Ohtonen, Jussi Lindström, Antti Mikala, Jussi Salokorpi, Petri Shemeikka ym.). sama kuin Kivikon jälkimmäinen.
31.8.2008 Helsinki Viikki 1 NE-N 12:32-12:50 (Mauri Karonen, Tomi Muukkonen, Ulla-Maija Vainikka). Sama kuin Laajalahdella ja Kivikossa.
31.8.2008 Inkoo Hangontie Joddböle tienhaara 1 W (v) 14:05-14:30 (Petteri Hytönen, Markku Jämsä). Sama kuin Kivikon ensimmäinen lintu.
31.8.2008 Helsinki Itä-Pasila W 16:00 (Jarkko Santaharju, Raija Santaharju).
1.9.2008 Karjaa Läpp nuori SSW 13:15-13:35 (Jukka Santala). tn. sama kuin jompikumpi edellisenä päivänä pääkaupunkiseudulla.
1.9.2008 Tammisaari Snappertuna N-NE 14:20-14:23 (Ari Vienonen). tn. sama kuin jompikumpi edellisenä päivänä pääkaupunkiseudulla.
10.9.2008 Dragsfjärd Björkboda 15:48-15:58 ja 17:45-17:57 (Ossi Öhman, Tarmo Nurmi, Jari Kårlund, Tapani Numminen).
20.9.2008 Helsinki Taka-Viikki E/NE 15:15-15:27 (Aleksi Lehikoinen, Petro Pynnönen).
20.9.2008 Vantaa Västerkulla SE-E 15:20-15:25 (Jarmo Korpenfelt, Sirkka-Liisa Korpenfelt). Sama kuin edellinen.
25.5.2009 Tohmajärvi Värtsilä Savikko (v) (Harri Kontkanen).
1.6.2009 Hamina Kirkkojärvi (Sami Tuomela, Klaus Laine).
3.6.2009 Helsinki Käpylä +2kv NE 15.18–20 (v) (Petri Lampila).
3.6.2009 Helsinki Östersundom ENE (Tarmo Lehtilä, Leo Wallinmaa, Paul Hellström).
3.6.2009 Sipoo Helgträsk ENE (Tarmo Lehtilä, Leo Wallinmaa, Paul Hellström, Petri Shemeikka, Jari Pynnönen).
7.6.2009 Virolahti Kellovuori E 12.13 (Klaus Laine).
9.8.2009 Helsinki Malminkartano +1kv E (Kimmo Järvinen).
9.–15.8.2009 Kitee Korkeakangas Hatunvaara +1kv (v) (Tuomo Eronen, Ari Parviainen, Kari Lindblom, Hannu Kivivuori, Kuutti Korhonen ym.).
28.4.2010 Virolahti Kellovuori +2kv (Seppo Grönlund).
9.5.2010 Virolahti Kurkela 15:10 E–ENE (v) (Tuula Nironen, Petri Shemeikka, Klaus Laine).
19.5.2010 Kirkkonummi Upinniemi 11:15–11:40 NNE, ohitus 11:30, sama kuin Saltfjärdenillä (Osmo Heinonen).
19.5.2010 Kirkkonummi Saltfjärden 11:47–11:59 NE (v) (Roland Lillkåla, Andreas Uppstu, Jukka T. Hauru, Kaj Hällsten, Asko Mäenpää), sama.
19.5.2010 Espoo Soukka Kasavuori NE (Heikki Vasamies, Jani Ceder), sama.
22.5.2010 Virolahti Kurkela 12:30 E (Petri Shemeikka, Harri Salo ym.).
29.5.2010 Virolahti Kurkela SE (Juha Jokinen, Erkki Kallio).
9.6.2010 Hanko Täktom (v) (ilm RK).
19.8.2010 Lappeenranta Myllymäki +1kv (v) (Sampsa Cairenius, Veli-Pekka Lehtonen, Karri Kuitunen, Paavo Rantanen, Kari Kärkkäinen).
21.8.2010 Lappeenranta Ylämaa Väkevänjärvi (Jarmo Pirhonen, Esa Sojamo, Topi Mäkinen); 31.8.2010 Virolahti Kurkela +1kv (Sampsa Cairenius, Seppo Korpela).
11.10.2010 Virolahti Kellovuoren lt 1kv (Seppo Grönlund, Jorma Lindfors, Seppo Vuolanto).
30.4.2011 Nurmijärvi Klaukkala Tornimäki SE (Pekka Toiminen).
19.5.2011 Hamina Lupinlahti NE (Eero Parkko, Tauno Lätti).
22.5.2011 Virolahti Kurkela SW (v) 13:40–14:05 (Aarne Ohtonen, Petri Shemeikka, Toni Kukkola, Petri Vainio, Harri Salo ym.).
29.5.2011 Lemi Tevaniemi Nuorajärvi 3kv SSE (v) (Markku Loippo, Henrik Salomaa).
3.6.2011 Porvoo Hornhattula 2kv ENE (v) (Markus Keskitalo).
9.6.2011 Oulu Kaakkuri NE 13:40–13:50 (Juhani Karvonen).
13.8.2011 Joensuu Eno Sarvinki ad S (Hannu Kauhanen).


 
[Artikkelin aloitussivulle, AA0000">to Front Page]
[Lajilistan seuraavaan osaan, AA0000">to next Page]